Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Niecodzienna uroczystość

Szczecin To wyróżnienie ze strony uczelni jest dla mnie prawdziwym zaszczytem – powiedziała rektor Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2022, str. II

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Piotr Słomski

Podczas inauguracji roku akademickiego prof. Margaret Archer wygłosiła okolicznościowy wykład

Podczas inauguracji roku akademickiego prof. Margaret Archer wygłosiła okolicznościowy wykład

W Akademii Nauk Stosowanych w Szczecinie sala nr 22/24 nosi imię prof. Margaret Scotford Archer. Brytyjska socjolog od lat współpracuje z papieżem na polu nauki. Na początku października w świętującej 25-lecie swojego powstania Akademii Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie gościła wybitna socjolog z Uniwersytetu Warwick w Anglii, prof. Margaret Scotford Archer. W latach 2014-19 pełniła funkcję przewodniczącej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Rzymie. Profesor Archer, jako teoretyk realizmu krytycznego, rozwinęła istotną koncepcję człowieka na gruncie socjologii.

W trakcie środowej uroczystości rektor akademii prof. Waldemar Urbanik, wyraził uznanie dla wkładu, jaki ta brytyjska socjolog, wniosła do nauk społecznych, dziękując jednocześnie za jej osobistą obecność.

Następnie prorektor akademii dr Cezary Hendryk odczytał laudację na cześć zasłużonej na polu nauki brytyjskiej socjolog. – Pani profesor jest członkiem założycielem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, ciała doradczego powołanego w 1994 r. przez papieża Jana Pawła II, w celu doradzania papieżowi w sprawach katolickiej nauki społecznej. W marcu 2014 r. papież Franciszek mianował prof. Archer rektorem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Reklama

Profesor Archer w okolicznościowym przemówieniu podziękowała Akademii Nauk Stosowanych. – To wyróżnienie ze strony uczelni jest dla mnie prawdziwym zaszczytem – podkreślała brytyjska socjolog.

Następnego dnia odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z 25-leciem powstania Akademii Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej (wcześniej Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP). Z tej okazji prof. Margaret Scotford Archer wygłosiła okolicznościowy wykład, w którym ukazała człowieka jako zreflektowany podmiot w zmieniającej się strukturze świata. Podkreślała ona fakt, że socjologia służy temu, by zrozumieć procesy zachodzące w otaczającej nas rzeczywistości, a przez to z kolei ukazać działającego w niej człowieka.

W piątek 7 października w uczelni odbyło się seminarium prof. Margaret Scotford Archer poświęcone realizmowi krytycznemu, w którym licznie wzięła udział społeczność akademicka z kadrą naukowo-dydaktyczną na czele oraz naukowcy z całego kraju, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

DA Emaus rozpoczęło rok akademicki i dziękowało za 15 lat swojego kościoła

– Wiara i rozum są komplementarne – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 9 października Mszy św. w kościele św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie z racji liturgicznej inauguracji roku akademickiego i 15-lecia świątyni.

Eucharystię koncelebrowali obecni i byli duszpasterze akademiccy. W modlitwie uczestniczyło środowisko akademickie Częstochowy, m.in. prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej, wraz z senatami i radami uczelni, oraz ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję