Reklama

Niedziela Wrocławska

Ciekawe miejsca w archidiecezji wrocławskiej

Bliżej Nieba

Tym razem udamy się na kraniec archidiecezji wrocławskiej do malowniczego miejsca, jakim jest Góra Ślęża.

Niedziela wrocławska 28/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

młodzież

Góra Ślęża

Archiwum redakcji

Góra Ślęża

Góra Ślęża

Tego miejsca nie trzeba zbyt długo reklamować. Każdego tygodnia odwiedzają je tłumy wędrowców, pielgrzymów, osób, które pragną odpocząć po trudach codziennej pracy, czy po prostu pospacerować w pięknym miejscu.

Góra Ślęża

Liczy sobie 718 m n.p.m i jest to najwyższy punkt w archidiecezji wrocławskiej. Chcąc obejść górę dookoła, wchodzimy już na teren diecezji świdnickiej. Najbardziej popularnym wejściem jest to od Przełęczy Tąpadła. Są tam dwa duże parkingi, a przy żwawym kroku na szczyt można się dostać w ok. 30 min. Od połowy czerwca uruchomiona została także linia kolejowa. To umożliwia swobodnie dostać się do Sobótki z Wrocławia lub Świdnicy. Ilość połączeń pozwala na dobre zorganizowanie sobie czasu, aby o odpowiedniej godzinie przyjechać, wejść na szczyt i wrócić. Jest także możliwość zorganizowania wycieczek rowerowych.

Na szlakach

Rozpoczynając swoją drogę od Sobótki, warto wstąpić do Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny. Wybierając czerwony, bardzo łatwy szlak, możemy zobaczyć źródło św. Jakuba, rzeźby kamienne „Pannę z Rybą” i „Niedźwiedzia”, tzw. Husyckie Skałki i potrójny mur z bramą. Dla tych, co chcą się trochę więcej natrudzić, przewidziany jest szlak żółty. Prowadzi on przez Wieżycę, by w trakcie drogi przechodząc przez Przełęcz Dębową połączyć się ze szlakiem czerwonym. Ilość szlaków na szczyt jest tak ogromna, że na Ślężę można wracać wielokrotnie i liczne wędrówki się nie znudzą.

Na szczycie

Przy dobrej pogodzie czekają piękne widoki i kościół Nawiedzenia NMP. Świątynia ta należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach. Duszpasterze tej parafii: ks. Ryszard Staszak i ks. Jakub Bartczak dbają o piękno tego miejsca. Będąc w kościele, można odpocząć na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, wejść na wieżę i podziwiać panoramę okolicy. W każdą niedzielę o godz. 14 odprawiana jest tam Msza św.

Reklama

Spotkania

Wiele osób rozpoczyna swoją wędrówkę od Sulistrowiczek i znajdującego się tam sanktuarium NMP Matki Bożej Dobrej Rady. Ten drewniany kościółek powstał w 1997 r. z inicjatywy bp. Józefa Pazdura i dziś jest miejscem, gdzie na modlitwę przybywają całe rodziny.

W ciągu roku Góra Ślęża jest miejscem spotkań młodzieży archidiecezji wrocławskiej. Licznie gromadzą się tu osoby w noc sylwestrową. Dlatego też odprawiana jest tam Eucharystia dziękczynna za miniony rok. Podobnie jest w wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to o północy odbywa się Pasterka.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosna manifestacja wiary

[ TEMATY ]

modlitwa

Synod o młodzieży

młodzież

uwielbienie

Agnieszka Bartosiak

Stadion wypełniła rzesza młodych ludzi

Stadion wypełniła rzesza młodych ludzi

W sobotę, 6 października, w samo południe na PGE Narodowym w Warszawie rozpoczęło się spotkanie ,,Stadion Młodych, włącz pełnię wiary”, które zgromadziło 41 tysięcy uczestników z całej Polski, 600 kapłanów z różnych diecezji, kilkunastu prelegentów oraz wiele zespołów muzycznych. Było to największe spotkanie młodych w Europie w czasie trwającego w Rzymie Synodu Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję