Reklama

Polska

Zakopane: Msza św. z udziałem górali z całego świata i modlitwa o pokój

Górale z całego świata w barwnych strojach i z instrumentami muzycznymi uczestniczyli 23 sierpnia w specjalnej Mszy św. na rozpoczęcie 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który odbywa się w Zakopanem. W barwnym korowodzie górale przeszli też ulicami miasta.

[ TEMATY ]

Msza św.

Regina Watycha

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich cieszy się wielkim zainteresowaniem na całym świecie

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem
Górskich cieszy się wielkim zainteresowaniem
na całym świecie

Uroczysta Msza św. została odprawiona w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Na początku wszystkich zebranych uczestników festiwalu oraz gości przywitał ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii oraz Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

W czasie Mszy św. przedstawiciele górali z całego świata czytali w swoich językach poszczególne wezwania. W czasie przeistoczenia wybrzmiały góralskie trombity.

Pięknym momentem liturgii była procesja z darami. Do ołtarza górale z Włoch przynieśli butelkę wina, a obywatele Meksyku obraz z Matką Boską z Gwadelupy. Zaprezentowali też pieśń na jej cześć. W czasie komunii zaśpiewał włoski chór.

Reklama

Z kościoła uczestnicy festiwalu przeszli w korowodzie ulicami Zakopanego na Dolną Rówień Krupową, gdzie ustawiono namiot festiwalowy. Po drodze górale i turyści pozdrawiali przybyszów z całego świata. Wiele zespołów zbierało gromkie oklaski za pokaz tańca charakterystycznego dla swojego państwa. Każdy zespół prezentował się przy tzw. oczku wodnym na Krupówkach. Szczególnie ciepło witano zespół z Ukrainy. Wielka niebiesko - żółta flaga powiewała na słynnym deptaku.

Wioska festiwalowa zlokalizowana jest na Dolnej Równi Krupowej, gdzie rozstawiono namiot, w którym do 30 sierpnia odbywać się będą koncerty konkursowe i imprezy towarzyszące.

W programie festiwalu jest także modlitwa o pokój w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Zakopane po raz kolejny gości pod Tatrami kilkanaście zespołów z całego świata (w tym także zespoły z Polski), które w konkursie rywalizować będą o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi w trzech kategoriach - zespołów autentycznych, stylizowanych oraz prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej. Imprezie towarzyszą przeróżne wydarzenia, wystawy, warsztaty, projekcie filmowe, konferencje.

Festiwal to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami i folklorem górali z różnych zakątków Europy i świata, porównania podobieństw i różnic w ich tańcach, muzyce, strojach czy degustacji regionalnych potraw. Szczegółowe informacje na stronie internetowej, pod adresem: http:// www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/

2015-08-23 16:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobra materialne muszą służyć dobru wspólnemu

[ TEMATY ]

papież

Msza św.

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ludzie posiadający bogactwo powinni zadbać, by służyło ono dobru wspólnemu. W przeciwnym razie człowiek pozbawiony jest nadziei i dochodzi do różnych form korupcji – stwierdził Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty.

Papież nawiązał do Ewangelii poniedziałku VIII tygodnia zwykłego (Mk 10, 17-27), przedstawiającej scenę spotkania Pana Jezusa z bogatym młodzieńcem, dla którego posiadany majątek stanowi trudność, by stać się Jego uczniem. Komentując zdanie, że „łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego” Franciszek zauważył, że entuzjazm dla Chrystusa, może w kilka chwil zamieć się w smutek i zamknięcie w sobie. Dodał, że kiedy bogaty młodzieniec, który zawsze przestrzegał przykazań, staje wobec wyzwania, by sprzedać swoje dobra i rozdać je ubogim, a potem pójść za Jezusem, to nagle zanika jego radość i nadzieja, gdyż nie chce zrezygnować z posiadanego bogactwa.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przekazują zimowe kurtki dla ukraińskich dzieci

2022-10-02 14:10

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

abp Wacław Depo

Ukraina

Rycerze Kolumba

flickr.com

Rycerze Kolumba od pierwszych dni wojny angażują się w niesienie pomocy humanitarnej osobom poszkodowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Oprócz regularnych wysyłek konwojów z żywnością i innymi artykułami dla mieszkańców Ukrainy oraz organizowania pomocy na granicy w czasie największego kryzysu wiosną bieżącego roku, działanie tej międzynarodowej wspólnoty mężczyzn skupia się na potrzebujących przebywających już w Polsce.

By pomóc przeprowadzić kolejną inicjatywę pomocową Rycerzy, do Polski przybył abp William Lori, metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Duchowny odwiedził punkty pomocy wspierane przez Rycerzy w diecezji częstochowskiej i przekazał zimowe kurtki dla kilkuset potrzebujących dzieci z Ukrainy mieszkających na terenie parafii św. Wojciecha w Częstochowie, a także dla stu ukraińskich sierot przebywających w ośrodku prowadzonym przez częstochowską Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję