Reklama

Z Kalendarza Liturgicznego

Niedziela płocka 34/2003

24 sierpnia - XXI niedziela zwykła.

„Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne” (J 6, 54) - mówi Jezus. W tych słowach zawarta jest obietnica, ale także i przynaglenie do wypełniania polecenia Zbawiciela. Dla wielu słowa Jezusa były nie do przyjęcia. Odeszli więc od Niego. „Czy i wy odejść chcecie?” (por. J 6, 67) - pyta Jezus każdego z nas.

25 sierpnia - wspomnienie św. Ludwika IX, króla.

Ludwik IX, król Francji, urodził się w 1214 r. Był wiernym małżonkiem i ojcem licznej rodziny; władcą szlachetnym i miłosiernym. Był przekonany, że dobro i obrona chrześcijaństwa wymagają trudów i poświęcenia. Zmarł na tyfus 25 sierpnia 1270 r., pod murami Tunisu, podczas drugiej wyprawy krzyżowej.
Tegoż dnia: wspomnienie św. Józefa Kalasantego, kapłana.
Św. Józef, Hiszpan z pochodzenia, przyjął święcenia kapłańskie w 1583 r. Pod koniec wieku założył w Rzymie pierwszą bezpłatną szkołę powszechną. Powołał do życia zgromadzenie braci szkolnych, znanych w Kościele pod nazwą pijarów. Zapisali oni piękną kartę w historii naszego kraju.

26 sierpnia - wtorek XXI tygodnia zwykłego.

Reklama

Sam Jezus Chrystus powierzył Pawłowi przepowiadanie Ewangelii i dał mu moc ducha do pokonywania trudności apostolskiego życia. Wierne wypełnianie powołania więcej powie ludziom o miłości Boga niż słowa.

27 sierpnia - wspomnienie św. Moniki, wdowy.

Św. Monika jest jedną z najlepiej znanych kobiet w dziejach Kościoła. Żyła w IV w. Była matką jednego z największych biskupów i ojców wiary - św. Augustyna. Żarliwą modlitwą uprosiła dla swego syna zmianę życia i przyjęcie powołania do służby Bożej. Monika zmarła w Ostii k. Rzymu w 387 r.

28 sierpnia - wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła.

Augustyn był bezprzykładnym poszukiwaczem prawdy. Dla jej zdobycia zrezygnował z kariery naukowej, ze związku z kobietą, którą kochał i z praktykowania dotychczas wyznawanej religii. Prawdą, którą poznał i zgłębiał po nawróceniu, był Jezus Chrystus. „Późno Cię ukochałem, Piękności dawna i zawsze nowa - pisał, dodając jeszcze: Przemówiłeś, zawołałeś i pokonałeś moją głuchotę”. Zmarł 28 sierpnia 430 r.

29 sierpnia - wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Reklama

Został uwięziony i skazany, ponieważ nie przemilczał prawdy. Dlatego i w tym znaczeniu jest poprzednikiem Chrystusa, który mówi o sobie: „Ja jestem Prawdą” (por. J 14, 6). Wpatrzeni w postać Jana, który przygotowywał drogę Chrystusowi, prośmy o to, abyśmy pozostali wierni Ewangelii.

30 sierpnia - sobota XXI tygodnia zwykłego.

Widocznym znakiem miłości braterskiej, naucza św. Paweł, jest spełnianie przyjętych obowiązków i pracowitość. Każdemu z nas łatwiej jest jednak mówić o miłości braterskiej, niż ją praktykować. Dlatego prośmy o łaskę odmiany naszych serc.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję