Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Noworoczne kolędowanie

Do ważnych i podniosłych wydarzeń duchowo-artystycznych należały z pewnością dwa koncerty, które odbyły się w Chojnie i w bazylice archikatedralnej w Szczecinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

kolędowanie

Eleni

Chojno

Antoni Niedźwiecki

Eleni podczas koncertu kolęd w Chojnie

Eleni podczas koncertu kolęd w Chojnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas bożonarodzeniowy oprócz radości z narodzin Zbawiciela Świata przynosi również obfity dar w postaci licznych koncertów kolęd i pastorałek, a także wystawianych przy tej okazji jasełek.

Greckie brzmienie

Tuż po świętach do Chojny przybyła bardzo znana, mająca greckie korzenie, artystka Eleni ze świątecznym koncertem. Należy ona to najpopularniejszych w Polsce piosenkarek. Z muzyką zetknęła się w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Już w szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu Ballada. Po egzaminie maturalnym w 1975 r. została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W parafii Świętej Trójcy

Wszyscy wiemy też, iż podczas koncertów artystka daje głębokie świadectwo swej wiary. Podobnie było w Chojnie, gdzie wystąpiła w monumentalnym kościele Mariackim, w którym zgromadziło się kilkaset osób. W pierwszej części zaprezentowała znane, popularne własne utwory, które przez lata wykonywała z zespołem Prometheus i Kostasem Dzokasem. Natomiast w drugiej części zauroczyła wszystkich słuchaczy pięknem wykonania najsłynniejszych polskich kolęd i pastorałek, prowadząc wszystkich także refleksją nad wiarą i obecnością Boga w naszym życiu. Duże podziękowania za organizację koncertu należą się Chojeńskiemu Centrum Kultury, władzom samorządowym i parafii Świętej Trójcy.

W bazylice u św. Jakuba

Podobna wzruszająca uczta wokalna została ofiarowana 1 stycznia 2022 r., w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Szczecinie. Najpierw w bazylice św. Jakuba Apostoła abp Andrzej Dzięga sprawował Mszę św. i udzielił błogosławieństwa na cały Nowy Rok 2022, a następnie licznie zebrani wierni uczestniczyli w nastrojowym, pięknym dziesiątym już Koncercie Noworocznym. Śpiew kolęd, w który włączali się także wszyscy uczestnicy poprowadziły dwa chóry: najpierw Chór Męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego”, pod dyrygenturą Ryszarda Handke, który stanowią chórzyści seniorzy, a następnie młoda przyszłość pokoleniowa w postaci „Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” pod dyrygenturą Grzegorza Handke. W historycznej, godnej akustyce świątyni wszystkie zaprezentowane utwory zabrzmiały niezwykle majestatycznie i podniośle.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dzieje Polski są dowodem tego, że zło jest pokonane przez wiarę w Chrystusa

– Dzieje Polski są niezwykłym dowodem tego, że zło jest pokonane przez wiarę w Chrystusa, na którym budujemy naszą przyszłość – powiedział abp Wacław Depo. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

– To święto łączące wolnych Polaków, wiernych ideałom, które nieśli niezłomni, niemodni, niewygodni i znienawidzeni. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dzięki prawicowym intelektualistom i politykom wyklęci bohaterowie antykomunistycznego powojennego podziemia doczekali się rehabilitacji i należnej pamięci w świadomości Polaków. Można powiedzieć, że z bycia wyklętymi weszli do panteonu niezłomnych – przypomniał na początku Liturgii ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła. Jak dodał, „jesteśmy tutaj na modlitwie po to, aby Żołnierze Niezłomni znów nie zostali wyklęci, by nie zostali wyeliminowani przez złą pamięć i nie znaleźli się na indeksie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: jesteście miłowane przez Boga

2024-03-02 13:20

[ TEMATY ]

orędzie

Orędzie papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka/RED

O miłości Boga do każdego z dzieci, o tym, że są one radością nie tylko swoich rodziców, ale także Kościoła i ludzkości przypomniał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Dziecka, który będzie po raz pierwszy obchodzony 25 i 26 maja w Watykanie. Jego hasłem są słowa: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5)

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na I Światowy Dzień Dzieci

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję