Reklama

Niedziela Legnicka

Piesza pielgrzymka legnicka już na Jasnej Górze

Po pokonaniu prawie 350 kilometrów, fali upałów i wielu niedogodnień, utrudzeni, ale szczęśliwi na Jasną Górę dotarli uczestnicy 23. pieszej pielgrzymki legnickiej. Przyszło w niej prawie 1,1 tys. osób.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Legnica

B.M.Sztajner/Niedziela

Wędrówka kompanii legnickiej odbywała się w tym roku pod hasłem: „Życie z Pasją”. - Na każdy dzień była przygotowana jakaś pasja, dziś na przykład była paja Maryi, uczyliśmy się mówić jak Maryja „fiat”, była pasja Zmartwychwstania, pasja grobu czyli dzień bez narzekania - wyjaśniał kleryk Michał z Legnicy. Podobnie jak w wielu innych grupach jedną ze szczególnych intencji pielgrzymki legnickiej była modlitwa za Ojczyznę i przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. - Było dużo wspomnień o św. Janie Pawle II, który zainicjował dni młodzieży, przypomnienie duchowego wymiaru tego święta czyli tego, że Kościół jest jeden, są różne kultury, kolory skóry, ale jest jeden Chrystus i jeden Kościół. Było zauważenie, że teraz to my Polacy mamy okazję pokazania tego, że jesteśmy piękni, że mamy długą tradycję chrześcijańską, otwarte serce, ale omawialiśmy także sprawy inne niż te duchowe a wiec np. sposób przyjmowania pielgrzymów, uczestników tego spotkania – wyjaśnił o. Jan, franciszkanin, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy.

Uwieńczeniem pielgrzymki legnickiej była Msza św. celebrowana na szczycie pod przewodnictwem bp Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza diecezji.

Reklama

W kazaniu biskup przypomniał, że pielgrzymka to czas spojrzenia na swoje życie i czas duchowej przemiany. - Ta droga pielgrzymki jest czasem, żeby w sobie zobaczyć to, co jest rzeczywiście brakiem i co potrzebuje przemiany. To okazja, byśmy patrząc na nasze braki mogli doświadczać cudu przemiany nowej sprawiedliwości – mówił kaznodzieja.

Biskup legnicki zauważył, że nasze braki są okazją, by „pozwolić się wciągać w zamysł Pana Boga”. – Bóg mówi do ciebie: ja jestem w twoim życiu, ty nie musisz przeprowadzać swojej sprawiedliwości ze swym mężem, siostrą, bratem, pracodawcą, Ja tobie obiecuję, że kiedy zobaczysz to co ciebie boli, ten brak, jeśli posłuchasz głosu Syna, który wszedł w godzinę swoją na krzyż i przebaczył, to także ty doświadczysz tego, że jest lepsze wino, jest lepsza koncepcja życia, lepszy sposób patrzenia na drugiego człowieka – mówił bp Kiernikowski.

Pielgrzymka podzielona była na 10 grup. Najdłuższą trasę, 350 km, pokonali pątnicy ze Zgorzelca. Oni szli też najdłużej, bo aż 15 dni. Wierni z Legnicy wędrowali 10 dni. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki miał 3,5 roku, najstarszy ponad 80 lat. - Pielgrzymka to rekolekcje w drodze – przypomina ks. Mariusz Majewski, przewodnik legnickiej kompanii i dodaje, że jest to „błogosławiony czas walki wewnętrznej i przemiany serca”. Kapłan podkreśla, że program pielgrzymki ułożony jest tak, że dzień przed wejściem na Jasną Górę Święto Przemienienia Pańskiego przeżywane jest na Górce Przeprośnej czyli na „naszej górze Tabor”.

Reklama

- To pokazuje, że w pielgrzymce chodzi o przemianę serca i napełnienie się światłem Chrystusa – zauważył ks. Majewski.

Ze względu na Światowe Dni Młodzieży w przyszłym roku termin pielgrzymki legnickiej zostanie zmieniony. Jak wyjaśnił przewodnik wstępne ustalenia są takie, że zamiast 10 dni pielgrzymka będzie trwała 9 a wejście odbędzie się wraz z kompaniami świdnicką i wrocławską a więc będzie to wspólne świętowanie całej metropolii. - To też będzie wyjątkowy znak wspólnoty naszej metropolii dolnośląskiej – podkreśla ks. Majewski.

2015-08-07 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja jadwiżańska w WSD

[ TEMATY ]

Legnica

konferencja

Monika Łukaszów

Obecny rok w całej metropolii wrocławskiej, obchodzony jest jako Rok Jadwiżański. Jego uroczysta inauguracja, miała miejsce 16 października ubiegłego roku. Ma to związek z 750 rocznicą kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej - patronki Dolnego Śląska.

Św. Jadwiga mocno związana jest także z diecezją legnicka. W naszej diecezji jest 11 parafii, którym patronuje Księżna Jadwiga, są też kościoły filialne oraz szkoły noszące imię św. Jadwigi Śląskiej, a w Legnickim Polu znajduje się sanktuarium jej poświęcone. W ramach obchodów Roku Jadwiżańskiego, w Legnicy zorganizowano konferencję naukową poświęconą tej wyjątkowej Świętej. Organizatorami spotkania, które odbyło się w sobotę 1 kwietnia w auli WSD w Legnicy, była Diecezja Legnicka, Wyższe Seminarium Duchowne, Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 oraz Bractwo Henryka Pobożnego. W ramach konferencji wygłoszono cztery wykłady. Jako pierwszy głos zabrał dr hab. prof. Wojciech Mrozowicz (UWr) który wygłosił prelekcję pt. „Kodeksy jadwiżańskie w tradycji przekazu źródeł do biografii i kultu św. Jadwigi Śląskiej”. Na temat „Krąg rodzinny św. Jadwigi Śląskiej w tzw. kodeksie trzebnickim z początku XIV wieku” mówiła natomiast dr Anna Sutowicz z Wrocławia. Następnie głos zabrał ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk, który wygłosił wykład pt. „Przymioty duchowości św. Jadwigi Śląskiej w świetle bulli kanonizacyjnej”. Ostatni z wykładów „Św. Jadwiga Śląska w sztuce śląskiej na obszarze Diecezji Legnickiej” wygłosił ks. dr Stanisław Szupieńko.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję