Reklama

Książki

Promocja książki „Agca nie był sam”

W niedzielę 24 stycznia w auli Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława w Rzymie odbyła się prezentacja publikacji „Agca nie była sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”, będącej podsumowaniem wieloletniego śledztwa przeprowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Książka została wydana pod koniec 2015 r. przez katowicki IPN i Instytut Gość Media („Gość Niedzielny”) Po promocji w kilku miastach w Polsce, przyszedł czas na jej przedstawienie w Wiecznym Mieście, gdzie przed 35 laty doszło do zamachu na życie Ojca Świętego.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

zamach

DR

Broń, z której strzelał Ali Agca do Jana Pawła II

Broń, z której strzelał Ali Agca do Jana Pawła II

Na początku spotkania dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, podkreślił, że w śledztwie wykorzystano nowe dokumenty, które pozwalają bezsprzecznie wskazać, że współorganizatorami zamachu 13 maja 1981 r. były tajne służby komunistyczne, zwłaszcza bułgarskie, które wykonywały polecenia Sowietów.

W trakcie procesu zebrano i dokonano analizy dokumentacji z wcześniejszych procesów, które miały miejsce we Włoszech. Pozyskano również dokumenty tajnych służb bułgarskich i niemieckiej Stasi. W sumie zebrano ponad 220 tomów akt. Skorzystano także z międzynarodowej pomocy prawnej i przesłuchano ponad 100 osób. Śledztwo nie doprowadziło do postawienia zarzutów konkretnym osobom i procesu sądowego. Bez wątpienia jednak dostarcza ono silnych argumentów za stwierdzeniem, że służby komunistyczne były „motorem” przygotowania zamachu, a następnie utrudniały prowadzenie procesów sądowych i osądzenie winnych.

Reklama

Prokurator Ewa Koj, naczelnik Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu w katowickim IPN, opowiedziała o rozpoczęciu śledztwa. Wiosną 2005 r. włoska prasa poinformowała o ujawnieniu dokumentów Stasi dotyczących zamachu na Jana Pawła II, co stanowiło powód do podjęcia na nowo tematu zamachu. Po ustaleniu formalnych aspektów, m.in. tego, że Jan Paweł II pozostał do końca życia obywatelem polskim i że zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż zamach był zbrodnią systemu komunistycznego, prokuratorzy IPN w Katowicach rozpoczęli śledztwo w 2006 r. Trzeba wspomnieć, że pracę rozpoczęto dzięki wsparciu i zaangażowaniu prof. Janusza Kurtyki, który kierował wówczas działalnością IPN.

Prokurator Michał Skwara prowadził śledztwo przez ponad osiem lat. Postanowienie o jego umorzeniu stanowi większą część prezentowanej książki, ponad 270 stron. W swoim wystąpieniu zwrócił on uwagę na nowe ustalenia, które jego zdaniem nie tylko rzucają nowe światło na sprawę zamachu, prowokują do dyskusji i dalszych dociekań, ale pozwalają postawić tezę, że wywiad bułgarski brał bezpośredni udział w przygotowaniu zamachu, wykorzystując do tego tureckie środowisko przestępcze. Była to operacja przeprowadzona perfekcyjnie. Agca był prowadzony przez służby bułgarskie od końca 1979 r., a następnie, w okresie trwania śledztwa i procesów sądowych, skutecznie przez nie zastraszony.

Trzeba mówić o dwóch rodzajach przestępstw: spisku zbrojnym mającym na celu zabicie papieża oraz spisku dezinformacyjnym, który rozpoczął się po nieudanym zamachu, a polegał na dokonywaniu różnego rodzaju fałszerstw, by oddalić podejrzenie od tajnych służb krajów komunistycznych. Obecnie udział trzech Bułgarów w przygotowani zamachu, uniewinnionych z braku dowodów przez sąd włoski, nie ulega wątpliwości, podobnie jak ich dobrze udokumentowana działalność agenturalna. Tajne służby bułgarskie współpracowały ze służbami sowieckimi i niemiecką Stasi, która weszła w posiadanie dokumentów z procesów sądowych we Włoszech.

Reklama

Uzasadnione jest zatem stwierdzenie, że w trakcie włoskich procesów popełniono wiele błędów i wywierano na nie naciski polityczne, co zresztą otwarcie przyznał jeden z sędziów podczas rozmowy z prokuratorem Skwarą. Należy wskazać również na dwuznaczną postawę takich krajów jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy, które odmówiły przesłuchania świadków kluczowych dla wyjaśnienia sprawy.

Z kolei dr Andrzej Grajewski, historyk i redaktor „Gościa Niedzielnego”, autor opracowania historycznego, zamieszczonego w książce, podkreślił, że ustalenia prokuratora Skwary nie zawierają tak twardych dowodów jak np. nakaz zabicia papieża podpisany przez władze Związku Radzieckiego, ale dużą ilość dowodów potwierdzających to, czego nie udowodnili prokuratorzy włoscy. W trakcie śledztwa udało się znaleźć wiele istotnych „ogniw”, które łączą osoby i wydarzenia, działania służb wywiadowczych i świat przestępczy. Każdy wiedział tyle, ile powinien, znajdując się pod stałą kontrolą przez innych. Była to misternie przygotowana operacja służb specjalnych.

Historyk przyznał rację prokuratorowi, że zamach był przygotowywany przez około półtora roku. Zauważył, że bezpośrednim motywem do rozpoczęcia przygotowań mogła być pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, a przede wszystkim jej konsekwencje społeczne i oddźwięk w narodach pobratymczych, m.in. odradzanie się Kościoła greckokatolickiego. Ateizm sowiecki był fundamentem systemu komunistycznego, a Jan Paweł II jako apostoł wolności religijnej zachwiał jego podstawami.

Trop bułgarski w zamachu to pytanie o rolę Sowietów. Bułgarzy nie mieli interesu w przygotowaniu zamachu, ale Sowieci - tak. Chodziło im o śmiertelne uderzenie w najwyższy autorytet religijny katolików, a przez to o osłabienie lub nawet sparaliżowanie dążeń wolnościowych. Krew przelana przez Jana Pawła II jest ceną naszej wolności. Dlatego trzeba pamiętać o dacie 13 maja 1981 r.

Dr Grajewski podkreślił także, że omawiana publikacja wraz z książką wydaną kilka lat temu („Papież musiał zginąć”) - obie wydane przez IPN w Katowicach i „Gościa Niedzielnego” - stanowią polski głos w dyskusji na temat zamachu. Jest to głos konstruktywny, ponieważ inne publikacje – w jego opinii – zasadniczo wpisują się w nurt dezinformacji.

W trakcie spotkania poinformowano, że przygotowywane jest tłumaczenie książki na język włoski. Należy mieć nadzieję, że jej publikacja w tym języku stanie się zarzewiem nowych dyskusji, a być może i polemiki, co przysłuży się do dalszego wyjaśnienia kulisów zamachu na Ojca Świętego.

Prezentacja książki „Agca nie był sam” wywołała spore zainteresowanie Polaków mieszkających w Rzymie, którzy licznie przybyli na spotkanie. Jego organizatorami były Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie (Fundacja Jana Pawła II).

2016-01-25 18:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Donald Trump oddał hołd ofiarom zamachów 11 września 2001 r.

2020-09-11 17:58

[ TEMATY ]

rocznica

zamach

Donald Trump

youtube.com

Prezydent USA Donald Trump w piątek w Shanksville w Pensylwanii oddał hołd Amerykanom, którzy zginęli w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W miejscu pamięci - wraz z małżonką Melanią Trump - złożył wieniec.

W Shanksville w Pensylwanii 19 lat temu rozbił się jeden z czterech uprowadzonych przez terrorystów samolotów. Pasażerowie i załoga podjęli próbę obezwładnienia terrorystów po starcie z lotniska w Newark w stanie New Jersey. Celem zamachowców był prawdopodobnie Kapitol.

W krótkiej przemowie w miejscu upamiętniającym tragedię Trump oświadczył, że pasażerowie lotu "triumfowali nad terroryzmem" i "oddali życie w obronie naszego kraju". Nazwał ich amerykańskimi bohaterami.

"Bohaterowie stanowią wieczne przypomnienie, że niezależnie od ryzyka, zagrożenia i szans, Ameryka zawsze wstaje, jest dumna i walczy" - powiedział Trump.

W towarzystwie pierwszej damy USA Melanii Trump prezydent złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym zabitych.

Uroczystości w Shanksville zostały ograniczone czasowo z powodu epidemii koronawirusa. Zebrani na miejscu zachowywali od siebie dystans kilku metrów. Po Trumpie do Shanksville w piątek przyjechać ma także jego rywal w wyborach prezydenckich Demokrata Joe Biden.

W Nowym Jorku na miejscu, gdzie zawaliły się 11 września 2001 roku dwie bliźniacze wieże, trwa uroczystość odczytywania nazwisk ofiar.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Słowa dla każdego mężczyzny

2020-09-21 10:31

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Karolina Krasowska

Słowa abp. Andrzeja Dzięgi skierowane do każdego mężczyzny podczas VIII Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. Słowa, które każdy wierzący mężczyzna powinien wziąć do serca, przyjąć i realizować w swoim życiu, osobistym, rodzinnym i zawodowym.

„Pomóż Chrystusowi, aby i w nowym czasie Jego słowo, słowo Boga samego było głoszone niezmiennie i do końca; by było głoszone i by było słyszane; by było słyszane i by było przyjmowane; by było przyjmowane i by stawało się konstytucją naszych wyborów, decyzji i planów”.

„Pomóż Maryi, aby kolebka polska, kołyska w domu rodzinnym, wózek dziecięcy nie były puste”.

„Pomóż całemu polskiemu domowi, rodzinie polskiej, by zaczęła znowu patrzeć we właściwym kierunku, byśmy się nie bali być po Bożemu gospodarzami w naszym polskim gospodarstwie, w naszym polskim domu, to znaczy, byśmy naprawdę my decydowali”.

„Stawaj przy Chrystusie – Maryja ci w tym pomoże. Stawaj przy ołtarzu pańskim. Z radością patrzymy jako biskupi i kapłani, że dorośli mężczyźni powracają do ołtarza, komże nakładając, Pismo Święte czytając, posługując, asystując kapłanowi przy ołtarzu. To jest kierunek, to jest czas dla mężczyzn. Za mężczyznami przyjdą niewiasty, przyjdą dzieci, powróci młodzież. Dlatego tak się z was cieszymy”.

„Mężczyźni polscy powstańcie ze snu. Nie bójcie się osobistej modlitwy. Miej czas i ty na modlitwę osobistą, każdego dnia. Miej czas i ty, aby świętować Dzień Pański – jeśli możesz to z rodziną. Jeśli rodzina z jakiegoś powodu nie chce – to ty masz świętować – rodzina dołączy. Szukaj przestrzeni wyciszenia na skupienie, dzień skupienia, dzień rekolekcji zamkniętych, żeby przemyśleć i przemodlić wszystko w swoim umyśle i sercu. To nie jest przypadek, że tu pielgrzymujemy do miejsca, gdzie jest pierwszy udokumentowany klasztor na polskich ziemiach, i to był klasztor męski. To nie było miejsce, gdzie się nic nie robiło – wręcz przeciwnie – wszystko się robiło, co trzeba było zrobić. Ale w tym wszystkim była modlitwa i poczucie obecności wobec Boga, dlatego tu było owocnie. I powracaj tutaj prywatnie, do tej świątyni, do tego miasta. Patrz czasem na te imiona: Mateusz, Izaak, Jan, Krystyn, Benedykt. Podejdź czasem do ich relikwii i pomyśl sobie, że minęło tyle wieków, a nic się nie zmieniło w zadaniach nowego czasu. I idź w nowy czas teraz ty. Nie lękaj się. Bądź człowiekiem rozumnym i wolnym, bo jesteś na obraz i podobieństwo Boże w nowym czasie”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Omella: papież odwiedzi Manresę w Roku Ignacjańskim?

2020-09-21 18:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

św. Ignacy Loyola

papież Franciszek

youtube.com/VaticanMediaLive

Papież nie wyklucza, że w przypadającym w 2022 Roku Ignacjańskim odwiedzi Manresę. To katalońskie miasto jest ściśle związane z życiem św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów, do którego należy Franciszek. Ojciec Święty nigdy wcześniej nie był w Manresie.

Poinformował o tym przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej kard. Juan José Omella, który z ubiegłym tygodniu dwukrotnie spotkał się z papieżem w Watykanie. Według portalu Catalunya Religió, możliwość odbycia podróży do Manresy zależy od rozwoju sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, jak również od stanu zdrowia Franciszka, który w grudniu br. skończy 84 lata.

Już po sobotnim spotkaniu Prezydium Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej z papieżem kard. Omella ujawnił mediom, że Franciszek chętnie odwiedziłby Hiszpanię, kiedy pozwolą na to okoliczności.

W czerwcu br. burmistrz Manresy Valentí Junyent podczas audiencji w Watykanie zaprosił Ojca Świętego do przyjazdu do tego miasta w 2022 r. z okazji Roku Ignacjańskiego, ogłoszonego w związku z 500. rocznicą pobytu św. Ignacego w tej miejscowości.

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) po swym nawróceniu w 1522 r. przez kilkanaście miesięcy mieszkał w jaskini w pobliżu Manresy, spędzając ten czas na modlitwie. Ze zrobionych wówczas notatek powstały „Ćwiczenia duchowne” – podstawa słynnych rekolekcji ignacjańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję