Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Startuje Rok Arcybiskupa Bilczewskiego

20 marca przypada rocznica śmierci świętego wilamowianina.

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Józef Bilczewski

Mjscreen

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach

To jednocześnie dzień inauguracji roku poświęconego tej wyjątkowej postaci. Większość duszpasterskich inicjatyw w diecezji bielsko-żywieckiej będzie związanych z sanktuarium dedykowanym św. Józefowi w jego rodzinnym mieście.

Obchody zainauguruje uroczysta Msza św. celebrowana w wilamowickiej świątyni 20 marca o godz. 17.00. Eucharystii przewodniczyć będzie następca św. Józefa na stolicy lwowskiej archidiecezji abp Mieczysław Mokrzycki.

W Wilamowicach rozpocznie się m.in. pielgrzymka do Łagiewnik, do Częstochowy, odbędą się tam również święcenia diakonatu, obchody Bożego Ciała czy dożynki. Do rodzinnej miejscowości Józefa Bilczewskiego pielgrzymować będą wspólnoty i ruchy działające w naszej diecezji. Liturgiczna uroczystość ku czci świętego celebrowana będzie 23 października przez kard. Kazimierza Nycza. Rok Jubileuszowy zamknie Msza św. celebrowana przez bp Romana Pindla 26 marca 2023 r. i transmitowana na antenie TV Polonia.

Reklama

– Czas, który Boża Opatrzność zaplanowała na czas obchodów, okazał się być wyjątkowym – myślę szczególnie o trwającej wojnie na Ukrainie. Św. Józef Bilczewski dał się poznać jako niestrudzony orędownik pokoju, patriota, a nade wszystko duszpasterz głębokiej wiary i zatroskania o życie sakramentalne i ewangeliczne swoich wiernych. W tym duchu pragniemy przyzywać jego orędownictwa w naszych potrzebach oraz uczyć się od niego drogi ku świętości – stwierdził kustosz sanktuarium wilamowickiego ks. prał. Stanisław Morawa.

Przypomnijmy, że bp Roman Pindel św. Józefowi poświęcił list pasterski na tegoroczny Wielki Post. W dokumencie wskazał trzy obszary wielkopostnych wysiłków nawiązujące do życia i nauczania świętego wilamowianina. To Eucharystia, rola Maryi w życiu osobistym i naszej Ojczyzny oraz troska o wiarę i wychowanie młodych ludzi. Zachęcił w nim wiernych do nawiedzania wilamowickiej świątyni.

Dedykowane św. Józefowi sanktuarium w Wilamowicach zaprasza do nawiedzania relikwii lwowskiego arcybiskupa. We wtorki odprawiane są specjalne nabożeństwa ku czci patrona Wilamowic. Na stronie parafii działa skrzynka modlitewna, gdzie zgłaszać można swoje prośby i modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. Z internetowej witryny można także śledzić liturgiczne celebracje, a w wirtualnym spacerze zwiedzić sanktuarium z kaplicą poświęconą świętemu arcybiskupowi.

2022-03-15 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci świętego wilamowianina

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2022, str. II

[ TEMATY ]

św. Józef Bilczewski

Archiwum

W 2023 r. będziemy obchodzić stulecie śmierci św. Józefa Bilczewskiego

W 2023 r. będziemy obchodzić stulecie śmierci św. Józefa Bilczewskiego

Intencją styczniowego nabożeństwa była modlitwa o pokój na świecie i o zachowanie od wszelkich nieszczęść w 2022 r.

Na środowisko domu, z którego wyrasta człowiek i jego wiara w Boga, zwrócił uwagę ks. Piotr Bączek podczas styczniowego nabożeństwa ku czci św. Józefa Bilczewskiego w wilamowickim sanktuarium jemu poświęconym.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Ekspert: przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów

2023-02-02 07:12

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

"Na nerki choruje w Polsce już niemal pięć milionów Polaków. To osoby, które już mają przewlekłą chorobę nerek, a więc na tyle upośledzoną filtrację kłębuszkową, że straciły już jedną nerkę, albo w moczu obecny jest nieprawidłowy składnik. Jedna z tych dwóch sytuacji, trwających ponad trzy miesiące, wystarczy, żeby rozpoznać przewlekłą chorobę nerek" – przypomina prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Według niego aż 95 proc. Polaków z przewlekłą choroba nerek nie zdaje sobie z niej sprawy i nie leczy się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję