Reklama

Turka

Wprowadzenie nowego proboszcza

Niedziela lubelska 34/2003

20 lipca br. parafia pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Turce przeżywała niecodzienną uroczystość. Tego dnia z rąk bp. Mieczysława Cisło obowiązki pasterza parafii przyjął ks. kan. Krzysztof Kołodziejczyk. W obrzędzie wprowadzenia nowego proboszcza uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie i goście. Ks. kan. K. Kołodziejczyk rozpoczął posługę proboszcza od sprawowania Mszy św., w której otrzymana przez niego posługa „ma swoje źródło i swój moment centralny.”
Bp Mieczysław Cisło po wprowadzeniu w istotę obrzędu i odczytaniu dekretu nominacyjnego dokonał symbolicznego przekazania kluczy do kościoła nowemu proboszczowi, by ten - jako „nauczyciel, kapłan i pasterz wszystkich wiernych powierzonych jego pasterskiej trosce - kierował i zarządzał parafią jako niezmordowany pracownik w winnicy Pańskiej”. Hymn do Ducha Świętego, odśpiewany wspólnie z wiernymi jako modlitwa zawierzenia Bogu współpracy nowego Proboszcza, zjednoczył wszystkich, którzy zebrali się tego dnia w świątyni, aby „pozdrowić i powitać swojego nowego Pasterza”. Nowy Proboszcz - nauczyciel wspólnoty parafialnej, stojąc przed amboną, z której jest głoszona Dobra Nowina, prosił, by „Bóg dał mu siłę i odwagę otwierać się na Jego Słowo, żyć z wiary i wszystkim ludziom dawać świadectwo”, a przez to „ogłaszać Chrystusa jako drogę do życia”. Stając przy ołtarzu, na którym „uobecnia się ofiara krzyża pod sakramentalnymi znakami i jest rozdzielany Chleb życia”, Proboszcz - kapłan wspólnoty parafialnej, mający obowiązek prowadzenia parafii do świętości i osobistego uświęcania, modlił się, by „wspólnota gorliwie gromadziła się wokół ołtarza i łączyła we wspólnym sprawowaniu Liturgii, a przez to oddawała cześć Jezusowi Chrystusowi”.
Po homilii bp Mieczysław Cisło przyjął od stojącego przed ołtarzem ks. kan. K. Kołodziejczyka wyznanie wiary na znak jego osobistej wierności nauce Chrystusa, Ojcu Świętemu i doktrynie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, wypowiedziane wobec zgromadzonego Kościoła. Obrzęd przekazania urzędu zakończył się złożeniem przysięgi „wiernego wypełniania urzędu” przez nowego Proboszcza wobec wspólnoty Ludu Bożego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję