Reklama

Uroczystość Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP w Bolesławcu

2015-08-18 20:32

Ks. Waldemar Wesołowski

Ks. Waldemar Wesołowski

Bolesławiecka bazylika maryjna uroczyście obchodziła swoje patronalne święto. W piątek 14 sierpnia o godz. 18 odprawiona została uroczysta Msza św. ku czci Zaśnięcia NMP. Eucharystii przewodniczył gość z Ukrainy, bp Marian Buczek, były ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Licznie przybyli księża z dekanatów bolesławieckich oraz kapłani zaproszeni przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Jarosiewicza. W uroczystości wzięły udział władze miasta i powiatu oraz rzesza wiernych.

W słowie wprowadzającym, ks. Proboszcz przypomniał historię tradycji świętowania Zaśnięcia NMP na Ziemi Bolesławieckiej. „Czynimy to w duchu maryjnej pobożności, która widzi w Maryi, Matce Pana, najdoskonalszy owoc ziemi, pierwszą Uczennicę Pańską, a dla nas Nauczycielkę Wiary. Nasza miłość wyrażana w liturgiczny sposób przy ołtarzu w tych dniach, przypomina nam wielowiekową tradycję prowadzącą nas do jerozolimskiego wieczernika. Najbliższym maryjnym kościołem wieczernika jest katolicka bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w pobliżu bramy syjońskiej, wybudowana w miejscu wcześniejszej, bo pochodzącej już z VI wieku maryjnej świątyni. To właśnie w jej wnętrzu pielgrzymi podziwiają pamiątkę zaśnięcia Matki Bożej, którą jest łoże ze spoczywającą na nim figurą uśpionej Matki Bożej. I właśnie dokładną kopią tamtej jerozolimskiej figury Bogurodzicy jest nasza figura Zaśnięcia”. Na początku uroczystości poświęcone też zostały zioła i kwiaty przyniesione przez wiernych.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Uroczystość Zaśnięcia NMP w Bolesławcu

Natomiast bp Marian Buczek w homilii mówił min. o historii kultu maryjnego w Kościele od początku chrześcijaństwa. Podkreślił, że Wniebowzięcie NMP jest zapowiedzią tego, co czeka każdego z nas. Zaznaczył jednak, że nadzieja na nasze wniebowzięcie ściśle złączona jest z wyznawaniem naszej wiary. Biskup Marian mówił o współczesnych zagrożeniach wiary, zarówno na terenach Ukrainy, jak i w Polsce, i w Europie. Mówił też o dramacie ludności ukraińskiej na terenach objętych bratobójczą wojną. Prosił wszystkich zebranych o modlitwę w intencji pokoju, jak i pomoc materialną dla rodzin żyjących w warunkach wojennych. Do osób związanych z dawnymi Kresami skierował zaproszenie, aby nadal odwiedzali miejsca pamięci o przodkach na terenach nie objętych konfliktem. Na zakończenie przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego: „wolna i bezpieczna Ukraina, to również bezpieczna Polska".

Po Mszy św. wyruszyła procesja wokół kościoła z figurą Matki Bożej Zaśniętej, będąca kopią figury z bazyliki jerozolimskiej. Uroczystość Zaśnięcia NMP była wstępem do obchodów uroczystości Wniebowzięcia NMP - patronalnego święta bolesławieckiej Bazyliki maryjnej.

Tagi:
uroczystość

Aby pamięć trwała…

2019-11-05 13:08

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 45/2019, str. 6

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające pomordowanych mieszkańców Lipowca Starego odbyły się w niedzielę 20 października br.

Joanna Ferens
Poświęcenia pomnika dokonał ks. Adam Sobczak

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Lipowcu Starym, którą w intencji zamordowanych mieszkańców sprawował wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adrian Borowski. Już na wstępie podkreślał on, iż ofiara życia tych cichych bohaterów nie może zostać zapomniana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Lekarz z "Nieplanowane" jest lekarzem i dokonywał aborcji. Zrezygnował po śmierci córki

2019-11-08 15:04

MK

Byłem płatnym mordercą, aborcjonistą - przyznaje. Dlaczego już nie jest?. Doktor Anthony Levatino, były aborcjonista, który w "Nieplanowane" zagrał role lekarza dziś opowiada o tym dlaczego zrezygnował z zabijania dzieci.

video.foxnews.com
Anthony Levatino

Doktor Anthony Levatino to lekarz ginekolog ze Stanu Nowy York, USA , który regularnie przeprowadzał zabiegi terminacji ciąży, w tym tzw. późne aborcje. Przeprowadził 1200 aborcji w tym ponad 100 tzw, późnych, tj. do 24 tygodnia ciąży. Po śmierci córki i przełomowym zabiegu, podczas którego zrozumiał, że aborcja jest zabiciem czyjegoś dziecka zrezygnował z ich wykonywania.

W filmie "Nieplanowane" gra lekarza pracującego w Planned Parenthood

Dr Levatino jest bohaterem instruktażowych filmików, na których zaprezentowano przebieg aborcji w każdym trymestrze.CZYTAJ DALEJ

Reklama

GRAND PRIX festiwalu dla Michała Kondrata za film "Miłość i Miłosierdzie"

2019-11-12 21:43

Kinga Polak-Gieroń

W Warszawie zakończył się XIV Festiwal Polonijny Losy Polaków 2019 organizowany w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa”. Jury XIV Festiwalu Polonijnego pod przewodnictwem, reżysera Pawła Woldana przyznało GRAND PRIX dla Michała Kondrat za film „Miłość i Miłosierdzie”. Nagrodę z rąk Grzegorza Seroczyńskiego, dyrektora Biura Polonijnego Kancelarii Senatu odebrali aktorka Kamila Kamińska – odtwórczyni roli Faustyny i dyrektor Kondrat Media – Marek Trojak.

Materiały prasowe
Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Do konkursu zostało zgłoszonych 90 prac festiwalowych: filmów i programów telewizyjnych, programów radiowych, programów multimedialnych oraz kilkudziesięciu portali internetowych ukazujących życie Polaków w 19 krajach świata m.in. w Australii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indiach, Irlandii, Izraelu, Kanadzie, Kazachstanie, Litwie, Niemczech, Rosji, Turcji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Natomiast wydanie DVD wraz z książką filmu „Miłość i Miłosierdzie” jest w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się filmów na DVD w Empiku (TOP filmy)

Wydanie na DVD zostało wzbogacone o niepublikowane świadectwa uzdrowień za wstawiennictwem Siostry Faustyny.

„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W tle fascynująca historia polskiego obrazu, który przedstawia wierny wizerunek Chrystusa oraz dowody naukowe na jego zgodność z całunem turyńskim i chustą z Oviedo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem