Reklama

Pamięci wysiedlonych z Koziegłówek

2 lipca 2003 r. w Koziegłówkach odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna, poświęcona pamięci wysiedlonych z tej wsi. Właśnie tutaj, w Koziegłówkach, przed sześćdziesięcioma laty, w okresie okupacji hitlerowskiej wysiedlono prawie 200 osób z 45 rodzin, w tym całe rodziny, dzieci i młodzież.
Pamięć o tragicznych wydarzeniach wysiedlenia oraz cierpieniach i zagładzie, jakie niesie wojna, jest ciągle żywa w naszych sercach, w sercach mieszkańców Koziegłówek, którzy przeżyli ten dramat. Pamięci tym wydarzeniom oraz osobom, które przeżyły wysiedlenie, wspólnota wsi Koziegłówki oddała hołd. Z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej naszej wsi oraz p. Stanisława Frączka - emerytowanego dyrektora szkoły w Koziegłówkach, zorganizowano spotkanie upamiętniające 60. rocznicę wysiedlenia.
Obchody rocznicowe rozpoczęła uroczysta Msza św. w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach. We Mszy św., sprawowanej przez ks. kan. Stanisława Zbirka, proboszcza parafii, liczny udział wzięli: osoby wysiedlone i ich rodziny, harcerze, poczty sztandarowa OSP w Koziegłówkach, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy Koziegłówek. Wierni modlili się w intencji pokoju i Ojczyzny oraz tych, którzy polegli w jej obronie, szczególnie za wszystkich, którzy przeżyli wysiedlenie, oraz zmarłych, zaginionych, zamordowanych. Po Mszy św. przy pomniku Poległych Strażaków na Rynku złożono kwiaty i odczytano listę osób wysiedlonych z Koziegłówek.
Następnie w sali remizy OSP w Koziegłówkach przy symbolicznym ognisku odbył się wieczór wspomnień, poezji i wspólnie śpiewanych pieśni patriotycznych przygotowanych przez harcerzy oraz dzieci i młodzież z Koziegłówek pod kierunkiem p. Małgorzaty Waś - nauczycielki tutejszej szkoły. Śpiewano pieśni i recytowano wiersze autorstwa Stefana Nowka, zaczerpnięte ze zbioru pt. Już od świtu, upamiętniające wysiedlenie i wydarzenia wojenne. Wspomnienia o wydarzeniach z lipca 1943 r. w Koziegłówkach prezentowali historycy i miłośnicy naszego regionu: panowie Stanisław Frączek i Stefan Nowak. Uroczystość uświetniły występy harcerzy, dzieci i młodzieży oraz rodzinny występ Anety i Oleńki Machura wraz z miejscowym organistą p. Mariuszem Torbusem.
Podczas tej wspaniałej lekcji historii i wychowania nie brakowało wzruszających chwil, które skłoniły do refleksji na temat wojny, wolności i pokoju. Tragiczne wydarzenia tego okresu, prześladowania i cierpienia osób wysiedlonych ukazują, jak cenną wartością jest wolność i pokój. Pamięci wysiedlonych z Koziegłówek składamy hołd słowami wiersza Stefana Nowaka pt.: Mój hołd.

(...) Dlatego dziś z pokorą głowę pochylam
i mój - od serca - najgłębszy hołd Wam składam.
Wam wszystkim - poległym i pomordowanym,
zaginionym, umęczonym - zapomnianym.

I Wam cześć oddaję: zesłańcy, wygnańcy, tułacze.
Na myśl o losie wdów i sierot serce moje płacze....

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do ewangelizowania nowych pokoleń

2021-08-04 10:21

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Grzegorz Gałązka

„Zachęcam wszystkich – a zwłaszcza młodych – aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych w auli Pawła VI. Papież nawiązał do piątej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję