Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie nekropolie

Powstałe w końcu XIV wieku na Wzgórzu Jasnogórskim świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii – były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich, a w nowszych czasach – także przechowywania pamiątek po polskich bohaterach narodowych i ziemi z pól bitewnych. Listopad to jedyny miesiąc w roku, kiedy pielgrzymi i turyści mogą nawiedzić jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium: XVII-wieczne krypty w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tam, w niszach wykutych w skale, w 36 wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli ojcowie i bracia paulini.

– Krypta jest atrakcją turystyczną, ale musimy pamiętać, że to przede wszystkim miejsce spoczynku zmarłych i naszej modlitwy – przypomina o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry. Jasnogórskie katakumby pozostaną otwarte do końca listopada.

Miejsca pochówków usytuowane są także w innych miejscach sanktuarium. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej jest np. jeszcze kilka XVII-wiecznych nagrobków, kryjących szczątki dobrodziejów klasztoru, m.in. Heleny z książąt Wiśniowieckich Warszyckiej, kasztelanowej krakowskiej, i Stanisława Warszyckiego, wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego. W zaszklonej niszy lewej ściany kaplicy umieszczona jest urna z prochami przeora o. Augustyna Kordeckiego – bohatera obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.

Pod bazyliką jasnogórską jest krypta, w której pochowane są osoby świeckie z zasłużonych dla kraju i sanktuarium rodów. To najstarsza na Jasnej Górze krypta pochówkowa, pochodząca prawdopodobnie z okresu zbliżonego do czasu pierwszego murowanego kościoła – sprzed 1460 r. Z kolei pod posadzką części chórowej bazyliki natrafiono na pochówki ziemne – najprawdopodobniej z czasu, gdy wokół wcześniejszego kościoła drewnianego istniał cmentarz.

Do tzw. dużego kościoła przylegają dwie prywatne kaplice grobowe. Kaplica Aniołów Stróżów została przebudowana w połowie XVIII wieku na mauzoleum grobowe Stanisława Jabłonowskiego, wojewody rawskiego, natomiast kaplica św. Pawła I Pustelnika to mauzoleum grobowe rodziny Denhoffów.

Reklama

Od 1968 r. ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego konwentu chowani są poza obrębem sanktuarium, na miejskim cmentarzu św. Rocha.

Aby zrozumieć naród, trzeba przyjść do jego sanktuarium

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” – w tych słowach zostały wyrażone wytrwałe dążenia do odzyskania przez Polskę niepodległości. 104 lata temu – 4 listopada 1918 r. – to właśnie Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

Do sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga, a w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy, podobnie jak niegdyś witano królów.

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski każdego dnia o godz. 15.30 sprawowana jest Msza św. w intencji ojczyzny. Na wieży jasnogórskiej stale powiewa biało-czerwona flaga. O zmaganiach Polaków o wolność przypominają licznie zgromadzone narodowe pamiątki.

Jasnogórski flesz

• 7 listopada – Zaduszki Katyńskie;

• 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości; Msza św. za ojczyznę o godz. 15.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej;

• 12 listopada – pielgrzymki: osób w kryzysie bezdomności, muzyków kościelnych, osób dotkniętych jąkaniem, współpracowników apostolskich sióstr pallotynek; modlitwa przedstawicieli organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie w przededniu XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym;

• 13 listopada – Światowy Dzień Ubogich; pielgrzymka Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta; modlitwa przy peregrynujących po Polsce relikwiach bł. Carla Acutisa.

2022-10-28 12:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa wynagradzająca za profanację Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Paulini i pielgrzymi podejmują na Jasnej Górze modlitwę wynagradzającą za akt profanacji Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej, który miał miejsce w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia.

Do szydzenia z Jasnogórskiego Obrazu doszło na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, gdzie budynki, w tym kosze na śmieci oraz przenośne toalety, zostały oklejone sprofanowanym wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Aureole Maryi i Dzieciątka Jezus były stylizowane na tęczowe barwy, które są znakiem rozpoznawczym środowisk LGBT. - Apelujemy, aby niezależnie od przekonań i poglądów szanować uczucia religijne ludzi wierzących – prosił przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podczas sobotniego Apelu Jasnogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: ataki na trzy kościoły w ciągu tygodnia

2023-01-27 14:36

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

W ciągu tygodnia w Paryżu doszło do ataków na trzy kościoły katolickie. Każdą ze świątyń próbowano podpalić. Najnowszym przykładem takich działań jest uszkodzenie ogniem lewej strony portalu kościoła św. Wawrzyńca w nocy z 24 na 25 stycznia. Sprawca tego czynu, 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, który wezwał na miejsce straż pożarną.

Wcześniej, 17 i 22 stycznia dwukrotnie oblano łatwopalnym płynem drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję