Reklama

Niedziela Rzeszowska

W każdym z nas gra serce

O tym co gra w W każdym z Nas z dr Anną Czenczek – dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie rozmawia Izabela Fac.

Izabela Fac: W każdym z Nas – tytuł płyty powoduje, że zaczynamy się zastanawiać, co jest w każdym z nas. Serce, emocje, muzyka, drugi człowiek? Co oznacza tytuł według twórczyni tego krążka?

Anna Czenczek: Zaczęło się od tytułowej piosenki W każdym z Nas, która powstała z myślą o koncercie w Rzymie, a dziś jest jednym z czternastu utworów w refleksyjnym i bardzo nastrojowym albumie muzycznym. To melodie i teksty, które budzą wzruszenie i sięgają do tego, co w człowieku jest ukryte najgłębiej. Doszukuję się tam tego, co w nas najlepsze – dobra, o którym czasem mówimy, że jest odruchem serca, i które, wierzę, że ma moc ocalającą. Moim podopiecznym mówię, że jeśli jest się dobrym człowiekiem, to mimo różnych problemów napotykanych po drodze, udaje się je rozwiązać i być szczęśliwym. Kiedy kierujemy się sercem, potrafimy spojrzeć w oczy sobie i drugiemu człowiekowi. Wieloznaczny tytuł albumu tę myśl również zawiera.

Materiał na płycie jest różnorodny. Od wspaniałej interpretacji Panny Pszenicznej, po utwory klasyczne. Dlaczego taki dobór repertuaru, który pozornie nie ma ze sobą wiele wspólnego?

Dobór repertuaru jest przemyślany. Płyta W każdym z Nas i cały ten projekt poetycko-religijny to pomysł, który od dawna w sobie nosiłam. To we mnie w jakiś sposób rosło i dojrzewało. Bardzo się cieszę, że udało się do współpracy zaprosić wyjątkowe osoby – autorów tekstu i muzyki, którzy nadali kształt mojemu pomysłowi. Wiele utworów znajdujących się na płycie to dzieła znane ze światowych scen w nowych aranżacjach – słynne Ave Maria, Panis Angelicus, poetycka Modlitwa Bułata Okudżawy, czy Hallelujah Ralpha Siegela i Anneli van Rooyen. Pojawiały się wcześniej w mojej pracy artystycznej, grały mi w duszy i wykonywane były na koncertach, w których uczestniczyłam jeszcze jako początkująca artystka, a teraz pokazuję je w innym wykonaniu. Mam nadzieję, że dla osób, które je usłyszą, staną się powodem wzruszenia, nadziei, refleksji nad życiem i człowiekiem. Pierwsze reakcje na płytę są niezwykle pozytywne, są odbiciem mojego marzenia o niej. Ten wyjątkowy projekt muzyczny uwieńczy jubileuszowy koncert „W każdym z Nas” w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie – podsumowanie mojej 20-letniej pracy w Centrum Sztuki Wokalnej z utalentowanymi muzycznie dziećmi i młodzieżą.

Reklama

Do pracy nad płytą zaprosiła Pani muzyków z całej Polski. Są na niej nazwiska ważne dla polskiej sceny muzycznej.

To prawda. Autorem wszystkich aranżacji, a także muzyki do napisanych specjalnie na tę okazję tekstów, jest Tomasz Filipczak, pianista, kompozytor i dyrygent, który współpracował m.in. z Teatrem Muzycznym „Roma”, Teatrem „Rampa”, był kierownikiem muzycznym programu „Jaka to melodia”, a od 2018 r. jest kierownikiem muzycznym Teatru „Syrena”. Teksty premierowych utworów napisali: Michał Wojnarowski oraz Janusz Koryl – nasz rzeszowski poeta. Jego Dygresję niewinną wspaniałym głosem zaśpiewał Michał Rudaś. Na płycie pojawiają się wspaniałe klasyczne głosy – sopranistki Barbary Tritt i tenora Szymona Tritta, a także gwiazdy polskiej piosenki Danuty Błażejczyk. Słychać uzdolnioną i pełną muzycznej pasji młodzież z Centrum Sztuki Wokalnej oraz Bartosza Listwana, którego drodze artystycznej kibicuję od lat. Do współpracy zaprosiłam także Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją prof. dr hab. Elżbiety Krzemińskiej i zespół wokalny kierunku jazz i muzyka estradowa Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, również pod kierunkiem prof. Krzemińskiej. Muzyczną oprawę tworzy zespół smyczkowy Filharmonii Podkarpackiej, Warszawski Kwartet Smyczkowy i zespół muzyczny Tomasza Filipczaka. Na płycie występuje prawie 160 wykonawców z całej Polski. I to wszystko udało się zgrać i nagrać w wielu studiach nagraniowych, przy obostrzeniach związanych z pandemią.

Jest specjalna i wyjątkowa recepta na słuchanie tej płyty. Jaka?

Zatrzymać się na chwilę, zapomnieć o pośpiechu i dać się ponieść melodii i słowom. Pozwolić, by dotarły do tęsknot, które są głęboko ukryte w każdym z nas i obudziły nadzieję.

Więcej informacji o płycie i wykonawcach znajdziemy na stronie www.wkazdymznas.csw.info.pl

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywrócić Chrystusa Europie

Niedziela Ogólnopolska 41/2014, str. 20-22

[ TEMATY ]

wywiad

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Graziako

W połowie kwietnia 2015 r. odbędzie się w Łodzi międzynarodowy kongres, organizowany przez Komisję ds. Katechizacji, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE), poświęcony życiu.

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – Reprezentują Księża europejską strukturę zrzeszającą przedstawicieli Kościołów partykularnych. Jakie cele stawia sobie ta instytucja i jakimi środkami je realizuje?

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję