Reklama

Niedziela Lubelska

Hojni w dzieleniu się dobrem

W czynieniu dobra potrzebna jest współpraca ofiarodawców i wolontariuszy.

Niedziela lubelska 4/2022, str. III

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Paweł Wysoki

Wśród wolontariuszy prym wiodą uczniowie z chełmskiej „Arki”

Wśród wolontariuszy prym wiodą uczniowie z chełmskiej „Arki”

Doroczna gala Caritas połączyła galę darczyńców i galę wolontariatu. Była okazją do podziękowania tym, którzy w 2021 r. na różne sposoby włączali się w akcje organizowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Spotkanie z udziałem bp. Józefa Wróbla i ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, odbyło się 15 stycznia. W gali wzięli udział darczyńcy i wolontariusze z Lublina, Wierzbicy, Strachosławia, Niemiec, Sawina, Czułczyc, Krasnegostawu, Głuska, Chełma, Poniatowej, Dorohuska, Łęcznej i Kiełczewic Górnych.

Kochające serca

– Chcemy docenić dobro, jakie darczyńcy i wolontariusze niosą najbardziej potrzebującym. To niezwykle ważne, by obok siebie zauważyć takie osoby, które nie proszą o pomoc, a bardzo jej potrzebują – powiedział ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL. Jak podkreślił, każda ofiarowana pomoc: pieniądze, rzeczy i czas, zawsze trafiają do potrzebujących. Bp Józef Wróbel zwrócił uwagę, że wszyscy, którzy tworzą rodzinę Caritas, mają szerokie, kochające serca. – Gdy serce naprawdę kocha, dzieli się z drugim wszystkim – powiedział. Jak zauważył, wdzięczna pamięć i radość z czynionego dobra ma nie tylko aspekt ludzki. – Najbardziej cieszy się Pan Jezus, bo w ten sposób realizuje się Królestwo Boże na ziemi. Piękno Kościoła wyraża się przez piękno serca, które jest hojne w dzieleniu się sobą – powiedział.

Jak hojni są darczyńcy i wolontariusze lubelskiej Caritas, ukazują zeszłoroczne statystyki. W strukturach CAL działa 30 Parafialnych Zespołów Caritas oraz 90 Szkolnych Kół Caritas, co daje ponad tysiąc wolontariuszy, którzy w swoich środowiskach bezinteresownie niosą pomoc bliźnim. W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zostało rozprowadzonych ponad 58 tys. świec. Przed Wielkanocą udało się sprzedać ponad 18 tys. czekoladowych baranków. Z wakacyjnego wypoczynku skorzystało 200 dzieci; 103 osoby niepełnosprawne wzięły udział we wczasorekolekcjach. Z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego skorzystało niemal 500 osób, z dziennego ośrodka pomocy bezdomnym ponad 330. W „Anielskiej Przystani”, jadłodajni dla ubogich, wydano ponad 50 tys. ciepłych posiłków; codzienne korzysta z nich ok. 200 osób. A prowadzonych dzieł jest o wiele więcej!

Reklama

Nie dla rozgłosu

Co roku lubelska Caritas wyróżnia tych, którzy przez ofiarne serca i codzienną pracę dokładają szczęśliwych chwil do trudnych historii ludzi ubogich, bezdomnych, samotnych. Chociaż dobro czynione jest nie dla rozgłosu, CAL stara się nagrodzić takie osoby i firmy. Wśród darczyńców podziękowania otrzymali: Jolanta Okoń i ks. Roman Skowron z Jadłodajni im. Matki Teresy z Kalkuty z Krasnegostwu oraz firmy Perła Browary Lubelskie i DB Schenker. Wolontariuszami roku zostali: Krystian Janiuk z Krasnegostawu, Aniela Kisielewska z Poniatowej, Julia Kawalec z Dorohuska, Paweł Miszczuk z Lublina, br. Mateusz Kamecki OFM Cap. oraz Marianna Olech i członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przy archikatedrze lubelskiej. W konkursie dla Szkolnych Kół Caritas nie do pokonania okazali się uczniowie z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie.

– Niesienie pomocy bliźniemu to wspaniałe uczucie; dzięki temu, że pomagam, staję się lepszym człowiekiem – powiedział P. Miszczuk, który dowozi żywność seniorom oraz pracuje z dziećmi w świetlicy. – Nagrodą za codzienną pracę jest niesienie dobra, radości i miłości, a przez to czynienie świata lepszym – dzieliła się M. Olech.

Więcej na

www.lublin.niedziela.pl

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed IV Światowym Dniem Ubogich - modlitwy, posiłki, internetowe zbiórki

[ TEMATY ]

pomoc

ubodzy

Margita Kotas

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa wiele inicjatyw na rzecz potrzebujących organizowanych jest głównie w sieci. W ramach przypadającego 15 listopada Światowego Dnia Ubogich wolontariusze katolickich organizacji zapraszają do wspierania internetowych zbiórek pieniężnych. W wielu miastach nie zabraknie jednak tradycyjnie rozdawanych ciepłych posiłków, przekazywania paczek żywnościowych i odzieżowych oraz wspólnej modlitwy.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. i od tego czasu jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla. W tym roku przypada 15 listopada i przebiegnie pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32).

CZYTAJ DALEJ

Zmarł aktor Ray Liotta znany m.in. z "Chłopców z ferajny"

2022-05-26 19:23

[ TEMATY ]

zmarły

aktor

PAP/ETIENNE LAURENT

Aktor Ray Liotta

Aktor Ray Liotta

Ray Liotta, jeden z najsłynniejszych aktorów kina gangsterskiego, znany m.in. z filmu "Chłopcy z ferajny" Martina Scorsese, zmarł w czwartek w wieku 67 lat - podaje Reuters.

Ray Liotta urodził się w Newark w 1954 roku. Po jego ukończeniu Uniwersytetu w Miami został zaangażowany przez telewizję NBC do roli w operze mydlanej "Another World". Uwagę widzów i krytyków przykuł jednak dopiero w 1986 roku, kiedy wystąpił w komediowym thrillerze "Dzika namiętność" u boku Melanie Griffith i Jeffa Danielsa. Rola w tym obrazie przyniosła artyście nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Tagle: zacierają się granice między krajami chrześcijańskimi i terenami misyjnymi

2022-05-27 16:02

[ TEMATY ]

misje

Watykan

kard. Tagle

Episkopat.pl

Zacierają się granice między krajami tradycyjnie chrześcijańskimi i terenami misyjnymi. Mówił o tym prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Luis Antonio Tagle podczas krajowego zgromadzenia Papieskich Dzieł Misyjnych w Hiszpanii, jakie odbyło się w dniach 24-26 maja w Escorialu.

Wskazał, że ewangelizacja ma takie znaczenie dla Kościoła, że prefektem nowo utworzonej Dykasterii ds. Ewangelizacji będzie osobiście papież. Jest to znak tego, że Ojciec Święty „jest nie tylko administratorem, ale pierwszym ewangelizatorem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję