Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 165)

KS. ANDRZEJ JASIŃSKI
Edycja gnieźnieńska 13/2001

29 września 1963 r., w uroczystość św. Michała Archanioła, kard. Stefan Wyszyński wziął udział w inauguracji drugiej sesji Soboru. Otwarcia podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra dokonał papież Paweł VI.

Wieczorem tego samego dnia o godz. 18.30 Ksiądz Prymas otrzymał telefoniczną informację, że papież Paweł VI chce za godzinę spotkać się z nim. Prymas Tysiąclecia tak opisuje tę audiencję:

Ojciec Święty zagaja: dowiedział się, że chcę Go widzieć, więc natychmiast stwarza sposobność. Przepraszam, że w dniu tak męczącym przychodzę, nie spodziewałem się przyjęcia dziś. Ale jestem bardzo wdzięczny. Proszę, aby pozwolił mi odczytać adres, który imieniem Episkopatu chcę skierować.

Wyjaśniam, dlaczego nie wszyscy przyjechali. - Na 70 biskupów, zaledwie 22. Zgłosiło się po paszporty 45. [...]

Ojciec Święty nawiązuje do mojego przemówienia w katedrze warszawskiej, które zna ze streszczenia w "L´Osservatore Romano" ( 26 IX). Uważa, że jest odważne, że możliwa jest taka wypowiedź, gdy ma się za sobą naród wierzący. "Co mogę dla was zrobić?" - pyta papież, powtarzając to pytanie kilkakrotnie. Ubolewa, że z 70 biskupów tylko 22 mogło przyjechać na sobór. Mówimy o zbliżającym się milenium. Pragniemy otrzymać specjalny list od Ojca Świętego. Skierujemy odpowiednią prośbę z danymi historycznymi.

Ojciec Święty chce wybudować w Rzymie kościół ku upamiętnieniu Tysiąclecia Chrztu Polski - pyta, pod wezwaniem którego świętego polskiego. Musiałby być taki, który jest znany i w Polsce, i w Rzymie. Są już dwa kościoły, gdzie czczony jest św. Stanisław Biskup i św. Stanisław Kostka. Ojciec Święty mówi o św. Jozafacie Kuncewiczu i o św. Janie Kantym. Ja mówię o św. Andrzeju Boboli. Wreszcie wzmianka o św. Kazimierzu i o św. Hiacynice, który w Rzymie żył i jego imię jest znane w Rzymie i w Polsce. Jeszcze jest mowa o bł. Czesławie. Wniosek: niech biskupi się zastanowią i przedstawią swój punkt widzenia.

Druga sprawa to beatyfikacja; bylibyśmy wdzięczni, by na milenium były przynajmniej dwie beatyfikacje: Maksymiliana Kolbe i o. Rafała Kalinowskiego. I w tej sprawie musimy wystąpić do Ojca Świętego.

Omawiamy audiencję dla wszystkich biskupów. Ojciec Święty chce nas przyjąć razem, mogą też przyjść studenci i Polonia rzymska. [ ...]

Rozmowa jest bardzo serdeczna. Papież chciałby przyjąć każdego biskupa osobno, ale jest to niemożliwe. Raczej będą audiencje narodami.

Z uwagi na męczący dzień dla Ojca Świętego pragnę już iść. Jeszcze papież zatrzymuje, dopytuje, czy nam nie jest potrzebna jaka pomoc, gdzie mieszkamy itp. Cieszę się na przyszłą audiencję.

Następnego dnia rozpoczęły się soborowe obrady. Ksiądz Prymas zasiadł w prezydium Soboru. W pierwszych dniach drugiej sesji Soboru miano głosować nad, przedyskutowanymi już podczas pierwszej sesji, schematami: o liturgii i o środkach społecznego przekazu oraz podjąć obrady nad schematem o Kościele.

5 października, sobota, był dniem wolnym od sesji soborowych. Kard. Stefan Wyszyński udał się do Pescary. Do odwiedzenia diecezji zaprosił go bp Antonio Jannucci. Ten dzień i następny to szereg spotkań z wiernymi. W katedrze w Pescarze w sobotę wygłosił przemówienie, w którym dziękował za wsparcie modlitewne dla Kościoła w Polsce. W niedzielę, do południa, był w siedmiu parafiach diecezji, w których poświęcił kamienie pod budowę nowych kościołów. Po południu przewodniczył procesji z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej z katedry do kościoła w pobliżu tzw. Municipium. Tam odprawił Mszę św. i wygłosił krótkie przemówienie.

Reklama

Watykan: nowy biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski

2019-09-18 13:54

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dotychczasowego kanclerza diecezji kijowsko-żytomierskiej, 40-letniego ks. Aleksandra Jazłowieckiego biskupem pomocniczym tej diecezji, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Tulana.

programkatolicki.org

Biskup nominat urodził się 2 marca 1979 roku w Szarogrodzie w obwodzie winnickim, na wschodnim Podolu.

Przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim. 26 czerwca 2004 roku przyjął święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium diecezji Kamieniecko-Podolskiej. W latach 2004-2006 był wikariuszem w Murafie, a jednocześnie pracował jako formator w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim.

W latach 2006-2013 ks. Jazłowiecki studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Następnie był wicerektorem i ekonomem Wyższego Seminarium Duchownego p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim, zaś w 2014 roku został jego rektorem. W roku 2018 został kanclerzem diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Moja nominacja to wyraz ogromnego zaufania Ojca Świętego do mnie – powiedział biskup-nominat Aleksander Jazłowiecki w rozmowie z ukraińskim portalem katolickim "Credo". Franciszek mianował go 18 września biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej, której ordynariuszem jest bp Witalij Krywicki. Biskup-nominat jest drugim pod względem wieku najmłodszym hierarchą Kościoła katolickiego.

O swym mianowaniu nominacji nominat dowiedział się dwa tygodnie temu. "Rozumiem, że jest to ogromna odpowiedzialność i duże wyzwanie, dlatego pojechałem do sióstr karmelitanek, które posługują w Kijowie, by spędzić tam dzień w ciszy i skupieniu, po czym wyraziłem zgodę. Pomogło mi także wsparcie i słowo mojego ojca duchownego, który zna mnie, szczególnie moje ludzkie słabości. W najbliższym czasie pojadę na parę dni na ćwiczenia duchowne w ciszy do klasztoru Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia, (zawierzanek) w Częstochowie" – powiedział biskup-nominat. Jednocześnie poprosił krewnych, przyjaciół, bliskich i wszystkich wiernych Kościoła katolickiego o modlitwę w jego intencji. "Bardzo liczę na wsparcie moich świętych patronów, zwłaszcza Tomasza More'a i dusz w Czyśćcu cierpiących" – oświadczył rozmówca agencji "Credo".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Nalaskowski wraca do pracy akademickiej

2019-09-18 18:53

UMK, maj / Toruń (KAI)

Rektor UMK w Toruniu, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, spotkał się dziś z zawieszonym w swych obowiązkach prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim. Rektor przywrócił prof. Nalaskowskiego do pracy akademickiej, polecając mu jednocześnie większą roztropność w formułowaniu tekstów publicystycznych.

Praca własna / Wikipedia
prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski

Rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn spotkał się w środę 18 września 2019 roku z prof. dr. hab. Aleksandrem Nalaskowskim - czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące.

Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane.

Przypomnijmy, że 11 września br. prof. Aleksander Nalaskowski został przez rektora zawieszony na 3 miesiące w obowiązkach nauczycela akademickiego za felieton zatytułowany „Wędrowni gwałciciele”, który ukazał się w tygodniku „Sieci” 26 sierpnia br. Tekst wyraża ostre, krytyczne opinie o działaniach środowisk LGBT+.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem