Reklama

Głos z Torunia

Tajemnica wiary

Pomysł rekolekcji liturgicznych nie jest czymś nowym, ponieważ odbywają się one od 15 lat w Krakowie. Jednak po raz pierwszy odbędą się w Toruniu.

Niedziela toruńska 22/2022, str. V

[ TEMATY ]

rekolekcje liturgiczne

Renata Czerwińska

Uczestnictwo w liturgii przybliża nas do nieuchwytnej tajemnicy

Uczestnictwo w liturgii przybliża nas do nieuchwytnej tajemnicy

Rekolekcje „Mysterium Fidei. Boski dialog w liturgii” odbędą się w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II i Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu od 25 do 26 czerwca, a ich organizatorem jest Wydział Teologiczny UMK wraz z Fundacją „Pro Futuro Theologiae”.

Dlaczego poznawać liturgię?

Rekolekcje liturgiczne to czas modlitwy i formacji, w którym pozwalamy się prowadzić liturgii. Wyznacznikami planu dnia będą celebracje Liturgii Godzin oraz Eucharystii. Chcemy, aby liturgia stała się naszą modlitwą, dlatego w czasie rekolekcji będzie można doświadczyć i rozsmakować się w pięknie i starannie przygotowanej liturgii. Nie wystarczy jednak sama estetyka i uczuciowość, ale potrzeba, abyśmy znali prawdę, dlatego specjaliści z różnych dziedzin teologicznych wprowadzą nas w głębię liturgii.

Dlaczego warto wziąć w nich udział? Warto poznawać liturgię, ponieważ jest ona częścią naszego życia. W każdą niedzielę jesteśmy w Kościele i spędzamy czas przy Bogu w najpiękniejszy możliwy sposób – uczestnicząc w liturgii. Ma ona pewną specyfikę i opływa w różne gesty i symbole. Czasami mogą być one oczywiste, a czasami zupełnie nie rozumiemy ich znaczenia. Wiele osób doświadczyło kiedyś sytuacji, w której pewna osoba wytłumaczyła nam, na czym polega dana czynność. Kiedy następnym razem mijaliśmy przedmiot naszej rozmowy, patrzyliśmy na niego inaczej, odnajdowaliśmy w nim coś niezwykłego, czuliśmy zadowolenie, że wiemy, jak to działa lub dlaczego jest tak a nie inaczej. Podobnie jest z liturgią. Kiedy poznajemy znaczenie gestów i symboli, które wykonuje ksiądz i wierni zebrani na Mszy św., dostrzegamy bogactwo treści, które się za nimi kryją. Wypowiadane słowa zyskują głębię, a każdy ruch kieruje nasze spojrzenie na Jezusa Chrystusa, który zaprasza na liturgię i przez nią prowadzi. Dlatego zagłębianie się w Eucharystię jest takie ważne, a rekolekcje są idealnym miejscem, by wzbogacić się doświadczeniem od specjalistów w dziedzinie liturgii.

Reklama

Dla kogo rekolekcje liturgiczne?

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby modlić się piękną liturgią i odkrywać jej głębię, szczególnie akolitów, kościelnych, chórzystów, ceremoniarzy i lektorów. Podczas rekolekcji prowadzić nas będzie ks. dr Michał Oleksowicz, wicerektor WSD w Toruniu oraz wykładowca filozofii na WT UMK. Konferencje wygłoszą: bp Andrzej Suski, ks. prof. Daniel Brzeziński, ks. prof. Stanisław Adamiak, ks. dr Krzysztof Porosło oraz ks. prof. Piotr Roszak. Jeśli chcesz krótko poznać naszych prelegentów i rekolekcjonistów, odwiedź naszą stronę poświęconą rekolekcjom: www.liturgia.umk.pl/rekolekcje-liturgiczne .

Koszt uczestnictwa w rekolekcjach to 150 zł (w cenie są wliczone posiłki oraz materiały). Nocleg we własnym zakresie. Zapisy do 8 czerwca za pośrednictwem rekolekcyjnej strony internetowej.

Jeśli zainteresowało cię to, o czym piszemy, śledź nas na Facebooku, portalu YouTube i Instagramie. Jednocześnie zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę internetową. W zamyślę będzie ona serwisem naukowym oraz formacyjnym, w którym będzie można znaleźć wiele przydatnych i ciekawych informacji, a także propozycji formacyjnych. O wszystkim będziemy informowali na bieżąco na naszych kanałach oraz poprzez newsletter.

Wszelkie pytania i wątpliwości można kierować na e-maila: liturgia@umk.pl i liturgia.umk@gmail.com .

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By lepiej zrozumieć

Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują chwili zatrzymania oraz tych, którym bliska jest potrzeba przeżycia wspaniale przygotowanego czasu we wspólnocie przed Bogiem.

Rekolekcje Liturgiczne organizowane przez absolwentów Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża, to niezapomniany weekend dla wszystkich, którym bliska jest liturgia Kościoła rzymsko-katolickiego, dla tych, którzy chcą poznać ją głębiej, bardziej zrozumieć lub, po prostu, pokochać ją całym sercem.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Zima to też Jego dzieło - Ewangelizacja na stoku

2023-02-06 11:32

Natalia Błajda

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Rzepedź/Chyrowa. Na stoku narciarskim w Chyrowej odbyła się druga edycja Zimowej Ewangelizacji na stoku włączająca się w inicjatywę Bieszczady dla Jezusa.

Zima – stok – narty – taniec – radość – miłość – spotkanie – pojednanie – uwielbienie – rozmowa – Eucharystia – to elementy składowe Ewangelizacji na stoku. W niedzielę, 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba apostoła ruszyli na wspomniany stok narciarski, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję