Reklama

Kultura

Klucz do duszy

Ukazał się ostatni tom Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły, zawierający jego dramaty i szkice. Na tom pierwszy złożyły się juwenilia, czyli jego utwory młodzieńcze, a na drugi – utwory poetyckie. Tryptyk wydany starannie przez wydawnictwo Znak to pierwsza krytyczna edycja, a zarazem kanon twórczości literackiej przyszłego papieża.

Niedziela Ogólnopolska 23/2022, str. 65

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Publicyści i biografowie Jana Pawła II coraz większą wagę przywiązują do jego twórczości literackiej, która eksplodowała w młodości, była kontynuowana sporadycznie w czasach biskupstwa i znalazła dopełnienie we wspaniałym, głębokim Tryptyku rzymskim, napisanym przez papieża niedługo przed jego śmiercią.

Jedna z biografii Jana Pała II pt. Ojciec wszystkich, autorstwa brytyjskiego pisarza Garry’ego O’Connora, jest próbą opisania osobowości Karola Wojtyły właśnie przez analizę jego wierszy, dramatów i dzieł filozoficznych.

Przyszły papież swoje pierwsze próby poetyckie traktował jako przygotowanie do rozmowy z człowiekiem. Wyraził to zdaniem: „Ja się w tych wierszach po prostu uczę mówić, zanim zacznę rozmawiać”.

Wiadomo też, że twórczość traktował jako formę modlitwy. Bliskie musiało mu być stwierdzenie Cervantesa, że poezja jest jednym ze sposobów, który najbardziej łączy człowieka i Boga. Dzieła literackie Karola Wojtyły to klucz do jego duszy. Jako papież mawiał: „Mnie można zrozumieć wyłącznie od środka”. Żeby zajrzeć do tego „środka”, trzeba się zapoznać z twórczością literacką Wojtyły, zwłaszcza z jej najintymniejszą formą – poezją.

Przejrzenie się jak w zwierciadle w twórczości młodzieńczej przyszłego papieża jest ważne także dlatego, że znajdziemy w niej zalążki wielkich tematów jego pontyfikatu. Widoczna jest ciągłość twórczości literackiej Karola Wojtyły z jego nauczaniem papieskim. Jedna z najbardziej znanych fraz młodego poety: „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, tłumaczy istotę jego posługi pasterskiej od księdza aż po papieża. Dzięki dramatowi Brat naszego Boga łatwiej zrozumieć encyklikę Dives in misericordia, z kolei dramat Przed sklepem jubilera wprowadzi nas w teologię małżeństwa i rodziny oraz teologię ciała – oryginalną koncepcję Jana Pawła II.

Trzytomowe wydanie Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły to efekt siedmioletniej współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z Krakowa oraz Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.

Reklama

Zrąb trzeciego tomu stanowią dramaty Karola Wojtyły: Brat naszego Boga, Przed sklepem jubilera oraz Promieniowanie ojcostwa. Nowością jest opublikowanie dwóch nieznanych dotąd wersji tego ostatniego utworu: Ten, który szuka nas wszystkich – tekst spisany na podstawie zachowanego rękopisu – oraz Medytacja o sakramencie chrztu, która została odnaleziona w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Ciekawostką jest opublikowany scenariusz – spisany przez 17-letniego Karola Wojtyłę – „obrazu scenicznego” pt. Chrystus-Król. Przyszły papież był nie tylko wraz z ks. Edwardem Zacherem współreżyserem przedstawienia opartego na Apokalipsie św. Jana, ale także odtwórcą głównej roli. Misterium zaprezentowano z wielkim powodzeniem 25 października 1937 r. na scenie Domu Katolickiego w Wadowicach.

Dzieła literackie i teatralne Tom III. Dramaty. Szkice
Bp Karol Wojtyła
Wydawnictwo: Znak, wydanie I
Liczba stron: 500
Zamówienia: tel. 34 365 19 17 w godz. 7-15 kolportaz@niedziela.pl

2022-05-31 14:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Fundacja Jana Pawła II wspiera ukraińską młodzież

Fundacja Jana Pawła nie pozostaje obojętna na los młodych ludzi walczących w obronie dotkniętej wojną Ukrainy – stwierdził emerytowany metropolita krakowski i wieloletni sekretarz osobisty Ojca Świętego, kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że młodzi stypendyści z Ukrainy poprzez ofiarne oddanie się sprawom swojej ojczyzny są żywym pomnikiem nauczania św. Jana Pawła II

Na zakończenie jubileuszowego sympozjum zorganizowanego z okazji 40-lecia działalności Fundacji Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz podziękował za przygotowanie spotkania i podkreślił, że jego celem było podjęcie refleksji nad aktualną kondycją Fundacji, a także nad kierunkami rozwoju i wyzwaniami, które stawia przed nią współczesność. Przypomniał, że Fundacja powstała dzięki ofiarności wielu osób, które od początku pontyfikatu Jana Pawła II wspierały go w posłudze Następcy św. Piotra i troszczyły się o to, by jego nauczanie było inspiracją dla przyszłych pokoleń, a zwłaszcza dla młodzieży z Polski i z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zaznaczył również, że Fundacja nie pozostaje obojętna na los młodych ludzi walczących w obronie dotkniętej wojną Ukrainy. Podkreślił, że młodzi stypendyści z Ukrainy poprzez ofiarne oddanie się sprawom swojej ojczyzny są żywym pomnikiem nauczania św. Jana Pawła II. Podziękował pracownikom Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II za organizację sympozjum i nowych wyzwań dla propagowania nauczania Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: św. Mikołaj chce nas nauczyć pokory w czynieniu dobra

2022-12-06 15:34

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Święty ten chce nas nauczyć pokory w czynieniu dobra” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk w katedrze bydgoskiej, której współpatronem jest Mikołaj.

Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci z Przedszkola Sióstr Elżbietanek w Bydgoszczy. – Patrzę na was i sobie myślę czy mam rację, że dla dzieci najbardziej znanym świętym jest Mikołaj? – pytał bp, prowadząc dialog z maluchami. – To święty, którego się nie boimy, ma dobre serce oraz przychodzi, by nam coś podarować – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję