Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30 lat diecezji sosnowieckiej

Z okazji 30-lecia istnienia naszej diecezji, 25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu sprawowano uroczystą Mszę św. pontyfikalną.

Niedziela sosnowiecka 15/2022, str. I

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Uroczystości jubileuszowe w bazylice katedralnej

Koncelebrowanej liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Uroczystości ubogaciła peregrynacja Krzyża Papieskiego, który przybył do katedry. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wspólnot działających na terenie diecezji, przedstawiciele Sejmu RP, rządu, m.in. Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Michał Wójcik – minister członek Rady Ministrów oraz Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Robert Magdziarz – wicewojewoda śląski i in. W uroczystościach miał uczestniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, ale zatrzymały go obowiązki duszpasterskie we Lwowie. Przekazał za to w darze naszej diecezji kielich mszalny i patenę. Napisał także homilię, którą odczytał ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii w Sosnowcu.

Diecezja sosnowiecka została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. przez Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Patronami diecezji zostali św. Brat Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski. Stolicą diecezji został Sosnowiec, katedrą natomiast sosnowiecki kościół Wniebowzięcia NMP. Diecezja sosnowiecka została włączona do metropolii częstochowskiej. Pierwszym biskupem diecezji był Adam Śmigielski. Obecny biskup diecezjalny Grzegorz Kaszak 4 lutego 2009 r. został ustanowiony biskupem sosnowieckim. 28 marca 2009 r. odbył ingres do bazyliki katedralnej i przyjął święcenia biskupie z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa oraz współkonsekratorów: kard. Stanisława Dziwisza i abp. Stanisława Nowaka. W skład diecezji weszły następujące miejscowości i znajdujące się na ich terenie dekanaty: z diecezji częstochowskiej – Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Sączów, Sosnowiec, Siewierz; z diecezji kieleckiej – Wolbrom, Olkusz, Pilica, Sułoszowa; z archidiecezji krakowskiej – Jaworzno. W granicach diecezji znalazło się w całości lub częściowo 18 dekanatów. Przy wyznaczeniu granic diecezji okazało się, że część z dekanatów nie znalazła się w całości w granicach nowo utworzonej diecezji, dlatego potrzebna była reforma administracji dekanalnej. Obecnie jest ich 23.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największy z odpustów

Niedziela sosnowiecka 30/2021, str. I

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Zbigniew Dzieciątkowski

Przed ołtarzem ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Anielskiej

Przed ołtarzem ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Anielskiej

W uroczystość Porcjunkuli 2 sierpnia do dąbrowskiej bazyliki Anielskiej Pani przybywają wierni z diecezji i regionu; tradycyjnie pielgrzymować będą niewiasty i dziewczęta.

W dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przed uroczystością, w dniach od 24 lipca do 1 sierpnia trwać będzie nowenna oraz na trzy dni przed odpustem szczególne przygotowanie. Prowadzić je będzie ks. prał. Stanisław Puchała. W niedzielę (1 sierpnia) Msze św. sprawowane będą o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 20.00. W tym dniu o godz. 18.30 odbędzie się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Mariusza Kalagi.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Ekspert: przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów

2023-02-02 07:12

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

"Na nerki choruje w Polsce już niemal pięć milionów Polaków. To osoby, które już mają przewlekłą chorobę nerek, a więc na tyle upośledzoną filtrację kłębuszkową, że straciły już jedną nerkę, albo w moczu obecny jest nieprawidłowy składnik. Jedna z tych dwóch sytuacji, trwających ponad trzy miesiące, wystarczy, żeby rozpoznać przewlekłą chorobę nerek" – przypomina prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Według niego aż 95 proc. Polaków z przewlekłą choroba nerek nie zdaje sobie z niej sprawy i nie leczy się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję