Reklama

Święta i uroczystości

Andrzej Duda na Górze Grabarce

Prezydent powinien szanować te miejsca i tradycje ważne dla polskich obywateli, niezależnie od ich narodowości i wyznania. Najważniejszy, nawet mimo różnic jest wzajemny szacunek – podkreślił w środę na Górze Grabarce prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w prawosławnych uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego.

[ TEMATY ]

święto

Graziako

W swoim przemówieniu Andrzej Duda podziękował abp. Sawie za możliwość modlitwy oraz „współobecności z wszystkimi wiernymi i kapłanami w tym świętym dla prawosławia miejscu”. - Uważam, że prezydent Rzeczypospolitej jako najwyższy przedstawiciel państwa powinien szanować te miejsca i tradycje, które są ważne dla polskich obywateli. To miejsce wielkiego kultu religijnego, z pewnością takim jest – podkreślił.

Jego zdaniem, niezależnie od tego, czy prezydent RP jest człowiekiem wierzącym, czy niewierzącym i niezależnie od wyznawanej przez siebie religii, powinien uczestniczyć w tym miejscu w wydarzeniach ważnych dla swoich współobywateli. Przypomniał, że święto Przemienienia Pańskiego obchodzone jest zarówno przez wyznawców prawosławia, jak i katolików, choć przypada w różne dni ze względu na odmienność kalendarza (juliańskiego i gregoriańskiego).

Reklama

Prezydent Duda przypomniał też o ważnych dla polskiego prawosławia rocznicach – ustanowienia autokefalii Kościoła prawosławnego oraz wspomnienia tzw. bieżeństwa, czyli masowej ucieczki ludności z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji w 1915 r. w wyniku przerwania frontu przez wojska niemieckie podczas I wojny światowej.

Prezydent podkreślił, że było to tragiczne wydarzenie dla wielu prawosławnych rodzin, których potomkowie są obecni także dziś na Górze Grabarce. - Wrócili z tej dramatycznej tułaczki do swoich domów, często na ruiny i pogorzelisko. Ale związani z ziemią, z ojcowizną, wsparci swoją wiarą, umieli odtworzyć swój byt, zagospodarować się na nowo i dziś modlą się z nami – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył jednak, że modlić trzeba się także za tych, którzy z tej tułaczki nie wrócili, a było ich – jak przytoczył szacunkowe dane – od 3 do 5 mln mieszkańców, nie tylko wyznawców prawosławia, także żydów i katolików. – W pewnym sensie był to wspólny los – dodał.

Reklama

Zdaniem prezydenta Dudy, św. Spirydon Cudotwórca, które relikwie pielgrzymują po prawosławnych klasztorach naszego kraju, jest ważny także dla katolików i łączy wiernych obydwu wyznań. – I jeżeli prezydent ma jakieś zadanie, to jednym z najważniejszych jest to, aby w polskim społeczeństwie, niezależnie od narodowości i wyznania obywateli, czy są wierzący czy niewierzący, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą – zaznaczył.

„Wierzę, że będziemy umieli, nawet mimo różnic, tę wspólnotę budować. Bo nawet jeśli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim z tego miejsca oddaję – zakończył prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości w klasztorze św. Marty i Marii na świętej dla prawosławia Górze Grabarce odbywają się w tym roku w obecności relikwii św. Spirydona Cudotwórcy, greckiego świętego z IV wieku. Przywiozła je 15 sierpnia z Krety, dzięki staraniom Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego, delegacja Greckiego Kościoła Prawosławnego pod przewodnictwem bp. Nektariusza, metropolity Kerkiry, Paksos i Wysp Diapontyjskich.

Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Górze Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy.

Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.

2015-08-19 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnówmy pamięć o miłości Boga

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2015, str. 2

[ TEMATY ]

święto

Serce Jezusa

Ks. Jarosław Staszewski TChr

Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdujący się w sanktuarium Księży Chrystusowców w Szczecinie

Obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdujący się w sanktuarium
Księży Chrystusowców w Szczecinie

W 1647 r. w rodzinie królewskiego notariusza przyszło na świat piąte dziecko – Małgorzata Maria. W 1671 r. Małgorzata wstąpiła do klasztoru Sióstr Wizytek w Paray-le-Monial, a po trzech latach rozpoczęły się objawienia. W kilku wizjach Chrystus ukazał Małgorzacie swoje Serce jako ratunek dla świata, jako nadzieję zbawienia dla wszystkich, bo wszyscy mogą korzystać z owoców Jego zbawczej śmierci na krzyżu. Wszyscy! To naprawdę robiło wrażenie na duszach, które jansenizm pozbawił wszelkiej nadziei. Niebo znowu stało się jasne, wiara radosna i wzruszająca, a słowa Jezusa z Ewangelii stały się sztandarem całej epoki. „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych” (Mt 10,28-29).

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję