Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościół wart jest wiary

Wraz z zakończeniem roku szkolnego, katechetycznego i formacyjnego bp Marek Mendyk spotkał się z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwa specjalistyczne.

Niedziela świdnicka 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

rok szkolny

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Liturgią Godzin

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Liturgią Godzin

Celem spotkania było wprowadzenie odpowiedzialnych za różne grupy w diecezji w nowy program duszpasterski, który zakłada obudzenie osłabionej dziś wśród wiernych wiary w Kościół. Realizacja programu rozpocznie się jesienią wraz z początkiem nowego roku liturgicznego.

Kultura instant

Kościół w Polsce odchodzi od koncepcji wieloletnich programów duszpasterskich na rzecz programów jednorocznych, po to, by w większym stopniu uwzględnić znaki czasu. W tym klimacie mówił 28 czerwca bp Marek Mendyk podczas spotkania z Diecezjalną Radą Duszpasterską. – Życie pokazuje, że długo trwające programy duszpasterskie raczej zbyt dobrze się nie sprawdzają. Żyjemy trochę w kulturze „instant”, czyli takiej natychmiastowości i chcemy, by działało natychmiast. W tym roku wchodzimy w program, który zatytułowany jest „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Będziemy mieli okazję zatrzymać się nad tajemnicą Kościoła i spojrzeć na zagadnienie przynależności do niego i na jego doświadczenia – powiedział bp Marek Mendyk, podkreślając, że wszystkim potrzebna jest pogłębiona katecheza o Kościele, która ma dać poczucie religijnej tożsamości. – Bardzo mi zależy na ludziach młodych i chciałbym, aby ten rok stał się inspiracją, aby niezależnie w jakim duszpasterstwie posługujemy, poświęcić młodym więcej czasu, aby doświadczyli wspólnoty ludzi wierzących poprzez budowanie relacji – zaakcentował.

Obudzić wiarę w Kościół

W dalszej części spotkania o założeniach i celach programu opowiedział ks. kan. Krzysztof Ora. – Mamy do czynienia z kryzysem wiary w Kościele, ale też i w Kościół. Jest on traktowany bardzo często w sposób horyzontalny jako instytucja na gruncie użyteczności świeckiej, charytatywnej – powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, prezentując logo programu, które nawiązuje do domu gromadzącego ludzi. – Do takiego Kościoła tęsknimy, który jest domem, wspólnotą, który bazuje na relacjach i jest otwarty na świat – zauważył.

Reklama

Duchowny następnie wyjaśnił, że celem programu ma być odbudowa wizerunku Kościoła i obudzenie osłabionej dziś wśród wiernych wiary w Kościół. – Konieczne jest ponadto uświadomienie wiernym, że Kościół jako dzieło bosko-ludzkie stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem i dlatego „domaga się wiary”. Ale Kościół także „wart jest wiary” ze względu na obecność w nim i aktywność Boga oraz obfitość Bożych darów, z których człowiek może czerpać – wyjaśnił.

Uczestnicy spotkania otrzymali projekt harmonogramu kościelnych wydarzeń lokalnych na nadchodzący rok duszpasterski. Podsumowaniem spotkania była ożywiona dyskusja, mająca zwrócić uwagę na niewystarczalność podejmowanych działań ewangelizacyjnych i duszpasterskich zwłaszcza w grupie młodzieży.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla 4,3 mln uczniów dziś kończy się rok szkolny 2020/2021

[ TEMATY ]

rok szkolny

Karol Porwich/Niedziela

Dla 4,3 mln uczniów z blisko 22 tys. szkół dla dzieci i młodzieży w piątek kończy się rok szkolny 2020/2021. 367 tys. uczniów I klas szkół podstawowych odbierze w piątek swoje pierwsze świadectwa szkolne.

"Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość roku szkolnego młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny. Byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami" – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w specjalnym liścia do nauczycieli, uczniów i rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję