Reklama

Całe miasto obrało Go Królem

Niedziela łomżyńska 34/2003

„Królestwo moje nie jest z tego świata” (J 18, 36) - powiedział Jezus, mając na myśli tych, którzy żyją niezgodnie z prawem Bożym - prawem miłości; Królestwo Boże, królestwo miłości ma swoje źródło w Bogu, który jest miłością, (por. 1 J 4, 8). Królewska władza jest to pełne dobroci i miłosierdzia pochylenie się nad człowiekiem, jego życiem i losem. Jest to solidarne wychodzenie naprzeciw - w jego wszelakiej biedzie i potrzebach. Tylko Jezusowa miłość nie zna sądowych paragrafów, bo wypisana jest przez samego Boga w sumieniu każdego człowieka, odczytywana wyraźnie, jeśli nie jest ono zagłuszone czy wypaczone.
Takiej miłości i takiego Króla pragną ostrołęczanie. Wyrazili to mieszkańcy Ostrołęki podczas rekolekcji intronizacyjnych, przygotowujących ich do obrania Jezusa za Pana i Króla swego życia. W parafiach Ostrołęki rekolekcje te prowadzili ojcowie redemptoryści: o. Jan Mikrut, o. Ryszard Kiełbasa, o. Henryk Kowalski i o. Stanisław Mikrut. Rozpoczęły się one 22 czerwca i trwały do 27 czerwca br. - do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa i Maryi - Matki Nieustającej Pomocy. W to święte dzieło rekolekcyjne włączyli się także czynnie proboszczowie ostrołęckich parafii. Ksiądz dziekan Witold Bruliński z klasztoru pobernardyńskiego zaprosił Radio Maryja i Telewizję Trwam, aby dobro duchowe tych rozważań docierało na cały świat. Ks. kan. Jan Świerad, proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata, poprowadził Apel Jasnogórski.
Centralnym wydarzeniem liturgicznym tego dnia była Msza św. pontyfikalna, której przewodniczył pasterz diecezji bp Stanisław Stefanek, z którym Liturgię Eucharystyczną celebrowali dziekani ostrołęccy - ks. kan. Witold Bruliński, ks. prał. Zygmunt Żukowski oraz ojcowie redemptoryści, proboszczowie ostrołęckich parafii - ks. kan. Jan Świerad, ks. kan. Witold Kamiński, ks. Tadeusz Skwarek SAC wraz ze swoimi współpracownikami - prezbiterami. Msza św. sprawowana była w świątyni parafii pw. Zbawiciela Świata. Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Stanisław Stefanek, który oparł swe słowo na starotestamentalnych Psalmach mówiących o Bogu - Królu i Władcy całej ziemi, a zarazem Opiekunie i Obrońcy człowieka, z którym związał się na zawsze swoim ludzkim Sercem - miłującym, przebitym na krzyżu i jakże przez to ofiarnym. Dzisiejsi poddani Jezusa Króla to rycerze wiary i herosi miłości. Ich wierność to m.in. służba życiu. Ich wierność to stanie na straży odwiecznych chrześcijańskich wartości Europy, w której obecnie wielu chciałoby wymazać odwołanie się do Boga z preambuły unijnej konstytucji. W czasie Mszy św. mieszkańcy Ostrołęki oddali się w uroczystym akcie intronizacyjnym na wyłączną służbę Chrystusowi Królowi i zobowiązali się żyć według Jego nauki. Ustnie wygłoszone przyrzeczenie potwierdzili przedstawiciele poszczególnych stanów i zawodów osobistym podpisem na dokumencie przechowywanym w archiwum parafialnym. W imieniu duchowieństwa aktu poświęcenia się Jezusowi Królowi dokonał ks. kan. Jan Świerad (...).
Warte podkreślenia jest ślubowanie młodzieży oddającej swoje życie Bogu: „(...) poświęcamy Ci, o Jezu - Królu nasz i Panie, nasze młode serca (...). Zobowiązujemy się służyć Bogu i Ojczyźnie, prawdzie i miłości”. Głos nauczycieli był równie wymowny: „Spraw, Jezu, byśmy wprowadzali Ciebie - Mądrość Przedwieczną do naszych szkół i przedszkoli (...). Niech w naszych szkołach króluje Jezus - Chrystus - Król”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Specjalny serwis "Niedzieli" o Prymasie Wyszyńskim na 120. rocznicę urodzin

2021-08-03 09:42

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Red.

Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, który już 12 września zostanie oficjalnie ogłoszony błogosławionym, uruchomiła specjalny serwis tematyczny przybliżający postać i duchowość Prymasa.

Redaktorzy Niedzieli zadbali o to, aby wśród różnorodnych działów tematycznych multimedialnego serwisu znalazły się tematy bliskie współczesnemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję