Reklama

Niedziela Małopolska

Centrum jubileuszu

„Pragnę wyrazić moje podziękowanie i słowa uznania za ważną rolę, jaką w historii Kościoła w Polsce odegrali cystersi, a w historii Krakowa – szczególnie mnisi mogilscy…” – napisał papież Franciszek.

2022-09-21 08:04

Niedziela małopolska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Archiwum MFS

Na pl. św. Jana Pawła II w Mogile zgromadzili się liczni goście, pielgrzymi i parafianie

Na pl. św. Jana Pawła II w Mogile zgromadzili się liczni goście, pielgrzymi i parafianie

Tygodniowy odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w mogilskim sanktuarium trwał od 14 do 21 września. W niedzielę Mszy św. pontyfikalnej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zebranych na pl. św. Jana Pawła II powitał o. Adrian Mróz – opat cystersów w Mogile. – Klasztor mogilski istnieje 800 lat bez przerwy – podkreślił o. Mróz i zaznaczył: – Ta uroczysta, koncelebrowana Msza św. stanowi centrum mogilskiego odpustu i całego, obchodzonego przez rok, cysterskiego jubileuszu 800-lecia opactwa mogilskiego.

Z tej okazji list z gratulacjami przysłał papież Franciszek, który pozdrowił wszystkich uczestników odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego, w tym m.in. konwent cystersów mogilskich oraz pielgrzymów zgromadzonych przed cudowną figurą Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego. Zaznaczył: „Pragnę wyrazić moje podziękowanie i słowa uznania za ważną rolę, jaką w historii Kościoła w Polsce odegrali cystersi, a w historii Krakowa – szczególnie mnisi mogilscy poprzez swoją wielowiekową obecność, posługę pastoralną, głoszenie Ewangelii, modlitwy i świadectwo życia monastycznego…”.

W wygłoszonej homilii kard. Nycz nawiązał m.in. do słów wypowiedzianych w opactwie mogilskim przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. Przypomniał, że papież mówił o pierwszej ewangelizacji, którą cystersi realizowali przed wiekami, a drugą nazwał to, co działo się po II wojnie światowej, gdy komuniści postanowili w Nowej Hucie stworzyć miasto bez Boga. Metropolita warszawski przywołał także ideę nowej ewangelizacji, na którą Jan Paweł II zwrócił uwagę w Mogile. Podkreślił: – Papież mówił wtedy, że ta pierwsza i druga ewangelizacja jest już niewystarczająca. My dzisiaj, po 40 latach, musimy świętemu papieżowi przyznać rację. I zauważył, iż nie wiadomo, co dziś papież powiedziałby swoim rodakom, ale zapewne stwierdziłby, że to, co robiliśmy 50 lat temu, to dzisiaj już za mało.

Reklama

Hierarcha odniósł się również do młodych, odchodzących z Kościoła i do lekcji religii w szkole. Przekonywał: – Nie wystarczy posłanie dziecka na katechezę. Podstawową formą współpracy rodzica chrześcijańskiego z katechetą jest dawanie dziecku przykładu życia chrześcijańskiego w domu.

Na zakończenie Eucharystii licznie zebranych gości, pielgrzymów i parafian kard. Nycz pobłogosławił relikwiami Krzyża Świętego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

Od setek lat uroczystości ku czci Patronki w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej były bardzo uroczyście obchodzone i zawsze z udziałem wielkich rzesz wiernych.

Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski

2022-09-28 17:04

[ TEMATY ]

Iskra Bożego miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

W 173 miastach w Polsce oraz w 44 miejscach na całym świecie wierni odmówili dziś Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie odbywa się co roku w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Inicjatorem akcji jest łódzka wspólnota ewangelizacyjna „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Skrzyżowania ulic oraz place miast, miasteczek i wsi zamieniły się dziś o godz. 15.00 w miejsca modlitwy. Wierni z różańcem w ręku prosili Boga o miłosierdzie dla całej ludzkości. „Wierzymy, że 10 minut błagania do Boga może zmienić nasze rodziny, nasze miasta i cały świat” – podkreślili organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Zmień sposób myślenia, nie marnuj jedzenia. Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności

2022-09-28 20:01

[ TEMATY ]

żywność

Karol Porwich/Niedziela

29 września obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności ustanowiony przez ONZ w 2019 r. Marnowanie żywności to rosnący globalny problem, któremu stara się przeciwdziałać Caritas w Polsce, prowadząc z partnerami kampanię uświadamiającą oraz zachęcając sklepy spożywcze, hurtownie i magazyny do włączania się w program Spiżarnia Caritas.

Każdego dnia na świecie w śmietnikach ląduje zmarnowana żywność, do produkcji której trzeba było wykorzystać określone ilości wody i energii i która generuje ogromne ilości CO2. Problem jest tak poważny, że domaga się szeroko zakrojonych kampanii uświadamiających oraz konkretnych rozwiązań. W naszym kraju podejmuje się ich m.in. Caritas, mając na uwadze nie tylko aspekt środowiskowy, ale także aspekt ubóstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję