Reklama

Wiara

Co znajdziemy w Muzeum Dusz Czyśćcowych?

Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą (...). Od tej chwili ściśle obcuję z duszami cierpiącymi. (Św. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, 20).

Czy wiesz, że... istnieje Muzeum Dusz Czyśćcowych? Znajduje się w Rzymie, w niewielkim i na pierwszy rzut oka, niepozornym kościele Sacro Cuore del Suffragio. Jego powstanie związane jest z osobą francuskiego duchownego Victora Joueta, który był gorącym orędownikiem nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz modlitwy w intencji zmarłych. Gdy w 1897 r. świątynię strawił pożar, ks. Jouet zaświadczył, że na osmalonej ścianie dostrzegł twarz cierpiącej osoby. Był przekonany, że to dusza cierpiąca w czyśćcu, prosi o modlitwę. Poruszony tym zdarzeniem postanowił założyć muzeum, którego kolekcję będą stanowić fizyczne dowody istnienia czyśćca, by w ten sposób zachęcać wiernych do żarliwszej modlitwy za dusze czyśćcowe. W poszukiwaniu niezwykłych eksponatów kapłan zjeździł niemal całą Europę.
W zbiorach muzeum znajduje się m.in. fragment biurka należącego do sługi Bożej m. Isabelli Fornari, na którym widać wypalony odcisk dłoni. Ślad ten miał pozostawić zmarły opat benedyktynów z Mantui, prosząc w ten sposób o modlitwę za niego. Innymi poruszającymi eksponatami są: modlitewnik ze stroną, na której wypalony jest odcisk ręki zmarłego, a także wypalony odcisk dłoni na koszuli nocnej. Z tym ostatnim eksponatem związana jest poruszająca historia. Pewien mężczyzna, który prowadził bardzo niemoralne życie, ujrzał w nocy postać swojej zmarłej matki – nawoływała go do nawrócenia i modlitwy za dusze zmarłych. Gdy położyła dłoń na synu, wypaliła odcisk w jego nocnej koszuli. Po tym wydarzeniu mężczyzna się nawrócił.
Każda historia eksponatu znajdującego się w Muzeum Dusz Czyśćcowych jest dokładnie udokumentowana. Miejsce to przypomina nam prawdę o świętych obcowaniu i zachęca do intensywniejszej modlitwy za zmarłych.

2021-12-27 12:46

Ocena: +44 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za dusze czyśćcowe – uczta miłosierdzia

Niedziela wrocławska 17/2019, str. 4

[ TEMATY ]

dusze czyśćcowe

Archiwum prywatne

O. Wojciech Matuła

O. Wojciech Matuła

„Za niebem tyle tu mi lat żyć trzeba, ile tam w życiu przeżyłem bez nieba. Bo odłożyłem, lenistwem zatruty, na kres ostatni żal mojej pokuty. Chyba, że serce tam w łasce żyjące, przyśle tu za mną modlitwy gorące; bo tu daremny pacierz mego ducha lub jaki inny, gdy niebo nie słucha” – napisał o czyśćcu Dante Alighieri w Pieśni IV „Boskiej Komedii”.
Cierpienie dusz to nie tylko plastyczny temat dla rysunków literackich, to prawda Kościoła, o której w rozmowie z Agatą Pieszko opowiada o. Wojciech Matuła CMF – proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu

AGATA PIESZKO: – Dusze czyśćcowe upominają się o modlitwę?

CZYTAJ DALEJ

Nowy termin pielgrzymki na Jasną Górę, do Trzebnicy już 15 października

2022-09-26 23:40

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Jakie nowości czekają na pielgrzymów?

Przed nami Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Odbędzie się ona 15 października. A start zaplanowany jest na godz. 6:00 z katedry wrocławskiej. Hasło pielgrzymki: “Idziemy razem”

CZYTAJ DALEJ

Premier: Baltic Pipe jest zakończeniem epoki zależności od gazu rosyjskiego

2022-09-27 20:40

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Baltic Pipe

PAP/Marcin Bielecki

Baltic Pipe jest zakończeniem pewnej epoki, epoki zależności od gazu rosyjskiego, to także gazociąg bezpieczeństwa i wolności, nie tylko dla Polski, bo w przyszłości możemy być dostarczycielem tego bezpieczeństwa dla innych - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali: prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję