Reklama

Niedziela Przemyska

Skarbiec Bożego objawienia

Docenieniu roli Pisma Świętego w Kościele służy inicjatywa Tygodnia Biblijnego, który po raz piętnasty będziemy przeżywać w dniach 23-29 kwietnia.

Niedziela przemyska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień Biblijny rozpoczyna III Niedziela Wielkanocna; od 2017 r. dzień ten stał się również Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Z racji tegorocznego hasła duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, w Tygodniu Biblijnym warto spojrzeć na Kościół, mając na uwadze nieocenioną rolę, jaką odgrywa w nim Pismo Święte.

Źródło życia duchowego

Doskonale rolę tę wyraża Konstytucja o Bożym Objawieniu Soboru Watykańskiego II, która mówi, że Pismo Święte jest dla Kościoła „podstawą i siłą żywotną (...), umocnieniem wiary, pokarmem duszy, czystym i trwałym źródłem życia duchowego” (KO 21). Oznacza to, że wszelkie korzystanie z Pisma Świętego w Kościele ma zmierzać ku temu, aby zawarte w nim słowo Boże było dla wiernych nieustannym „źródłem życia duchowego”. W tym przypadku nie chodzi o czysto intelektualne czy nawet religijne otwieranie się na treści biblijne, ale o żywą relację z Jezusem Chrystusem. Chrześcijańska duchowość oparta na Piśmie Świętym winna bowiem prowadzić do uczestnictwa w tajemnicy nowego życia objawionego w osobie i nauce Wcielonego Syna Bożego Jezusa Chrystusa, według Ducha Świętego, ku coraz większej doskonałości i świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słudzy Słowa

Pamiętając o tym, czym jest Pismo Święte dla Kościoła, duszpasterze muszą potwierdzać to w swojej pracy duszpasterskiej. Nie mogą zadowolić się jednak tylko oficjalnymi czy sporadycznymi inicjatywami biblijnymi, choćby przy okazji Tygodnia Biblijnego, ale winni pamiętać o stałym i systematycznym duszpasterstwie biblijnym w parafiach. Przecież wierni utożsamiają się z Kościołem przez swoją parafię. Chodzi o to, aby kojarzyli ją ze stałą promocją Biblii, czy to w postaci parafialnej szkoły słowa Bożego, grupy biblijnej, promocji lektury Biblii w rodzinach, czy w apostolacie biblijnym. Wierni będą utożsamiać się z Kościołem pod warunkiem, że on prawdziwie żyje słowem Bożym i pomaga im w umacnianiu głębokich relacji z Chrystusem. Dziś coraz bardziej się przekonujemy, że nie uratują Kościoła jednorazowe, spektakularne akcje duszpasterskie, modlitewne zrywy, ale prawdziwi „słudzy Słowa”, którzy z oddaniem i wytrwale będą pogłębiać życie duchowe wiernych, niestrudzenie sięgając po „skarbiec” Bożego objawienia zawarty w Biblii i powierzony Kościołowi.

Świadkowie słowa Bożego

Pomocą w tym dziele służy w archidiecezji Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. Jego inicjatywą na tegoroczny Tydzień Biblijny są krótkie konferencje formacyjne na temat użyteczności Pisma Świętego w Kościele w oparciu o fragment 2 Listu do Tymoteusza (2 Tm 3,14-17). Codziennie będzie je transmitować diecezjalne Radio FARA. Natomiast 29 kwietnia na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w ramach duchowych przygotowań do beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej odbędzie się sympozjum biblijne „Będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8). Serdecznie zapraszam do skorzystania z powyższych propozycji, które pomogą nam otworzyć się na słowo Boże w Kościele i realizować je na co dzień, stając się jego świadkami we współczesnym świecie.

2023-04-19 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tomasik zachęcił do czytania Pisma Świętego

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

BillionPhotos.com/Fotolia.com

Biskup radomski Henryk Tomasik zachęcił do czytania Pisma Świętego. W polskim Kościele trwa obecnie Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jego hasłem są słowa "Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa". Słowa nawiązują do tematu roku duszpasterskiego "Chrzest - nowe życie w Chrystusie" oraz przeżywanej 1050. rocznicy Chrztu Polski.

- Tydzień Biblijny ma na celu przybliżenie nas do Pisma Świętego. Jest zachętą do tego, abyśmy częściej pochylali się jego treścią, abyśmy przyjmowali Słowo Boże tak, by kształtowało nasze życie - powiedział biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Ewa i Lech Kowalewscy – obrońcy życia z Gdańska odznaczeni przez Papieża Franciszka

Ponad 30 lat temu utworzyli w Polsce i do dziś prowadzą organizację Human Life International, nieprzerwanie zaangażowani w działalność w Zarządzie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, a ostatnio także w Pomorskiej Inicjatywie Pro Life – Ewa i Lech Kowalewscy odebrali z rąk metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy krzyże „Pro Ecclesia et Pontifice”.

„Nikt nie jest w stanie zmieniać świata sam. My jako małżeństwo pokazujemy, jak bardzo zwiększa się skuteczność, gdy się wspieramy. Jednak nie osiągnęlibyśmy niczego, gdyby dookoła nas nie było wielu ludzi, którzy nam pomagają, współpracują we wspólnej sprawie. Ta nagroda jest wyrazem uznania dla nas wszystkich! Tylko działając razem możemy wygrać to zmaganie” – mówią Ewa i Lech Kowalewscy, dziękując duszpasterzom, asystentom kościelnym, oraz przyjaciołom z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. „Ta nagroda wzmacnia nasze ruchy, więc dotyczy nas wszystkich” – podkreślają.

CZYTAJ DALEJ

ME w szermierce - brązowy medal szablistki Cieślar

2024-06-20 21:07

[ TEMATY ]

szermierka

PAP/EPA/GEORGIOS KEFALAS

Zuzanna Cieślar zdobyła brązowy medal turnieju indywidualnego szablistek podczas szermierczych mistrzostw Europy w Bazylei. W półfinale przegrała z Hiszpanką Celią Perez Cuencą 14:15, choć prowadziła 14:13.

Zawodniczka ZKS Sosnowiec w 1/32 finału miała tzw. wolny los, a w 1/16 finału zwyciężyła Niemkę Larissę Eifler 15:13, w kolejnej rundzie okazała się lepsza od Jolien Corteyen także 15:13, a w ćwierćfinale o jedno trafienie - 15:14 - była lepsza od 18. w światowym rankingu Francuzki Sarah Noutchy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję