Reklama

Homilie

Franciszek u św. Marty: dominująca mentalność dąży do zniszczenia tożsamości chrześcijańskiej

Dominująca mentalność, humanizm, który chce zająć miejsce Jezusa, prawdziwego człowieka niszczy tożsamość chrześcijańską - stwierdził podczas porannej Eucharystii papież Franciszek. Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1 Mch 1,10-15.41-43.54-57.62-64), mówiącego o apostazji znacznej części Izraela pod wpływem dominującej mentalności otaczającego świata.

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że prawa pogańskie narzucił Izraelowi hellenistyczny król, Antioch Epifanes, określony w Pierwszej Księdze Machabejskiej jako „korzeń wszelkiego grzechu”. Zauważył, że Izrael był narodem wybranym, zapowiedzią Kościoła. Komentując obraz korzenia, wskazał że jest on pod ziemią, nie wydaje się wyrządzać żadnego zła, ale kiedy wyrasta ukazuje czym jest naprawdę. Niektórzy Żydzi, których autor natchniony określa mianem wiarołomnych, myśleli racjonalnie: by zawrzeć przymierze z narodami sąsiednimi, mieć zapewnione bezpieczeństwo. Dlaczego tak wiele różnic. „Wiele złego bowiem spotkało nas od tego czasu, kiedyśmy się od nich oddalili” – czytamy. Zachęcali, by być jak inni.

Ojciec Święty, by wyjaśnić tę kwestię posłużył się trzema słowami: światowość, apostazja, prześladowanie. Światowość to czynienie tego, co robi świat. „Wystawmy naszą tożsamość na licytację, bądźmy jak inni”. W ten sposób wielu Żydów wyparło się wiary i oddaliło się od Przymierza z Bogiem. To, co wydawało się rozsądne – bądźmy jak wszyscy, bądźmy normalni - stało się zniszczeniem.

„Wtedy «król wydał dekret dla całego państwa: Wszyscy mają być jednym narodem» - dominująca myśl; światowość - i każdy zarzucił swoje obyczaje. Wszystkie narody dostosowały się do rozkazu króla; również wielu Żydów przyjęła jego kult: składali ofiary bożkom i znieważali szabat. Apostazja. Oznacza to, że światowość prowadzi cię do dominującej mentalności i apostazji. Nie ma miejsca na różnice: wszyscy są jednakowi. Widzieliśmy w dziejach Kościoła, w historii świata, myślę o pewnym przypadku, kiedy zmieniono nazwę świąt religijnych – Bożego Narodzenia aby zniszczyć tożsamość” – powiedział papież.

Franciszek przypominał, że za Antiocha Epifanesa spalono Księgi Prawa, a wyrok królewski pozbawiał życia tego, u kogo gdziekolwiek znalazła się Księga Przymierza albo jeżeli ktoś postępował zgodnie z nakazami Prawa. To właśnie jest prześladowanie zainicjowane przez „trujący korzeń”. Wyznał, że zawsze ogromne wrażenie wywierają na nim słowa Pana Jezusa w Modlitwie Arcykapłańskiej, gdy modlił się On o jedność swoich uczniów i prosił Ojca, aby ich ustrzegł od wszelkiego ducha świata, wszelkiej światowości, która niszczy tożsamość, prowadzi do dominującej mentalności.

Reklama

„Zaczyna się od korzenia, lecz jest mała, a kończy się «ohydą spustoszenia» prześladowaniami. To jest ułuda światowości i dlatego Jezus prosił Ojca podczas Ostatniej Wieczerzy: «Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego» (J 17, 15), od tej mentalności, tego humanizmu, który zajmuje miejsce prawdziwego człowieka, Jezusa Chrystusa, tego humanizmu, który przychodzi, aby zabrać nam tożsamość chrześcijańską i prowadzi nas do dominującej mentalności: «wszyscy tak robią, dlaczego nie my?». Ta historia z dawnych czasów powinna nas skłonić do myślenia: jaka jest moja tożsamość? Czy określam się jako chrześcijanin, bo jako dziecko zostałem ochrzczony i urodziłem się w kraju chrześcijańskim, gdzie wszyscy są chrześcijanami? Światowość, która przychodzi powoli rośnie, usprawiedliwia siebie i zaraża: rośnie jak ów korzeń, uzasadnia się - «czyńmy jak wszyscy, nie bądźmy tak inni», zawsze szuka jakiegoś uzasadnienia i w końcu zaraża, a stąd wypływa wiele zła” – stwierdził Ojciec Święty.

Na zakończenie Franciszek zauważył, że liturgia Słowa w tych ostatnich dniach roku liturgicznego zachęca nas do czujności na „trujące korzenie”, oddalające od Pana. „Prośmy Pana za Kościół, aby strzegł go od wszelkich form światowości, aby Kościół zawsze miał tożsamość ustanowioną przez Jezusa Chrystusa; abyśmy wszyscy mieli tożsamość, jaką otrzymaliśmy na chrzcie, aby ta tożsamość nigdy nie została odrzucona z powodu chęci bycia jak wszyscy, ze względu na «normalność». Niech Pan obdarzy nas łaską, byśmy zachowali i strzegli naszej tożsamości chrześcijańskiej przed duchem światowości, który zawsze rośnie, uzasadnia się i jest zaraźliwy” – powiedział papież.

2015-11-16 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie

Niedziela Ogólnopolska 5/2019, str. 33

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

Graziako

Głoszenie woli Bożej wyrażonej w przykazaniach nie jest łatwe. Ze względu na sprzeciwy i wrogość wymaga ono odwagi i męstwa.

CZYTAJ DALEJ

Poetycki powrót do dzieciństwa [WYWIAD]

2022-07-02 17:18

[ TEMATY ]

wywiad

poezja

pisarz

poeta

dramat

Andrzej Błażewicz

Hubert Gościmski

Andrzej Błażewicz – reżyser teatralny, dramatopisarz, prozaik i poeta.

Andrzej Błażewicz – reżyser teatralny, dramatopisarz, prozaik i poeta.

O sile wspomnień z dzieciństwa, roli snu w procesie twórczym i budowaniu prywatnej mitologii zdarzeń Hubertowi Gościmskiemu opowiada Andrzej Błażewicz.

Hubert Gościmski: Często śni Ci się Świdnica?

CZYTAJ DALEJ

Wimbledon: Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie

2022-07-02 18:59

[ TEMATY ]

sport

flickr.com

Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek przegrała w sobotę z Francuzką Alize Cornet 4:6, 2:6. Tym samym na 37 zatrzymała się seria kolejnych wygranych meczów Świątek.

Świątek w obecnym sezonie wygrała sześć turniejów - w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie oraz wielkoszlemowy French Open w Paryżu. Z Cornet mierzyła się po raz pierwszy w karierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję