Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Pójdą z wielkim Polakiem

31 sierpnia w parafii w Wielogłowach odbędzie się Droga Krzyżowa w intencji Ojczyzny. Pielgrzymka nawiązuje do testamentu duchowego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Niedziela małopolska 35/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Tarnów

Archiwum organizatorów pielgrzymki

W pielgrzymkę włączają się dzieci

W pielgrzymkę włączają się dzieci

Po raz dwudziesty organizujemy tę formę modlitwy. Radością jest to, że nabożeństwo gromadzi wielu pielgrzymów, także spoza naszej parafii – mówi Paweł Bogdanowicz, współorganizator wydarzenia.

Ważna data

Sierpniowa Droga Krzyżowa stała się tradycją w parafii w Wielogłowach. Pod koniec wakacji wierni spotykają się pod kościołem Miłosierdzia Bożego, skąd po Mszy św. wyruszają w kierunku Góry Kożuch, rozważając mękę Pana Jezusa. Przy kapliczce Matki Bożej jest czas na uroczysty Apel Poległych, salwę honorową w wykonaniu Kompanii Honorowej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, złożenie kwiatów przy wizerunku kard. Stefana Wyszyńskiego, a także wspólny śpiew Boże, coś Polskę.

– Stało się to już parafialną tradycją. Wierzymy, że jest elementem budowania wspólnoty modlitwy i działania. Trzeba bowiem wiele rzeczy – także dekoracji – przygotować, przewieźć, później uporządkować. Najważniejsza jest jednak myśl, która wciąż nam przyświeca: „Boże, dziękujemy Ci za Ojczyznę, za dar naszego życia i życia naszych przodków, którzy swoją krew przelali za wolność Polski” – mówi p. Paweł.

Dobra okazja

Już 31 sierpnia o godz. 16.30 uczestnicy kolejnej, 20. pielgrzymki postawią swoje modlitewne kroki. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy, którym zależy na sprawach kraju. – Kierujemy wezwanie do rodzin, do każdego bez wyjątku – i młodszych, i starszych, do tych, którzy rozważając mękę Jezusa Chrystusa, chcą ofiarować swoją wędrówkę, czas, trud i modlitwę za matkę – Polskę, a więc za nas, którzy ten naród budujemy. Cieszy fakt, że co roku widać wiele dzieci z biało-czerwonymi flagami. To też element patriotycznego wychowania młodego pokolenia – stwierdza p. Bogdanowicz.

Jak podkreśla współorganizator akcji, wydarzenia patriotyczne wciąż są okazją do przybliżania najmłodszym historii naszego kraju, a także podziękowania Bogu za Jego opiekę. – Takie spotkania dają poczucie jedności i budzą w sercach świadomość naszej własnej, polskiej, a także chrześcijańskiej tożsamości. To taki dobry moment, by wyrazić Bogu wdzięczność, że mimo tych wszystkich lat, kiedy Polski nie było na mapach świata, mimo wojen, które ją niszczyły – my współcześni cieszymy się wolnością i pokojem. Jest to tym bardziej znaczące, że za naszą wschodnią granicą ludzie tracą bliskich, domy, kraj… Wydawało się, że po II wojnie światowej nie dojdzie już nigdy do takich potworności. Dlatego warto wracać do wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i pielęgnować je w każdym, zwłaszcza w młodym pokoleniu – zaznacza p. Paweł.

Reklama

Razem

Droga Krzyżowa w intencji Ojczyzny to dzieło wielu ludzi. W jej przygotowaniu biorą udział osoby świeckie m.in. piszące rozważania i dbające o oprawę techniczną. Nad każdym etapem działań pieczę sprawuje proboszcz – ks. Ryszard Mikos. W organizację angażują się też nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach, która corocznie wystawia delegację z wyjątkowym sztandarem.

Duchowym przewodnikiem pielgrzymów jest Prymas Tysiąclecia. – Kardynał Stefan Wyszyński to postać zasłużona dla naszej Ojczyzny. Sowiecki totalitaryzm odcisnął negatywne piętno na życiu Polaków, lecz kardynał stał się duchowym przywódcą narodu, dając rodakom przykład prawdziwej miłości Ojczyzny. Poświęcenie jemu tej Drogi Krzyżowej jest więc wyrazem naszego szacunku dla jego niezłomnej postawy, pokory i szlachetności, a nade wszystko dla przykładu wiary w Boga – podkreśla p. Bogdanowicz.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moja droga krzyżowa

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 50-52

[ TEMATY ]

rodzina

Droga Krzyżowa

nowotwór

Zdjęcia: Grażyna Kołek/Niedziela

Droga krzyżowa z Lourdes Marii de Haykod

Droga krzyżowa z Lourdes Marii de Haykod

Każdy ma do przejścia swoją drogę krzyżową. Swój dramat. Przeżywany na własny sposób...
Rok 2010. Podjęliśmy krzyż z wypisaną diagnozą dla naszej córeczki: ostatnie stadium choroby nowotworowej z przerzutami...

Stacja I.
Jezus na śmierć skazany

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję