Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 9

Rok Prymasa Jasnogórskiego

Rok 2022 na Jasnej Górze będzie nadal dziękczynieniem za ubiegłoroczną beatyfikację Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Wyniesienie na ołtarze tego wielkiego pasterza, kapłana i Polaka było najważniejszym wydarzeniem minionego roku.

Jasna Góra, miejsce tak bliskie sercu prymasa, niemal od jego śmierci, a więc od 1981 r. przygotowywała się do tej beatyfikacji. Czas przed 12 września był jednak szczególnie intensywny. Otwarta została nowa wystawa Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński, odbył się koncert – oratorium Soli Deo Per Mariam, ukazała się książka Głos z Jasnej Góry, która zawiera antologię jasnogórskich przemówień prymasa. Uroczyście przekazane zostały jego relikwie, które umieszczono blisko Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Dzień beatyfikacji upływał w duchowej łączności ze świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. W jasnogórskiej kaplicy odprawiona została jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za nowego błogosławionego Kościoła w Polsce.

Na ten czas bardzo czekał 103-letni o. Jerzy Tomziński, który był bliskim współpracownikiem kard. Wyszyńskiego, uważał go za swego duchowego przewodnika i ojca i modlitwą o uwolnienie prymasa zapoczątkował tradycję Apelu Jasnogórskiego. Udział w beatyfikacji był dla sędziwego paulina ostatnim publicznym wydarzeniem. Ten „człowiek Jasnej Góry” zmarł 14 listopada 2021 r.

Ze św. Janem Pawłem II

Ważnym wydarzeniem minionego roku na Jasnej Górze było otwarcie nowej kaplicy – św. Jana Pawła II. W jej centrum znalazły się relikwiarz z krwią papieża, jego akt zawierzenia: Totus Tuus, pastorał oraz duży obraz z jego wizerunkiem w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. W sierpniu była obchodzona 30. rocznica tego niezwykłego wydarzenia. Dotarły tu znaki ŚDM, odbyły się koncerty, w tym Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II.

Reklama

Paulini po raz pierwszy pokazali papieskie czarne BMW – samochód jest na wystawie w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha.

Fenomen trwa

Pandemia nie zatrzymała fenomenu pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Dotarło tu aż 213 kompanii, a w nich prawie 74 tys. pątników. Przybyło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych.

Pielgrzymowanie AD 2021 było wielką modlitwą o ustanie pandemii COVID-19, ale także za rodziny, młodzież, Polskę i Kościół. „Rekolekcje w drodze” stanowiły też przygotowanie do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Pątnicy poznawali jego życie i duchowość, rozważali jego słowa i szukali ich aktualności.

Jasnogórski flesz

• Jasna Góra 17 grudnia pożegnała śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę archidiecezji częstochowskiej. To tradycja Kościoła częstochowskiego, że celebra pożegnania kolejnego „ministra Matki Bożej”, jak nazywają siebie biskupi częstochowscy, rozpoczyna się u tronu Matki, w jasnogórskim sanktuarium.

• W 2021 r. Jasna Góra w maju znalazła się na szlaku różańcowej modlitwy w łączności z Ojcem Świętym i sanktuariami świata. W podziękowaniu za włączenie się w ten światowy maraton o ustanie pandemii otrzymała od Franciszka specjalny dar – kryształowy różaniec.

• Modlitwą na Jasnej Górze rozpoczęły się w marcu ogólnopolskie obchody ogłoszonego przez papieża Roku Rodziny „Amoris laetitia”. Odbyło się zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski.

• Odsłonięta została tablica upamiętniająca Cud nad Wisłą 1920 r. z tekstem Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

• Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu pielgrzymów odrestaurowane zostały organy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i rozpoczęła się renowacja 200-letnich tzw. organów godzinkowych.

• W maju w nowej odsłonie rozpoczęło pracę Biuro Prasowe @JasnaGóraNews. Informacje z sanktuarium przekazywane są w wiadomościach Radia Jasna Góra, na Twitterze, Facebooku i Instagramie, a także na stronie: jasnagora.com .

• W 2022 r. w uroczystość Królowej Polski, 3 maja, odbędzie się narodowe dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Uroczyście obchodzone będzie też (28 maja) pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

2021-12-27 12:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję