Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (12)

Dekanat legionowski

Dekanat legionowski z siedzibą przy parafii św. Jana Kantego w Legionowie utworzony został w 1987 r. Powstał z większości parafii należących wcześniej do dekanatu nowodworskiego. Aktualnie na jego terenie zamieszkuje ponad 58 tys. osób. Chwalebną praktyką legionowa jest organizowanie przez wszystkie parafie w mieście wspólnej procesji Bożego Ciała.

Niedziela warszawska 34/2003

Ks. prał. Lucjan Szcześniak urodził się 5 stycznia 1946 r. w Uszy Wielkiej (par. Kuczyn w diecezji łomżyńskiej). Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1971 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Kocierzewie, Żychlinie i Legionowie (św. Jana Kantego). W 1980 r. rozpoczął pracę duszpasterską na terenie dzisiejszej parafii Miłosierdzia Bożego w Legionowie. Był organizatorem parafii, budowniczym kościoła i plebanii. Po 15 latach odszedł do parafii św. Jana Kantego. Od 1995 r. jest dziekanem legionowskim. Pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza trzeźwości. Sekretarz Rady Kapłańskiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej.

Parafie i kościoły

W skład dekanatu legionowskiego wchodzi osiem parafii:
1. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie
2. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie
3. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie
4. Miłosierdzia Bożego w Legionowie
5. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie
6. św. Jana Kantego w Legionowie
7. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie
8. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie
Najstarsze parafie w dekanacie to Chotomów i Wieliszew. Obie powstały w XIV w. Parafia chotomowska erygowana była ok. 1349 r. Z niej powstały parafie w Wieliszewie (1387 r.), Jabłonnie (1925 r.) i św. Jana Kantego w Legionowie.
Najmłodszą parafią w dekanacie (i jedną z najmłodszych w diecezji warszawsko-praskiej) jest parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie erygowana w dniu święta patronalnego 13 maja 2003 r. Najstarszy kościół w dekanacie legionowskim (wybudowany w latach 1861-1865) znajduje się w Chotomowie. Najmłodszy - to kaplica powstała na potrzeby wspomnianej parafii Matki Bożej Fatimskiej.
Pod względem liczby mieszkańców największe parafie to: św. Jana Kantego i Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie. Obie liczą w granicach 12-13 tys. mieszkańców. Najmniejsza pod tym względem jest legionowska parafia Matki Bożej Fatimskiej licząca ok. 1900 wiernych.

Duchowieństwo dekanalne

Reklama

Dziekanem dekanatu legionowskiego jest ks. prał. Lucjan Szcześniak, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Legionowie. Wicedziekanem jest ks. kan. Marek Janicki, od 18 lat proboszcz wieliszewski.
W duszpasterstwie pracuje 8 księży proboszczów, których wspomaga 15 księży wikariuszy. Średnia wieku proboszczów to 56 lat, a wikariuszy 32 lata. Najstarszym wiekiem proboszczem (ur. w 1931 r.) jest ks. kan. Kazimierz Wójcik w Chotomowie. Najmłodszym zaś ks. Krzysztof Gołaś (ur. 1961 r.) z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Najdłużej (od 1975 r.) funkcję proboszcza w parafii należącej do dekanatu legionowskiego pełni ks. kan. Marek Janicki z Wieliszewa.

Zakony męskie i źeńskie

Na terenie dekanatu legionowskiego znajduje się kilka domów zakonnych. W Chotomowie są siostry Służebniczki Starowiejskie (prowadzą Dom Dziecka im. Piusa XI) i Natywitanki. Na terenie parafii Jabłonna znajdują się domy Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów, Instytutu Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła (w Choszczówce) oraz Dominikanek Matki Bożej Różańcowej. W Legionowie są domy Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych (prowadzą dom opieki), Księży Salezjanów (prowadzą szkoły i oratorium) oraz Misjonarek Świętej Rodziny.

Życie religijne

Żywy jest w parafiach dekanatu kult do Miłosierdzia Bożego oraz do Matki Bożej. Dwie parafie - św. Jana Kantego i Miłosierdzia Bożego w Legionowie posiadają relikwie św. Faustyny Kowalskiej, a parafia dziekańska św. Jana Kantego także relikwie swojego patrona.
Najbardziej znane w dekanacie odpusty odbywają się na 15 sierpnia w Chotomowie, na 3 maja w Jabłonnie i na niedzielę najbliższą święta Przemienienia Pańskiego - w Wieliszewie. Również parafia św. Jana Kantego chce przywrócić dawne tradycje odpustowe.
Ze wspólnot dobrze znanych w dekanacie wyróżnia się neokatechumenat w parafii dziekańskiej, którym opiekuje się ks. prał. Lucjan Szcześniak. Są trzy wspólnoty. Jedna z nich dzieli się Ewangelią odwiedzając wiernych parafii w ich domach.
Bardzo rozbudowane są kółka Żywego Różańca, także dziecięce i młodzieżowe. Działają one w każdej z parafii. Grupy maryjne chętnie uczestniczą w pielgrzymkach. Najczęściej są to wyjazdy autokarowe na Jasną Górę, do Gietrzwałdu, Stoczka Warmińskiego, Lichenia, Łagiewnik. Była też pielgrzymka do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym. Wierni z legionowskich parafii uczestniczą też w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę oraz z Suwałk do Ostrej Bramy. Stało się już tradycją, że do Częstochowy, Lichenia lub Niepokalanowa pielgrzymują dzieci pierwszokomunijne.
W niektórych parafiach prężnie działają grupy oazowe. W trzech parafiach legionowskich są wspólnoty Anonimowych Alkoholików.
Znany jest w dekanacie legionowskim chór z Wieliszewa. Uświetnia on nie tylko uroczystości religijne w miejscowym kościele, ale także religijne i patriotyczne na terenie powiatu. Chór oraz schola działa też w parafii dziekańskiej. Niedawno, podczas czerwcowego I Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej, którego parafia dziekańska była gospodarzem, schola oazowa z parafii św. Jana Kantego otrzymała trzecią nagrodę.
W dekanacie widać na co dzień współpracę księży ze świeckimi. Wyraża się ona przede wszystkim w prowadzonym przez kapłanów duszpasterstwie różnych wspólnot zrzeszających świeckich.
- Największą radością księży proboszczów jest fakt, że wierni chcą być przy Kościele, że swoją wiarę chcą osadzać w realiach ewangelicznych i bardziej świadomie przeżywać swoje życie. To jest największa korzyść - podkreśla Ksiądz Dziekan.
A wcześniej, kiedy powstawały legionowskie kościoły, duże grupy świeckich społecznie pracowały przy budowach. Ludzie mieszali wapno, kładli cegły itd. Widać było ich bardzo wielkie zaangażowanie zarówno przy budowie jak i organizacji parafii.
Tak jak w całej Polsce, w dekanacie legionowskim widać duże bezrobocie. Są rodziny mające po kilkoro dzieci, w których żadne z rodziców nie pracuje. Nic więc dziwnego, że wiele osób korzysta z pomocy charytatywnej. Ich liczba wciąż się zwiększa - mówi Ksiądz Dziekan. Zorganizowany jest więc sprawnie działający zespół charytatywny. Ponadto w mieście bardzo prężnie funkcjonuje Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, która prowadzi tu dom dla bezdomnych i świetlicę dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
W dekanacie legionowskim są szkoły katolickie. Salezjanie dla około 300 uczniów prowadzą Liceum i Gimnazjum im. św. Jana Bosko. Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II znajduje się przy parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wspomniani Salezjanie prowadzą też oratorium, w którym młodzież może godziwie spędzić czas. Jest tam prowadzona formacja, ale też młodzież i dzieci mogą odrobić lekcje, pobawić się, skorzystać z rozrywek i zająć się sportem. Na miejscu jest biblioteka.
Pewnym problemem duszpasterskim stają się sekty. Szczególnie Świadkowie Jehowy podsycają wrogość do Kościoła katolickiego. Pojawili się też mało znani w Polsce mormoni.
Ks. dziekan Szcześniak chwali współpracę księży w dekanacie. Dobrze udaje się wzajemna pomoc przy spowiedzi wielkanocnej. Jest to dobra okazja do spotkań w parafiach i wymiany doświadczeń duszpasterskich. Parafie legionowskie organizują wspólnie procesję Bożego Ciała.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy otworzył całego siebie na Chrystusa

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

woda św. Ignacego

o. Roman Swoboda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W prowadzonym przez jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W kazaniu o. Roman Swoboda SJ zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku uroczystość św. Ignacego ma szczególny wymiar, gdyż we wszystkich domach i parafiach jezuickich na całym świecie obchodzony jest Rok Ignacjański. Świętujemy 400-lecie kanonizacji i 500-lecie nawrócenia tego baskijskiego żołnierza, jakim był Ignacy. Jego nawrócenie rozpoczęło się po bitwie pod Pampeluną w 1521 r., w której Ignacy brał udział, został ranny i okaleczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję