Reklama

Ogólnopolskie Dni Papieskie

Adam Kułaj
Edycja zamojsko-lubaczowska 40/2003

„Żaden kraj na świecie (...) nie może myśleć o swej przyszłości inaczej, jak tylko przez wizje tych nowych pokoleń, które przejmą od swych rodziców wielorakie dziedzictwo wartości, zadań i dążeń zarówno własnego narodu jak też całej rodziny ludzkiej”.
Jan Paweł II

W Roku Jubileuszowym na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski powstała Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Celem fundacji jest upowszechnianie nauczania Jana Pawła II oraz gromadzenie środków pieniężnych, które umożliwią zdolnej, ale ubogiej młodzieży kontynuowanie nauki. Z inicjatywy Fundacji Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła coroczne obchody „Dnia Papieskiego” na terenie całego kraju - dnia wdzięczności, łączności duchowej i promocji nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzień Papieski ma być obchodzony każdego roku w niedzielę poprzedzającą 6 października. W tym roku Dzień Papieski obchodzony będzie 12 października pod hasłem „Jan Paweł II - Apostoł Jedności”.
Obchody Dnia Papieskiego w bieżącym roku przebiegać będą w czterech wymiarach - intelektualnym, duchowym, artystycznym i konkretnej solidarności. Wymiar intelektualny to przybliżenie szerokiemu ogółowi treści nauczania Jana Pawła II. Wymiar duchowy to dzień łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Wymiar artystyczny to różnego rodzaju koncerty, występy, wieczory poezji, zloty, imprezy. Wymiar konkretnej solidarności to zbiórka pieniędzy w dniu 12 października pod hasłem „dzielmy się miłością”.
Zebrane pieniądze zasilą fundusz stypendialny Fundacji. Organizując program stypendialny, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pragnie budować, „żywy pomnik” Ojcu Świętemu, inwestując w najbardziej uzdolnioną młodzież, pochodzącą przede wszystkim z niezamożnych rodzin ze wsi i małych miast.
Obecnie Fundacja wypłaca 1000 stypendiów młodym, utalentowanym ludziom. Diecezja zamojsko-lubaczowska posiada 20 stypendystów.
Komitet Organizacyjny Obchodów Dnia Papieskiego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zwraca się z gorącą prośbą o aktywne włączenie się w tegoroczne obchody Dnia Papieskiego i wzięcie udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez parafie, szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze, samorządy lokalne, ruchy i stowarzyszenia katolickie.
Obchody Dnia Papieskiego w bieżącyn roku wpisują się w Jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II i są dla wszystkich dużym wyzwaniem.

Święta szata

2019-07-16 20:50

Beata Pieczykura

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Święta szata

Do licznie zebranych powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego. Razem ze siostrami my, tu zgromadzeni w Karmelu w Częstochowie, chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak i to wszystko, co on oznacza. Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę. Tym, którzy zdecydowali się przyjąć szkaplerz, przedstawił obowiązki (takie jak współpracować z łaską, często spowiadać się, odmawiać znaczoną w dniu przyjęcia modlitwę, czynić dobrze bliźnim), a przede wszystkim obietnice, że znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego, zostaną zachowani od wiecznego potępienia, a Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po ich śmierci uwolni z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy: oburzenie skazaniem na śmierć głodową Vincenta Lamberta

2019-07-17 18:03

lk / Warszawa (KAI)

Przygnębienie i oburzenie decyzją lekarzy, którzy zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta, pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji, wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Mężczyzna zmarł dziewięć dni po odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

Poniżej tekst stanowiska przesłanego KAI:

Stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec zaniechania żywienia chorego Vincenta Lamberta

1. Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta - pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.

2. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu.

3. Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością.

4. Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.

5. Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii,

prof. BOGDAN CHAZAN, wiceprezes KSLP i prezes Oddz. Mazowieckiego, specjalista ginekologii i położnictwa,

lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia,

lek. GRAŻYNA RYBAK, delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii,

lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, wiceprezes Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii

----

42-letni Vincent Lambert, który po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany, żył przez 11 lat w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania. Dwa dni później odbył się jego pogrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem