Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (12)

Dekanat legionowski

Dekanat legionowski z siedzibą przy parafii św. Jana Kantego w Legionowie utworzony został w 1987 r. Powstał z większości parafii należących wcześniej do dekanatu nowodworskiego. Aktualnie na jego terenie zamieszkuje ponad 58 tys. osób. Chwalebną praktyką legionowa jest organizowanie przez wszystkie parafie w mieście wspólnej procesji Bożego Ciała.

Niedziela warszawska 34/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. Lucjan Szcześniak urodził się 5 stycznia 1946 r. w Uszy Wielkiej (par. Kuczyn w diecezji łomżyńskiej). Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1971 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Kocierzewie, Żychlinie i Legionowie (św. Jana Kantego). W 1980 r. rozpoczął pracę duszpasterską na terenie dzisiejszej parafii Miłosierdzia Bożego w Legionowie. Był organizatorem parafii, budowniczym kościoła i plebanii. Po 15 latach odszedł do parafii św. Jana Kantego. Od 1995 r. jest dziekanem legionowskim. Pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza trzeźwości. Sekretarz Rady Kapłańskiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej.

Parafie i kościoły

W skład dekanatu legionowskiego wchodzi osiem parafii:
1. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie
2. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie
3. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie
4. Miłosierdzia Bożego w Legionowie
5. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie
6. św. Jana Kantego w Legionowie
7. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie
8. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie
Najstarsze parafie w dekanacie to Chotomów i Wieliszew. Obie powstały w XIV w. Parafia chotomowska erygowana była ok. 1349 r. Z niej powstały parafie w Wieliszewie (1387 r.), Jabłonnie (1925 r.) i św. Jana Kantego w Legionowie.
Najmłodszą parafią w dekanacie (i jedną z najmłodszych w diecezji warszawsko-praskiej) jest parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie erygowana w dniu święta patronalnego 13 maja 2003 r. Najstarszy kościół w dekanacie legionowskim (wybudowany w latach 1861-1865) znajduje się w Chotomowie. Najmłodszy - to kaplica powstała na potrzeby wspomnianej parafii Matki Bożej Fatimskiej.
Pod względem liczby mieszkańców największe parafie to: św. Jana Kantego i Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie. Obie liczą w granicach 12-13 tys. mieszkańców. Najmniejsza pod tym względem jest legionowska parafia Matki Bożej Fatimskiej licząca ok. 1900 wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowieństwo dekanalne

Dziekanem dekanatu legionowskiego jest ks. prał. Lucjan Szcześniak, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Legionowie. Wicedziekanem jest ks. kan. Marek Janicki, od 18 lat proboszcz wieliszewski.
W duszpasterstwie pracuje 8 księży proboszczów, których wspomaga 15 księży wikariuszy. Średnia wieku proboszczów to 56 lat, a wikariuszy 32 lata. Najstarszym wiekiem proboszczem (ur. w 1931 r.) jest ks. kan. Kazimierz Wójcik w Chotomowie. Najmłodszym zaś ks. Krzysztof Gołaś (ur. 1961 r.) z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Najdłużej (od 1975 r.) funkcję proboszcza w parafii należącej do dekanatu legionowskiego pełni ks. kan. Marek Janicki z Wieliszewa.

Zakony męskie i źeńskie

Na terenie dekanatu legionowskiego znajduje się kilka domów zakonnych. W Chotomowie są siostry Służebniczki Starowiejskie (prowadzą Dom Dziecka im. Piusa XI) i Natywitanki. Na terenie parafii Jabłonna znajdują się domy Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów, Instytutu Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła (w Choszczówce) oraz Dominikanek Matki Bożej Różańcowej. W Legionowie są domy Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych (prowadzą dom opieki), Księży Salezjanów (prowadzą szkoły i oratorium) oraz Misjonarek Świętej Rodziny.

Życie religijne

Żywy jest w parafiach dekanatu kult do Miłosierdzia Bożego oraz do Matki Bożej. Dwie parafie - św. Jana Kantego i Miłosierdzia Bożego w Legionowie posiadają relikwie św. Faustyny Kowalskiej, a parafia dziekańska św. Jana Kantego także relikwie swojego patrona.
Najbardziej znane w dekanacie odpusty odbywają się na 15 sierpnia w Chotomowie, na 3 maja w Jabłonnie i na niedzielę najbliższą święta Przemienienia Pańskiego - w Wieliszewie. Również parafia św. Jana Kantego chce przywrócić dawne tradycje odpustowe.
Ze wspólnot dobrze znanych w dekanacie wyróżnia się neokatechumenat w parafii dziekańskiej, którym opiekuje się ks. prał. Lucjan Szcześniak. Są trzy wspólnoty. Jedna z nich dzieli się Ewangelią odwiedzając wiernych parafii w ich domach.
Bardzo rozbudowane są kółka Żywego Różańca, także dziecięce i młodzieżowe. Działają one w każdej z parafii. Grupy maryjne chętnie uczestniczą w pielgrzymkach. Najczęściej są to wyjazdy autokarowe na Jasną Górę, do Gietrzwałdu, Stoczka Warmińskiego, Lichenia, Łagiewnik. Była też pielgrzymka do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym. Wierni z legionowskich parafii uczestniczą też w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę oraz z Suwałk do Ostrej Bramy. Stało się już tradycją, że do Częstochowy, Lichenia lub Niepokalanowa pielgrzymują dzieci pierwszokomunijne.
W niektórych parafiach prężnie działają grupy oazowe. W trzech parafiach legionowskich są wspólnoty Anonimowych Alkoholików.
Znany jest w dekanacie legionowskim chór z Wieliszewa. Uświetnia on nie tylko uroczystości religijne w miejscowym kościele, ale także religijne i patriotyczne na terenie powiatu. Chór oraz schola działa też w parafii dziekańskiej. Niedawno, podczas czerwcowego I Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej, którego parafia dziekańska była gospodarzem, schola oazowa z parafii św. Jana Kantego otrzymała trzecią nagrodę.
W dekanacie widać na co dzień współpracę księży ze świeckimi. Wyraża się ona przede wszystkim w prowadzonym przez kapłanów duszpasterstwie różnych wspólnot zrzeszających świeckich.
- Największą radością księży proboszczów jest fakt, że wierni chcą być przy Kościele, że swoją wiarę chcą osadzać w realiach ewangelicznych i bardziej świadomie przeżywać swoje życie. To jest największa korzyść - podkreśla Ksiądz Dziekan.
A wcześniej, kiedy powstawały legionowskie kościoły, duże grupy świeckich społecznie pracowały przy budowach. Ludzie mieszali wapno, kładli cegły itd. Widać było ich bardzo wielkie zaangażowanie zarówno przy budowie jak i organizacji parafii.
Tak jak w całej Polsce, w dekanacie legionowskim widać duże bezrobocie. Są rodziny mające po kilkoro dzieci, w których żadne z rodziców nie pracuje. Nic więc dziwnego, że wiele osób korzysta z pomocy charytatywnej. Ich liczba wciąż się zwiększa - mówi Ksiądz Dziekan. Zorganizowany jest więc sprawnie działający zespół charytatywny. Ponadto w mieście bardzo prężnie funkcjonuje Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, która prowadzi tu dom dla bezdomnych i świetlicę dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
W dekanacie legionowskim są szkoły katolickie. Salezjanie dla około 300 uczniów prowadzą Liceum i Gimnazjum im. św. Jana Bosko. Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II znajduje się przy parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wspomniani Salezjanie prowadzą też oratorium, w którym młodzież może godziwie spędzić czas. Jest tam prowadzona formacja, ale też młodzież i dzieci mogą odrobić lekcje, pobawić się, skorzystać z rozrywek i zająć się sportem. Na miejscu jest biblioteka.
Pewnym problemem duszpasterskim stają się sekty. Szczególnie Świadkowie Jehowy podsycają wrogość do Kościoła katolickiego. Pojawili się też mało znani w Polsce mormoni.
Ks. dziekan Szcześniak chwali współpracę księży w dekanacie. Dobrze udaje się wzajemna pomoc przy spowiedzi wielkanocnej. Jest to dobra okazja do spotkań w parafiach i wymiany doświadczeń duszpasterskich. Parafie legionowskie organizują wspólnie procesję Bożego Ciała.

2003-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję