Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zło dobrem zwyciężaj

38. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zgromadziła mieszkańców Biłgoraja na uroczystościach religijno-patriotycznych.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Joanna Ferens

Młodzież w trakcie okolicznościowej akademii

Młodzież w trakcie okolicznościowej akademii

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju, gdzie wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Roman Sawic, który zwrócił uwagę na ofiarę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego. – Na początku naszego modlitewnego spotkania czynimy znak krzyża świętego, w który jest wpisany cały wszechświat, czas i wieczność. Bóg, który jest Panem historii przychodzi w nasze tu i teraz z łaską zbawienia. Ten nasz dzisiejszy czas jest szczególny. Do niedawna sytuacja pandemii była czymś nadzwyczajnym, a dziś stoimy wobec rzeczywistości wojny. Ale Bóg daje nam patrona, który mówił „zło dobrem zwyciężaj”. Za wstawiennictwem ks. Popiełuszki, Dobry Bóg usłyszy naszą modlitwę w intencji Ojczyzny, o pokój o formowanie serc i sumień wszystkich Polaków. Tę intencję ja jako kapłan wypowiadam, ale my wszyscy, którzy stanowimy wspólnotę tego zgromadzenia liturgicznego, prośmy Boga o pokój i miłosierdzie – powiedział.

Potrzeba autorytetów

Dziś szczególnie młodzi ludzie potrzebują autorytetów, do których z całą pewnością możemy zaliczyć ks. Popiełuszkę – podkreślał w rozmowie Andrzej Szarlip starosta biłgorajski. – Dziś każdemu z nas trzeba autorytetów, które swym życiem świadczyły o niezmiennych wartościach, które stoją u podstaw państwa polskiego, które to wartości i idee pozwoliły przetrwać naszemu narodowi. Bez wątpienia takim autorytetem jest ks. Jerzy Popiełuszko, człowiek, który nie szedł na kompromisy ze złem, który jasno wskazywał co jest dobre, co buduje, co przynosi korzyść narodowi i jednostce, a co rujnuje, zniewala, deprawuje. Za swą bezkompromisowość i wierność swym przekonaniom osadzonym w katolickiej wierze został zamordowany przez władze komunistyczne za to, że był Polakiem, że chciał, aby Polska była wolna. On również chciał być wolnym człowiekiem i te wartości przekazywał innym, w pełnej świadomości i odwadze. I właśnie ta jego odważna postawa może być wspaniałym wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Dlatego też dziś budując wolną Polskę musimy czerpać z jego nauki i życia– podkreślał.

Reklama

Jeden z wielu

Przewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju, Marian Kurzyna, w czasie swoich studiów wielokrotnie uczestniczył w Mszach św. celebrowanych przez kapelana Solidarności. – Byłem studentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uczestniczyłem w Mszach św. sprawowanych przez ks. Jerzego. Dla nas, młodych, wchodzących w życie było to jak zachęta do działania. Ksiądz Jerzy był wówczas kapelanem pielęgniarek oraz strażaków z Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa. On nigdy nie nawoływał do odwetu, nienawiści czy przemocy, zawsze podkreślał, aby zło zwyciężać dobrem. Do każdego podchodził z miłością i głosił wartości, które dają sens ludzkiemu życiu. Był jednym z tych duchownych niezłomnych, którzy stanowią dla nas niedościgniony wzór. W środowiskach duszpasterstwa akademickiego wychowywali młode pokolenia, w parafiach pracowali i posługiwali ludziom pracy, rolnikom oraz tym, którzy w tych trudnych dla naszej Ojczyzny czasach szukali w Kościele oparcia – tłumaczył.

Organizatorami rocznicowych uroczystości były: Starostwo Powiatowe, parafia św. Jerzego oraz I LO im. ONZ, którego uczniowie przygotowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, w którym młodzież przybliżyła życie, posługę i przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na zakończenie uroczystości, pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć błogosławionego kapelana „Solidarności” złożono kwiaty i zapalono znicze.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: wkrótce 40. rocznica pierwszej Mszy za Ojczyznę sprawowanej przez ks. Jerzego Popiełuszkę

[ TEMATY ]

Warszawa

rocznica

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Przed 40 laty - 28 lutego 1982 r. - ksiądz Jerzy Popiełuszko, rezydent parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu po raz pierwszy przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Z okazji rocznicy, 27 lutego w niedzielę, w parafii św. Stanisława Kostki będzie można zobaczyć przedmioty związane ze śmiercią kapelana Solidarności, w tym sutannę w której zginął. Tego dnia po Muzeum księdza Popiełuszki znajdującym się na terenie parafii będą oprowadzali świadkowie życia błogosławionego.

Od kwietnia 1982 r. msze pod przewodnictwem ks. Popiełuszki odprawiane były regularnie w ostatnie niedziele miesiąca, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję