Reklama

Niedziela Lubelska

W potrzebującym widzimy Chrystusa

Z ks. Łukaszem Mudrakiem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej, rozmawia Urszula Buglewicz.

2023-03-15 08:28

Niedziela lubelska 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Pomoc charytatywna ma głęboki sens

Pomoc charytatywna ma głęboki sens

Urszula Buglewicz: Jakie wyzwania stoją przed Caritas w Wielkim Poście?

Ks. Łukasz Mudrak: Pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, to pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Do lutego br. koordynowałem prace Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom; właśnie po to przyszedłem do Caritas, żeby pomagać uchodźcom. Po roku pracy zauważam, że gotowość do pomagania słabnie; ludzie są z jednej strony trochę przyzwyczajeni, z drugiej trochę zmęczeni dużym zaangażowaniem w pomoc dla uchodźców, stąd też wyzwaniem dla nas jest poszukiwanie takich ścieżek, narzędzi i pomysłów, żeby na nowo wzbudzać świadomość potrzeby niesienia pomocy Ukrainie.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 12/2023 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie serca Polaków. Już 57 mln zł przekazaliśmy dla rodzin na Bliskim Wschodzie

[ TEMATY ]

Caritas

Adobe.Stock

Minęły właśnie cztery lata, odkąd 4 października 2016 roku abp Stanisław Gądecki zarejestrował się jako darczyńca na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl, deklarując tym samym wsparcie dla jednej z tysięcy syryjskich rodzin dotkniętych skutkami wojny toczącej się w ich kraju. W ten sposób rozpoczęła się realizacja największego programu pomocy humanitarnej w historii Polski.

Kiedy bomby niszczą twój dom, potrzebujesz dachu nad głową. Kiedy zostajesz bez pracy, bo w nalocie lub bombardowaniu legł pod gruzami twój zakład pracy – potrzebujesz pieniędzy na jedzenie dla swojej rodziny, na leki dla chorych bliskich, na tysiące wydatków, których nie sposób uniknąć. Taka sytuacja to codzienność mieszkańców Syrii – kraju, w którym na skutek trwającej od 2011 r. wojny domowej zginęło już pół miliona ludzi, a 5,5 mln musiało uciekać ze swoich domów. Z myślą o nich Caritas Polska prowadzi program Rodzina Rodzinie, w ramach którego polskie rodziny obejmują systematycznym wsparciem rodziny syryjskie. Przez cztery lata pomoc otrzymało już 9 tys. rodzin w Syrii i włączonej do programu Strefy Gazy, a budżet programu przekroczył 57 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

Nie każdy ksiądz to pedofil – mocna historia złego osądu!

2023-03-23 08:10

[ TEMATY ]

ksiądz

Ksiądz z osiedla

Ks. Rafał Główczyński, szerzej w sieci znany jako „Ksiądz z osiedla” w najnowszym odcinku swojego vloga podzielił się z odbiorcami bardzo mocnymi historiami złych osądów ludzkich, które skazały niewinnych księży na potępienie przez społeczeństwo.

Jak sam opisuje:

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa

2023-03-23 21:20

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

"Wówczas rzekł pan winnicy: Co mam począć? Poślę mojego syna ukochanego, chyba go uszanują. Lecz rolnicy, zobaczywszy go, naradzali się między sobą mówiąc: To jest dziedzic, zabijmy go, a dziedzictwo stanie się nasze". (por Łk 20, 13-14).

Bóg, który nie brzydzi się słabością człowieka. Bóg, który wciąż o człowieka walczy i na niego czeka. Bóg z codziennych zmagań z życiem, który wchodzi w ludzką pogardę, w bezsilność, wstyd, rozczarowanie, samotność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję