Reklama

Niedziela Podlaska

Pamięci ofiar barbarzyństwa

Modlimy się za wszystkich, którzy zginęli tu z nadzieją na życie wieczne – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej na terenie Miejsca Straceń obozu w Treblince.

Niedziela podlaska 38/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Treblinka

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych

Kolejny raz, w pierwszą sobotę września na terenie Muzeum Treblinka odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne ku czci ofiar II wojny światowej a w szczególności Karnego Obozu Pracy Treblinka I.

Organizatorem uroczystości była parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni oraz Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944).

Uroczystości rozpoczęły się Drogą Krzyżową przy Żwirowni, miejscu niewolniczej pracy więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Nabożeństwo prowadził ks. Józef Poskrobko, proboszcz parafii w Prostyni.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej i powitaniu wszystkich zgromadzonych przez Dyrektora Muzeum Treblinka dr Edwarda Kopówkę, została odprawiona Msza św. polowa na terenie Miejsca Straceń, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W głoszonym kazaniu biskup przypomniał: – Ziemia, na której stoimy, kryje prochy tysięcy ludzi. Dla sprawców tej okrutnej zbrodni nie liczyli się ludzie. Dla nich liczył się chory sen, który miał urzeczywistnić chorą ideologię. (...) Nie da się zważyć ani zmierzyć bezcennej wartości ludzkiego życia, ani zniszczonej kultury społeczeństw. (...) Gromadzimy się, aby się modlić o pokój i bezpieczeństwo. Nienawiść niszczy nie tylko tych, którzy są nienawidzeni, ale też tych, którzy nienawidzą. (...) Modlimy się o pokój wieczny dla chrześcijan, którzy tu zginęli, ale też za licznych przedstawicieli judaizmu. Modlimy się za wszystkich, którzy zginęli tu z nadzieją na życie wieczne.

Uroczystości, jak co roku, zgromadziły przedstawicieli rodzin byłych więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I, przedstawicieli Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z koła w Stoczku Węgrowskim oraz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, reprezentowanych przez Józefa Malińskiego. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych: Izabela Wrona – przedstawiciel wojewody mazowieckiego, w imieniu senatora RP Waldemara Kraski – Urszula Krzymowska, radna powiatu sokołowskiego, Marek Renik – wicestarosta powiatu węgrowskiego, Adam Kaczmarczyk, reprezentujący poseł Annę Siarkowską oraz Nadleśnictwo w Ostrowi Mazowieckiej, Bożena Kordek – wójt gminy Małkinia Górna, przedstawiciele sołectwa w Prostyni, Jan Słomiak – burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki wraz z Ewą Arciechowską – zastępcą przewodniczącego Rady Miasta i Gminy oraz Danielą Prokopczuk – sekretarzem miasta i gminy Kosów Lacki. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele instytucji kultury na czele z Anną Duńczyk-Szulc – dyrektor Muzeum Warszawy oraz członkowie Rady Muzeum przy Muzeum Treblinka – prof. Zofia Chyra-Rolicz oraz Artur Ziontek. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli szkół oraz harcerzy. Program słowo-muzyczny przygotował i zaprezentował zespół Belfers Band.

Reklama

Podczas wydarzenia prezentowana była wystawa Więźniowie Pawiaka. Straceni w Treblince. 2 marca 1942 – 2 marca 2022. 80. Rocznica transportu więźniów z Pawiaka straconych w Treblince. Na 15 planszach wystawy, jej kurator Anna Remiszewska przedstawiła historię osób, które nie były więźniami Karnego Obozu Pracy Treblinka I, ale zostały zamordowane tuż przy jego granicach w wyniku akcji odwetowej niemieckich władz okupacyjnych na cywilnej ludności polskiej. Egzekucję przeprowadzono 2 marca lub w nocy z 2 na 3 marca 1942 r.

Na koniec uroczystości w Miejscu Straceń zostały złożone wieńce i zapalono znicze przed pomnikiem upamiętniającym Ofiary Karnego Obozu Pracy Treblinka I oraz przed pomnikiem Ofiar Romskich. Następnie dyrekcja Muzeum Treblinka złożyła kwiaty również przed pomnikiem centralnym na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Treblinka II.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas nie zatarł śladu

Niedziela podlaska 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

Treblinka

Archiwum parafii Prostyń

Na czele kolumny do pomnika w miejscu straceń niesiony był drewniany krzyż

Na czele kolumny do pomnika w miejscu straceń niesiony był drewniany krzyż

Uroczystości patriotyczno-religijne na terenie byłego Karnego Obozu Pracy Treblinka I od wielu lat odbywają się w pierwszą sobotę września.

W tegorocznych uroczystościach 4 września wzięli udział kapłani m.in.: ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej, ks. kan. Józef Poskrobko, proboszcz parafii Prostyń oraz ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, senior prostyński. Obecni byli także przedstawiciele rodzin byłych więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I, Maria Koc, senator RP, Maciej Górski, poseł na Sejm RP, Izabela Wrona, przedstawicielka Wojewody Mazowieckiego, Urszula Krzymowska, radna powiatu sokołowskiego, Jan Słomiak, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki, Bożena Kordek, wójt gminy Małkinia Górna, Zofia Chyra-Rolicz, wiceprzewodnicząca Rady Muzeum w Treblince, Związek Kombatantów i Więźniów Politycznych – Koło Stoczek Węgrowski, Związek Kombatantów z Kosowa Lackiego. Nie zabrakło także harcerzy, przedstawicieli Solidarności, służb mundurowych, szkół podstawowych z Kosowa Lackiego, Kiełczewa, Jasienicy, Kalinowa, Orła, Prostyni, Łochowa, Małkini Górnej, Gliny, Ostrowi Mazowieckiej oraz licznie zgromadzonych mieszkańców okolicznych miejscowości. Organizatorem wydarzeń są Muzeum Treblinka i parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję