Reklama

Aktualności

Watykan: siostry z duszpasterstw polonijnych u papieża

Prawie 60 sióstr posługujących wśród polskich emigrantów przybyło do Rzymu z okazji trwającego obecnie Roku Życia Konsekrowanego. Program 4-dniowej pielgrzymki obejmuje m.in. sympozjum o posłudze wśród Polonii. 7 października zakonnice przybyły na Plac św. Piotra na audiencję ogólną, a po jej zakończeniu podszedł do nich Franciszek, z którym zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Wielką radością było dla nas to, że Ojciec Święty podszedł do naszej grupy. Zostawił nam krótkie przesłanie. Bardzo się ucieszył, że zobaczył tyle młodych twarzy. Prosił, żebyśmy modliły się o powołania. I chyba sercem tego przesłania było to, że mamy z troską pochylać się nad osobami chorymi i starszymi. Każda siostra, która składa śluby wieczyste w naszym zgromadzeniu, oddaje swoje życie Panu Bogu w intencji polskich emigrantów. Niekoniecznie zawsze do nich dotrzemy z naszą posługą, pracą apostolską, ale nasza modlitwa i ofiara naszego życia jest właśnie w ich intencji” - powiedziała w Radiu Watykańskim s. Ewa Kaczmarek, przełożona Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Jutro zakonnice będą uczestniczyć w Eucharystii, którą przy grobie Jana Pawła II odprawi dla nich kard. Zenon Grocholewski. Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawuje bp Wiesław Lechowicz - delegat Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

„Celem tej pielgrzymki jest zarówno integracja wśród osób życia konsekrowanego, wzajemne lepsze poznanie się, jak i wymiana doświadczeń i przede wszystkim modlitwa, żeby nasza posługa wśród polskich emigrantów była coraz bardziej owocna" - oświadczyła matka przełożona. Za św. Teresą od Dzieciątka Jezus przypomniała, że "gdyby nie było sióstr zakonnych w świecie, świat byłby pozbawiony światła i soli".

Reklama

Zdaniem rozmówczyni rozgłośni papieskiej słowa te "w dużej mierze możemy odnieść do środowiska polskich emigrantów". Siostry zakonne docierają często do tych ludzi, do których księża nie mają dostępu, uzupełniają duszpasterstwo prowadzone przez kapłanów "i należy się modlić, żeby jak najwięcej sióstr zakonnych pracowało właśnie wśród polskich emigrantów".

S. Kaczmarek zaznaczyła, że według jej rozeznania w środowisku emigracyjnym pracuje około 2 tys. księży, podczas gdy sióstr zakonnych jest niewiele mniej, "a może nawet więcej”.

2015-10-07 21:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 45 minut spotkania prezydenta Dudy z papieżem Franciszkiem

[ TEMATY ]

Watykan

PAP

Około 45 minut trwało spotkanie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Po przedstawieniu delegacji, w tym małżonki, pani Agaty Kornhauser-Duda, papież rozmawiał z prezydentem w cztery oczy. Można sądzić, że poruszano kwestię Ukrainy, tego w jaki sposób Polska pomaga uchodźcom z tego ogarniętego wojną kraju, w jaki sposób Polacy otwierają swoje serca dla Ukraińców oraz wyzwań stojących w tej dziedzinie. Na razie nie wiadomo, czy prezydent zaprosił Ojca Świętego do Polski. Więcej na ten temat będzie wiadomo przed godziną 13.00, kiedy na placu Świętego Piotra prezydent spotka się z dziennikarzami.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję