Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Mocno przemawiają

Jest krzyż, korona cierniowa, są gwoździe… I jest grób, w którym złożono Ciało.

2023-03-15 08:28

Niedziela Plus 12/2023, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

Karol Sudor

Przy kościele św. Prokopa Opata w Jadownikach można obejrzeć replikę Grobu Pańskiego. Jej powstanie to pomysł księdza wikarego Witolda Tadeusiaka, który w rozmowie z Niedzielą wspomina, że pracę nad wystawą rozpoczął na przełomie 2018 i 2019 r. Wyjaśnia: – Chciałem na Wielki Post przygotować ekspozycję, która mogłaby parafianom przybliżyć realia Męki Pańskiej, aby z pomocą rekwizytów mogli się przenieść do miejsc, gdzie Pan Jezus cierpiał i umarł za nas na krzyżu.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 12/2023 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abyśmy pamiętali

2023-03-15 08:28

Niedziela Plus 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

MFS/Niedziela

Do udziału zachęcił mnie dziadek – przyznaje Tymoteusz Morys – uczestnik 6. edycji biegu Tropem Wilczym w Jadownikach.

To organizowany w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w wielu miejscowościach w Polsce, a także poza granicami naszego kraju cykliczny projekt, który ma na celu uhonorowanie Żołnierzy Niezłomnych. W Jadownikach wydarzenie organizują Stowarzyszenie Nasze Jadowniki, sołtys Jarosław Soryś oraz miejscowa Rada Sołecka, Gmina Brzesko i ZHP Szczep Czarny im. Bohaterów Państwa Podziemnego z Jadownik.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Śp. ks. Zbigniew Cholewa. Kapłan pełen mądrości

2023-03-24 06:22

Tadeusz Boniecki

13 marca w szpitalu w Zamościu w wieku 75 lat zmarł ks. kan. Zbigniew Cholewa. W kapłaństwie przeżył 51 lat. Przez ostatnie lata był rezydentem w parafii Świętego Ducha w Chełmie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję