Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków czyta Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Kraków

W sobotę 21 listopada, w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów odbędzie się projekt „Kraków czyta Jana Pawła II”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Tertio Millennio, założony przez o. Macieja Ziębę OP,. doktora filozofii, publicystę, znawcę katolickiej nauki społecznej i bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II.

Instytut Tertio Millennio początkowo skupiał się na pomaganiu w realizacji zadań, jakie Jan Paweł II wyznaczył katolikom na przełomie wieków. Obecnie Instytut popularyzuje treści społecznego nauczania Kościoła, a w szczególności upowszechnia i komentuje nauczanie świętego Papieża. Dba o rozwój świadomości obywatelskiej Polaków, o kształtowanie społeczeństwa opartego na wartościach. Jest miejscem dyskusji pomiędzy różnymi środowiskami i grupami, które, pomimo rozbieżności poglądów i różnorodności doświadczeń, łączy troska o dobro wspólne. Debatuje nad problemami społecznymi, politycznymi, kulturalnymi, naukowymi i religijnymi. Inspiruje i motywuje do działania. Przez 20 lat istnienia w jego projektach (m.in. 11 edycjach największego ogólnopolskiego konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, 40 edycjach Szkoły Zimowej i 24 edycjach międzynarodowego seminarium Tertio Millennio Seminar on the Free Society) wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób pragnących określić rolę i miejsce katolika we współczesnym świecie, a także chcących pogłębić swą wiedzę w zakresie nauczania św. Jana Pawła II i założeń katolickiej nauki społecznej.

Reklama

To właśnie młodzi ludzie związani z Instytutem Tertio Millennio postanowili zorganizować wydarzenie: „Kraków czyta Jana Pawła II”. Pragną, aby projekt przysłużył się popularyzacji bogatego dziedzictwa Papieża wśród szerokiego grona odbiorców oraz wzbudził refleksję nad odniesieniem papieskiego nauczania do kluczowych sfer życia społecznego. Spotkanie to jest realizowane w ramach obchodów Roku Jana Pawła II, Dnia Niepodległości oraz XX-lecia Instytutu Tertio Millennio. Papieskie nauczanie zostanie zaprezentowane w kilku wybranych, szczególnie aktualnych dzisiaj, blokach tematycznych (m. in. kultura, rodzina, życie społeczno-polityczne, media). Nad fragmentami pism Papieża podejmować będą dyskusję znane osoby życia publicznego, takie jak: M. Radosława Podgórska - Matka Przełożona Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), aktor Piotr Cyrwus, Dariusz Basiński („Mumio”) i wielu innych. Dyskusje będą moderowane przez o. Macieja Ziębę OP i redaktora Michała Szułdrzyńskiego.

Rozpoczynamy o godz. 11 w kapitularzu w klasztorze oo. Dominikanów. Wieczorem, o godz. 19.30 w bazylice oo. Dominikanów odbędzie się uroczysta Msza św. celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza, a następnie koncert zespołu Maleo Reggae Rockers. Wstęp na wszystkie punkty programu jest darmowy. Serdecznie zapraszamy!

2015-11-16 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 40 wykroczeń naruszających zakaz gromadzenia się i przemieszczania

2020-04-06 16:58

[ TEMATY ]

Kraków

koronawirus

pixabay.com

40 wykroczeń naruszających zakaz gromadzenia się i przemieszczania odnotowali w miniony weekend funkcjonariusze w powiecie krakowskim; skontrolowali także ponad 100 autobusów - poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Rzecznik wskazał, że prawie na wszystkie osoby, które złamały zakaz policja nałożyła mandaty karne, a wobec jednej z nich skierowała wniosek o ukaranie do sądu; nie udzielono żadnych pouczeń.

Policja skontrolowała także ponad 100 autobusów - funkcjonariusze sprawdzali, czy w pojazdach nie znajduje się zbyt wiele osób, jednak nie ujawnili żadnych nieprawidłowości. Ponadto nie odnotowali sytuacji, w których nieletni poruszaliby się bez opiekuna, ani przypadków złamań kwarantanny.

Jak wyjaśnił Gleń, w związku z nowymi obostrzeniami, na ulicach powiatu krakowskiego pojawiło się więcej patroli, a policja wraz ze strażnikami miejskimi i żołnierzami pilnuje, czy są one należycie przestrzegane.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ aj/

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Królowa Elżbieta II podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji

2020-04-05 21:39

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę wieczorem w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Podziękowała też personelowi służby zdrowia i wszystkim kluczowym pracownikom.

"Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nam wszystkim" - mówiła królowa.

"Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni, że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj" - dodała.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Niedzielne wystąpienie było dopiero czwartą taką nadzwyczajną okolicznością w 68 latach jej panowania.
Poprzednio miało to miejsce po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci królowej matki w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania. (PAP)

bjn/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej drukują przyłbice ochronne dla szpitali

2020-04-06 17:13

[ TEMATY ]

koronawirus

fb.com/politechnikaczestochowska

W laboratoriach druku 3D Politechniki Częstochowskiej powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków.

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej od kilku dni pracuję nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Codziennie powstaje w laboratoriach kilka osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem.

Przyłbice mogą używać lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję