Reklama

Niedziela w Warszawie

On ciągle tu jest

Dawne mieszkanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na plebanii kościoła św. Stanisława Kostki jest skarbnicą dla wszystkich, chcących lepiej poznać życie kapelana „Solidarności”.

Niedziela warszawska 42/2022, str. V

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum PK

Dzięki „Szkole Letniej” młodzież może zgłębiać życie i nauczanie bł. ks. Jerzego

Dzięki „Szkole Letniej” młodzież może zgłębiać życie i nauczanie bł. ks. Jerzego

W dwóch pokojach na pierwszym piętrze mieści się Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Obecnie jest to jedno z najlepiej opisanych, uporządkowanych i zdigitalizowanych archiwów poświęconych bł. ks. Jerzemu na świecie.

Swoimi początkami sięga dokumentacji Kościelnej Służby Informacyjnej (KSI), powołanej po śmierci ks. Popiełuszki przez ks. prał. Teofila Boguckiego, ówczesnego proboszcza.

– Ks. Bogucki widział, że jest ogromny ruch przy grobie ks. Jerzego, którego osoba cieszyła się coraz większym kultem. Poprosił, aby powstała grupa opisująca wszystko, co się tutaj dzieje – mówi Niedzieli Katarzyna Soborak, współzałożycielka KSI oraz późniejsza założycielka i kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego.

W 1994 r. przedstawiono materiał o rosnącym kulcie męczennika kard. J. Glempowi, który podkreślił, że stanowi to przyczynek do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Rozpoczął się on na szczeblu diecezjalnym w 1997 r. W tym czasie żoliborskie archiwum powiększało się. Po beatyfikacji w 2010 r. pojawiła się myśl o utworzeniu specjalnego ośrodka, czuwającego nad dziedzictwem ks. Jerzego. Został on powołany w 2011 r.

Trzy lata temu zakończyła się digitalizacja przechowywanych tu archiwaliów. To około 100 tys. stron dokumentów i 5 tys. zdjęć. Są także materiały audio i wideo.

– Większość dokumentów to informacje o kulcie ks. Jerzego, a także o jego osobie i życiu – zaznacza Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju Muzeum, Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu oraz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki i dodaje: – Po ich zdigitalizowaniu można już przystępować o wiele swobodniej do badań naukowych.

Ośrodek przyciąga nie tylko naukowców. Stałymi gośćmi są również ludzie młodzi, dla których bł. ks. Jerzy – choć nie poznali go osobiście – jest kimś ważnym. Z myślą o licealistach organizowana jest od dwóch lat „Szkoła Letnia”, na którą przyjeżdża młodzież i nauczyciele z całej Polski.

Reklama

– Pracujemy z nimi, tworzymy wspólnie środowisko. W czasie spotkań mamy mnóstwo wzruszeń, przychodzą do nas coraz to nowi młodzi ludzie w wieku kilkunastu lat, którzy się przywiązują i utrzymują później z nami kontakt. To dla nas największa nagroda – podkreśla Kęska.

Ośrodek realizuje także inne projekty. Przygotowuje m. in. do publikacji w Internecie nagrania świadków życia bł. ks. Jerzego, a także naukowo opracowuje jego nieznane dotąd wypowiedzi.

– Rzucą one nowe światło na osobę ks. Jerzego. Nie zmienią jego wizerunku, ale go uszczegółowią i pogłębią – wskazuje Kęska. Efekty prac ukażą się niebawem w postaci obszernej książki.

38. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego:

16 października, godz. 19.00 (Amicus) – spektakl Pokonać piekło w wykonaniu teatru „Nie teraz”.

18 października, godz. 19.00 (Amicus) – wieczór świadków życia ks. Jerzego.

19 października, godz. 18.00 (kościół św. Stanisława Kostki) – uroczysta Msza św. w rocznicę śmierci.

30 października, godz. 19.00 (kościół św. Stanisława Kostki) – wspólny śpiew pieśni śpiewanych w czasie Mszy św. za Ojczyznę w stanie wojennym.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyła się konferencja naukowa o bł. ks. Jerzym Popiełuszko

[ TEMATY ]

Częstochowa

ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Mariusz Frukacz

„Bł. ks. Jerzy Popiełuszko – dojrzały chrześcijanin i uczciwy obywatel. Katechetyczne i pedagogiczne implikacje” , to temat konferencji naukowej dla katechetów, która odbyła się 16 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Wprowadzając w tematykę konferencji ks. dr Roman Ceglarek., dyrektor wydziału przekazu wiary, nauczania i wychowania katolickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie podkreślił, że „jeszcze dwadzieścia lat temu pamięć o ks. Popiełuszce wykuwaliśmy na kamiennych tablicach, dzisiaj uczynimy to słowami”.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję