Reklama

Tygodnik

Kolejny etap digitalizacji

Archiwalne numery Tygodnika Katolickiego Niedziela są systematycznie digitalizowane. Dzięki temu naukowcy, dziennikarze, studenci, duszpasterze oraz zwykli czytelnicy mają łatwy dostęp do tekstów źródłowych, które są świadectwem historii Kościoła i Polski.

Celem projektu, który uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest bezpłatne udostępnianie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów Tygodnika Katolickiego Niedziela wydawanych od 1926 r. – Cyprian Kamil Norwid powiedział, że historia to jest nie tylko zapis faktów, które się działy, ale to też siła duchowa, którą się zdobywa na kolanach. W blisko 100-letniej historii pisma to zadanie chcemy jak najlepiej wypełniać – powiedział podczas konferencji nt. cyfryzacji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

ZOBACZ zdigitalizowane numery Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

Promocja tygodnika

Niedziela w swojej misji zawsze odgrywała rolę pisma poświęconego tematyce społeczno-religijnej. Z tego powodu zgromadzone materiały stanowią szeroki kontekst historyczno-polityczny. Na przestrzeni lat funkcjonowały bardzo kompetentny zespół redakcyjny oraz szerokie grono dziennikarzy na terenie całego kraju. – Stulecie tygodnika Niedziela stawia przed całym zespołem niebywałe wyzwanie bycia dalej strażnikami obiektywnej prawdy w czasach, gdy mamy wielość „prawd” – zauważył dr hab. Jacek Kurzępa, poseł PiS.

Reklama

Liczne środowisko dziennikarzy, publicystów, naukowców, osób ważnych w życiu publicznym związanych z Niedzielą przyczyniło się do tego, że zgromadzone materiały mają wysoką wartość historyczną, społeczną i naukową. – Dlatego digitalizacja jest znakomitym pomysłem, bo nie wszystkie numery tygodnika są dostępne w bibliotekach. Jest to szczególnie ważne w kontekście ludzi młodych, studentów. Cyfryzacja to łatwy dostęp do źródeł również dla historyków i medioznawców, ale jest to także duża promocja tytułu tygodnika – wskazała dr Milena Kindziuk, wykładowca dziennikarstwa na UKSW.

Kolejny etap

– Digitalizacja całego, prawie stuletniego dziedzictwa Niedzieli jest szansą na to, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dlatego cieszę się bardzo, że udało nam się pozyskać fundusze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel, bo sami nie podołalibyśmy takiemu wyzwaniu. Mamy także plany, by zdigitalizować nasze edycje, które są zapisem historii poszczególnych diecezji – podkreślił ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA.

Celem projektu „Niedziela Nowego Tysiąclecia Online” jest udostępnienie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów, których część już jest dostępna na stronie: www.niedzielaonline.pl . Digitalizacja to uwiecznianie historii, bo skanowane są teksty i zdjęcia będące świadectwem wydarzeń sprzed dziesiątków lat, aby kolejne pokolenia Polaków mogły z tego dziedzictwa korzystać. – W pierwszym etapie udostępnione zostały wydania tygodnika z lat 1981-92, a teraz zakończyliśmy pracę nad numerami z lat 1993 – 2001. W kolejnym roku trwania naszego projektu digitalizacja obejmie lata 2002 oraz 2006 wraz z edycją częstochowską Tygodnika "Niedziela." Skanowanie nowszych numerów już nie jest konieczne, bo od 2007 r. mamy pliki elektroniczne w redakcyjnym archiwum – powiedział Mariusz Książek, wiceprezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA. – W planach kolejnego, już trzeciego etapu, jest digitalizacja dodatków diecezjalnych oraz tygodniki z lat 1926-39 i 1945-53 – dodał.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2023-01-03 13:52

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi etap digitalizacji paradyskich starodruków

[ TEMATY ]

Paradyż

digitalizacja

Starodruki

Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Tym razem digitalizacji, po uprzedniej konserwacji, poddano 11 paradyskich starodruków, które wzbogaciły Zielonogórską Bibliotekę Cyfrową - mówi dr Paweł Karp

Tym razem digitalizacji, po uprzedniej konserwacji, poddano 11 paradyskich starodruków, które wzbogaciły Zielonogórską Bibliotekę Cyfrową - mówi dr Paweł Karp

W grudniu 2021 r. zakończył się drugi etap projektu digitalizacji paradyskich starodruków.

To wspólny projekt Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze oraz Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Tym razem digitalizacji, po uprzedniej konserwacji, poddano 11 paradyskich starodruków, które wzbogaciły Zielonogórską Bibliotekę Cyfrową. Całość projektu w 2021 r. to koszt 113 500 tys. zł, zaś znaczne środki, bo kwota 90 500 tys. zł pochodzą z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję