Reklama

Niedziela plus

Poznań

Świętowały z młodzieżą

Albertyński Dzień Wolontariatu był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach 50-lecia istnienia poznańskiej prowincji sióstr albertynek.

Niedziela Plus 19/2022, str. X

[ TEMATY ]

Poznań

Facebook/Albertynki w Poznaniu

Wprogramie wydarzenia były: wykład o albertyńskich formach pomocy potrzebującym, świadectwa wolontariuszy i osób wychodzących z bezdomności, modlitwa o pokój na Ukrainie, wielbienie oraz biesiada przy grillu. Spotkanie odbyło się 23 kwietnia przy parafii świętych Cyryla i Metodego w Poznaniu.

– Z okazji jubleuszu podjęłyśmy wiele inicjatyw modlitewnych w placówkach, gdzie pełniłyśmy posługę. Chciałyśmy podkreślić posługę młodzieży, która w naszym charyzmacie obecna jest w wielu dziełach – powiedziała s. Dobrawa Korzeniewska z Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, które w stolicy Wielkopolski prowadzą jadłodajnię Caritas.

Siostra podkreśliła, że bez wolontariatu, który gromadzi młodych ludzi z Poznania, Suchego Lasu, Czerwonaka czy Kamionek, działalność jadłodajni nie byłaby możliwa.

Reklama

Gościem specjalnym spotkania był Dobromir Makowski z Pabianic, inicjator RapPedagogii, czyli spotkań z zakresu profilaktyki uzależnień, który na podstawie osobistych doświadczeń postanowił pomóc innym.

Młodzi wysłuchali też konferencji przygotowanej przez, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” dla uczniów z Białorusi

[ TEMATY ]

Poznań

Tornister pełen uśmiechów

Archiwum Caritas

Caritas Archidiecezji Poznańskiej prowadzi zbiórkę przyborów szkolnych w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. W tym roku wypełnione m.in. kredkami, pisakami i zeszytami szkolne plecaki na początku września zostaną przekazane uczniom na Białorusi.

– Przybory szkolne zebrane w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” trafią za pośrednictwem Caritas Diecezji Grodzieńskiej do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Są to uczniowie zarówno polscy, jak i białoruscy – wielu z nich ma polskie korzenie – mówi KAI ks. Łukasz Łukasik.

CZYTAJ DALEJ

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Dorota

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa

Na wielu wizerunkach świętą przedstawiają z koszem pełnym kwiatów bądź kosz pełen owoców trzyma stojący obok niej mały chłopiec. Skąd ten motyw w ikonografii chrześcijańskiej? Otóż związany on jest z piękną legendą. Skazanej na śmierć męczeńską Dorocie przyglądali się uważnie cesarscy oprawcy, poganie. Ku ich zdumieniu na twarzy przyszłej świętej nie zobaczyli smutku; z radością spieszyła ona na spotkanie z Bogiem. Rozgniewało to jednego z pogan, urzędnika imieniem Teofil, który zapytał dlaczego tak się spieszy. Otrzymał odpowiedź: idę do niebiańskich ogrodów. Zakpił więc Teofil, nazywając ją narzeczoną Chrystusa, prosząc Dorotę, aby przyniosła mu z tych „rzekomych” ogrodów kwiaty bądź owoce. Po pewnym czasie u Teofila zjawił się tajemniczy posłaniec, chłopiec, który przyniósł Teofilowi chustę Doroty przepełnioną niezwykle silnym zapachem różano-owocowym. Późniejsza legenda przedstawiła to wydarzenie nieco inaczej: to anioł miał przynieść poganinowi kosz kwiatów i owoców – stąd św. Dorota uważana jest za patronkę ogrodników, ale też młodych małżonków. Niedowiarek uwierzył, zresztą później został także ścięty mieczem razem z Dorotą; było to na początku czwartego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję