Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Czas wyznaczany miłością

Wolontariusze Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie opiekują się w domach pacjentami, w terminalnych stanach choroby nowotworowej. Niosą im pomoc medyczną, materialną, duchową, psychologiczną. Sami też otrzymują pomoc od ludzi dobrej woli.

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariusze

Cieszyn

Mariusz Jaszczurowski

Koncert Walentynkowy w hospicjim w Cieszynie

Koncert Walentynkowy w hospicjim w Cieszynie

Koncert Walentynkowy, który społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie organizuje na rzecz hospicjum, jest już wieloletnią tradycją. Dzięki niej można rokrocznie wesprzeć działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, które działa charytatywnie od sierpnia 1998 r. Powstało z inicjatywy ówczesnego kapelana Szpitala Śląskiego ks. Mirosława Szewieczka, dr. Tadeusza Niwińskiego oraz teolog ewangelickiej – Janiny Bruellowej.

Historia miłością pisana

Dyrektor „Kopernika” Regina Rakowska wspomina, że jeszcze w lutym 2020 r. udało się zagrać koncert i nikt wtedy nawet nie myślał, że wkrótce nastąpi lockdown. W 2021 r. nie było takiej możliwości, a w lutym br. też się nie udało, ponieważ wiele osób było na kwarantannie, ludzie bali się iść do teatru, trwały obostrzenia. Postanowili więc, że spróbują w czerwcu. Tym razem się udało. 24. koncertowi nadano tytuł: „Czas to miłość, a miłość to czas”. – Rodzice, uczniowie, nauczyciele, absolwenci, sympatycy naszej szkoły i hospicjum, sponsorzy wspierają nas cały czas. Nasi uczniowie mogą tutaj pokazać swoje zdolności i talenty – mówi pani dyrektor.

Zebranych w Teatrze im. Adama Mickiewicza przywitała nowa prezes hospicjum Joanna Piotrowska-Cieślar, która zastąpiła posługującą na tym stanowisku przez 9 lat Dorotę Kanię. – W hospicjum służę już 22 lata. Przez ten czas nazbierało się sporo przeżyć: doświadczenia smutku, ale i radości. Każdy człowiek z osobna tworzy swoją historię. Nasze hospicjum przez 24 lata też stworzyło swoją historię. Jest to spuścizna, na której możemy budować i z której możemy czerpać – zauważa Joanna Piotrowska-Cieślar. Zaznacza, że tę historię tworzą założyciele, pacjenci oraz ich rodziny. Częścią historii są również żywiołowe i poparte umiejętnościami Koncerty Walentynkowe, organizowane w dobrym celu. – W hospicjum czas dla drugiego człowieka wyznaczany jest miłością. A miłość – to czas jemu poświęcony. Nic więcej poza łóżkiem chorego i niebem się nie liczy. To miłość sprawia, że mimo upływu lat niezmiennie trwamy, wciąż odnajdując chęci, siły, inspiracje w tym niełatwym świecie. Jak powiedział bł. Stefan Wyszyński: „Ludzie mówią: czas to pieniądz. Ja mówię inaczej – czas to miłość”. To motto współgra z tytułem tegorocznego koncertu – dopowiada pani prezes.

Reklama

Nadzieja dla chorych

W czerwcu hospicjum rozstrzygnęło konkurs plastyczno-techniczny pt. „Maskotka dla chorego”. Skierowany był on do dzieci w wieku przedszkolnym i młodzieży szkolnej z placówek biorących udział w tegorocznej 10. kampanii Pola Nadziei, której symbolem jest żonkil. Mieli oni za zadanie narysować bądź wykonać ręcznie maskotkę dla chorego i nadać jej imię. – Żonkil niesie przesłanie o nadziei dla ludzi terminalnie chorych, jaką jest idea godnego umierania, na którą składają się: zapewnienie dobrej opieki, zmniejszenie bólu i towarzyszenie choremu aż do końca. Jes to niełatwy czas dla nas wszystkich, jednak mamy ze sobą nadzieję, że dzięki ludzkiej solidarności zdołamy przetrwać wszystkie trudności, a hospicjum nadal będzie mogło nieść pomoc nieuleczalnie chorym, jak to czyni już od 24 lat – mówią wolontariuszki Joanna Sobieska-Skoneczny i Iwona Sroczyńska.

Hospicjum organizuje szkolenia dla wolontariuszy. Niedawne poprowadził Filip Fluder, przekazując m.in. wiedzę z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Hospicjum dysponuje również dwoma magazynami bezpłatnego wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Z magazynu przy ul. Katowickiej korzystają chorzy na nowotwory, z drugiego nowego – w budynku Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” przy ul. Kasztanowej – może nieodpłatnie korzystać każdy w potrzebie z Cieszyna i okolic. Wolontariusze dbają również o sferę duchową, dlatego w każdy drugi czwartek miesiąca spotykają się na Mszy św. o godz. 18 w kościele św. Krzyża u franciszkanów. Po Mszy św. można zgłosić chęć do posługi hospicyjnej.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękno rodzinnego życia

Niedziela bielsko-żywiecka 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Cieszyn

Monika Jaworska

Marsz na ulicach Cieszyna z 2018 r. Po pandemii musimy do tego wrócić

Marsz na ulicach Cieszyna z 2018 r. Po pandemii musimy do tego wrócić

Jeśli brak zdrowych małżeństw i zdrowych rodzin Kościół słabnie. Jesteśmy teraz tego naocznymi i bolejącymi świadkami. Im mniej w parafiach, w diecezjach czy we wspólnotach małżeństw i rodzin zdrowych, normalnych – tym słabszy jest Kościół – mówił ks. Bogusław Mielec podczas majowej Katechezy w Bazylice.

Wykładowca teologii moralnej z Krakowa 17 maja podejmował temat czwartego przykazania Dekalogu. Tytułem wstępu wyjaśnił związek miedzy życiem według Przykazań a poznaniem samego Boga. – Gdy Bóg mówi do nas czcij ojca i matkę, to znaczy objawia nam siebie, swoją istotę przełożoną na nasze czyny – podkreślił, przywołując m.in. nauczanie kard. Ratzingera i św. Jana Pawła II dotyczące Dekalogu. Katecheza stanowiła przypomnienie biblijnych korzeni czwartego przykazania oraz nauki Katechizmu Kościoła Katolickiego w tym względzie. Powołując się na katechizm, ks. Mielec przedstawił trzy prawdy dotyczące rodziny: małżeństwo i rodzina jest wyraźnie planem Boga dla ludzi, bez małżeństwa i rodziny nie jest możliwe żadne ludzkie społeczeństwo, a po trzecie – każdy z członków rodziny ma swoje prawa i obowiązki. – Bóg nam stopniowo objawiał, że sam jest wspólnotą Osób. Skoro my jesteśmy do Niego podobni, to nigdy nie staniemy się sobą, czyli osobami zaplanowanymi, wybranymi przez Boga do życia bez tych podstawowych więzi, które zaczynają się w małżeństwie, a potem są kontynuowane w rodzinach – mówił ks. Mielec, wskazując pozytywne przykłady piękna rodzinnego życia.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję