Reklama

Książka

Ludzie z cienia

Ruch Oporu Armii Krajowej
Red. Kazimierz Krajewski

Nazwy ROAK używało wiele lokalnych grup poakowskiej konspiracji w całej Polsce. Obok nich na Mazowszu działały konkretne struktury pod tą nazwą, które dążyły do odbudowy Podokręgu Północnego, ale już nie AK, lecz ROAK – zaświadczają historycy, którzy przygotowali pracę o Ruchu. ROAK nie istniał długo. Powstał w 1945 r., a zakończył działalność jesienią 1948 r. już pod innym szyldem – 11. grupy operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. Była to konspiracja o charakterze wojskowym, dysponująca oddziałami zbrojnymi, rozbudowaną siatką wywiadowczą, kanałami przerzutowymi na Zachód; sporządzała raporty wywiadowcze, choć nadal nie wiemy dla kogo. Za inicjatywą stał bardzo tajemniczy kpt. Stefan Szmakfefer ps. Andrzej, szef wywiadu Podokręgu Północnego AK, którego autor opracowania na jego temat nazywa człowiekiem widmo. Spora grupa byłych żołnierzy ROAK, wchodzących w skład jej głównej struktury – Inspektoratu Mazowieckiego ROAK, współtworzyła później 16. Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który działał na Mazowszu Północnym aż do początku lat 50. XX wieku.

2022-03-15 11:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję