Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pod opieką Pani Łaskawej

Parafianie z Chmielnika podczas tegorocznego odpustu przeżywali 25-lecie koronacji cudownego obrazu.

Niedziela rzeszowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Chmielnik

Oleg Czyżowski

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Przygotowaniem do wielkiego dziękczynienia były poprzedzające odpust tygodniowe misje święte, odbywające się od 7 do 13 maja br. Rekolekcje wygłosił ks. Zygmunt Tokarz, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. W ostatnim dniu rekolekcji uczestnicy Mszy św. podczas uroczystej procesji poświęcili krzyż misyjny oraz krzyże rodzinne. Błogosławieństwo misyjne z łaską odpustu zupełnego było zwieńczeniem parafialnych misji jubileuszowych.

Suma dziękczynna za dar koronacji została odprawiona 14 maja br. Przewodniczył jej bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Obecni byli również bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. inf. Wiesław Szurek, który, jako ówczesny rektor seminarium, na uroczystość odbywającą się 25 lat temu przybył wraz z klerykami. Byli również licznie zgromadzeni kapłani, pielgrzymi i parafianie. Bp Jan Wątroba podkreślił, że żyjemy w świecie nieustannej walki, gdzie zło ciągle powstaje przeciwko dobru, a my mamy potężny oręż – zarówno obronny, jak i ofensywny – w postaci modlitwy. – Z różańcem w ręku błagajmy o łaskę pokoju – tymi słowami biskup podkreślił moc modlitwy różańcowej, wspominając także o Paulinie Jaricot, wyniesionej na ołtarze założycielce róż różańcowych.

Jubileusz to dla parafian Pani Łaskawej nie tylko dar, ale i obowiązek, by przez następne lata przykładem życia, pokory, szczerości i oddania Matce Boskiej, a przez jej ręce również Chrystusowi, uwielbiać ją i prowadzić do niej przyszłe pokolenia.

Reklama

Położony na wzniesieniu kościół w Chmielniku kryje w swoim wnętrzu niezwykły obraz. To tutaj czcią i miłością jest od stuleci otaczana Boża Matka i Pani Łaskawa, za wstawiennictwem której wierni upraszają u Boga liczne łaski. Obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku ocalał przed atakiem Tatarów w 1624 r., kiedy to spalony został kościół. Nie zniszczyła go również II wojna światowa. Świadectwa osób modlących się przed tym wizerunkiem są potwierdzeniem cudów, z których obraz słynie do dziś.

Wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski była koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, która odbyła się 4 maja 1997 r. Korony zdobiące wizerunek poświęcił w Watykanie Jan Paweł II. Msza św. sprawowana była przez abp. Józefa Michalika, bp. Edwarda Białogłowskiego oraz bp. Kazimierza Górnego, który dokonał aktu koronacji. Była to wielka uroczystość dla całej parafii i diecezji. Samo wydarzenie zgromadziło tłumy wiernych.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od dekady pomagają

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

diecezja kielecka

Chmielnik

Agnieszka Dziarmaga

8 grudnia Mszy św. z tej okazji, zarazem w dniu odpustu parafialnego w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku, przewodniczył bp Andrzej Kaleta.

Rycerze zjawili się bardzo licznie, w galowych strojach, ze sztandarem.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukacja katolicka obejmuje całościową wizję życia

2022-12-01 14:26

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym do uczestników Światowego Kongresu Edukacji Katolickiej, odbywającego się od 1 do 3 grudnia w Marsylii, papież nakreśla swoją wizję globalnego i integralnego nauczania. Franciszek mówi o proroczym wymiarze powołania Kościoła, które wykracza poza przekaz konkretnych dziedzin wiedzy, ale otwiera na mądrość pozwalającą wzrastać w człowieczeństwie.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że edukacja dla Kościoła wiąże się z udzieleniem głosu Słowu, które nie jest jedynie ludzkie, i które nas przekracza. Nie ogranicza się jedynie do wymiaru konfesyjnego, ale jego treść jest otwarta na wszystkie dziedziny wiedzy i na każdego, kto jej poszukuje. Działalność szkoły katolickiej nie sprowadza się wyłącznie do nauczania przedmiotów, ale obejmuje integralną formację osób. Chodzi o umożliwienie człowiekowi poznanie samego siebie, uznanie siebie za istotę zdolną kochać i być kochaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję