Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień Życia Konsekrowanego w Legnicy

„Bądźcie znakiem Bożej chwały w świecie” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski do osób konsekrowanych, podczas obchodów święta Ofiarowania Pańskiego.

[ TEMATY ]

Legnica

Dzień Życia Konsekrowanego

Ofiarowanie Pańskie

Ks. Waldemar Wesołowski

Do biskupiego miasta przybyło ponad 100 osób – siostry zakonne, bracia i ojcowie ze zgromadzeń męskich oraz świeckie osoby konsekrowane. Spotkanie rozpoczęło się w auli u o. Franciszkanów przy parafii św. Jana Chrzciciela. Tam o g. 11,00 Biskup legnicki wygłosił katechezę o znaczeniu życia konsekrowanego.

„Konsekracja to jest oddanie siebie do dyspozycji Boga, wejście w przestrzeń sacrum, w życie samego Boga. To udział w Bożym życiu” – mówił biskup Zbigniew. Podkreślił, że najdoskonalszym przykładem takiego oddania się Ojcu jest Jezus Chrystus, który do końca wypełnił wolę Ojca, ofiarując swoje życie na krzyżu za zbawienie ludzi.

Reklama

Biskup Kiernikowski zaznaczył, że pokusą wielu ludzi współczesnych, w tym również duchownych, jest życie według własnych planów i zamierzeń. Człowiek nie potrafi oddać wszystkiego Bogu. Wydaje mu się, że jest samowystarczalny i Boga dopuszcza jedynie do niektórych wymiarów swojego życia. Taka postawa prowadzi do bolesnej konfrontacji z tym, czego człowiek najbardziej się obawia, do świadomości przemijania i śmierci. „Musimy pamiętać, że jako osoby duchowne jesteśmy wezwani nie do konserwacji – czyli zachowania swojego życia i swoich planów, ale do konsekracji, czyli całkowitego oddania się do dyspozycji Boga, na wzór Chrystusa” – mówił Ksiądz biskup.

Taka postawa stawia przez osobami konsekrowanymi konkretne zadanie w świecie współczesnym – wnosić Boga tam, gdzie człowiekowi wydaje się, że Go nie ma, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. Owocem konsekracji ma być zatem jedność, komunia, wspólnota.

Po katechezie z kościoła św. Jana wyruszyła procesja ze świecami w kierunku katedry. Uczestnicy procesji przeszli też przez Bramę Miłosierdzia. W południe w katedrze odprawiona została Msza św. z udziałem biskupa Marka Mendyka i biskupa seniora Stefana Cichego.

Reklama

W homilii bp Kiernikowski nawiązując do czytań mszalnych przypomniał, że święto Ofiarowania Pańskiego uświadamia nam, że Bóg bierze w posiadanie nie tylko struktury życia religijnego, ale całego człowieka. W tym właśnie człowieku chce pokazać, że jest obecny w świecie.

„Człowieczeństwo Jezusa w momencie męki i śmierci objawia ludziom światło pośród ciemności. Bóg ukazuje swoje światło tam, gdzie człowiek ogarnięty grzechem myśli, że Boga nie ma” – mówił Kaznodzieja. Największa ciemność ogarnia człowieka wtedy, kiedy doświadcza krzyża, cierpienia, śmierci. „Dlatego Jezus przyjmuje na siebie tę kondycję człowieka, aby go wyzwolić od największego lęku przed śmiercią” – zaznaczył biskup Kiernikowski.

„Ta prawda jest nam potrzebna zwłaszcza dzisiaj. Musimy sobie uświadomić, że kroczymy ku życiu, jeśli kroczymy w światłości Pana. On chce dotrzeć do naszego serca i chce nam powiedzieć – nie lękaj się” – mówił Biskup legnicki. Na zakończenie, zwracając się do osób konsekrowanych powiedział: „Na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego przyjmijcie tę prawdę i nie dajcie się od niej odwieść, że światło płynie z tego, co ludziom wydaje się ciemnością – z krzyża. Jest to objawienie, które wykracza poza nasze możliwości poznania. Ale to jest jedyna prawda. To jest światło na oświecenie pogan. To jest zwycięstwo Boga w człowieku. Bądźcie świadkami tego”.

Po homilii wszystkie osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby zakonne – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Zgromadzenia zakonne w diecezji legnickiej

W diecezji legnickiej istnieje 15 żeńskich zgromadzeń i zakonów. Zakonem typowo kontemplacyjnym są Siostry Benedyktynki w Krzeszowie.

Wiele zgromadzeń prowadzi działalność szkolno-wychowawczą: zajmują się dziećmi i młodzieżą. Siostry Elżbietanki w Legnicy i w Bolesławcu prowadzą Dom Dziecka. Siostry Magdalenki w Lubaniu Śl. prowadzą Ognisko Wychowawcze dla dziewcząt z rodzin dysfunkcyjnych. Ochronką dla dzieci zajmują się Siostry Służebniczki Dębickie w Chojnowie.

Opieka zdrowotna i socjalna to kolejny rodzaj posługi. Siostry Elżbietanki prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Miłkowie, pracują jako pielęgniarki przy chorych w Chełmsku Śl. w Domu Opieki Społecznej, w Ośrodku Rehabilitacyjnym i Opiekuńczym we Wleniu. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi pracują w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym Caritas w Jeleniej Górze. Siostry Służebniczki Śląskie w Szklarskiej Porębie pracują, jako opiekunki w prowadzonym przez siebie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej.

Siostry pełnią ponadto posługę w domach wypoczynkowych i rekolekcyjnych: Siostry Elżbietanki w Krzeszowie, Siostry Boromeuszki Trzebnickie w Szklarskiej Porębie Górnej, Siostry Magdalenki w Jeleniej Górze, Siostry Adoratorki w Bolesławcu. Siostry Magdalenki od początku istnienia diecezji pracują w Wyższym Seminarium Duchownym i w Legnickiej Kurii Biskupiej, dołączyły do nich Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Siostry Karmelitanki zajmują się min. posługą w Centrum Formacji Charytatywnej „Caritas” i w Domu Księży Emerytów. Większość sióstr różnych zgromadzeń, skupionych w różnych domach włączonych jest w pracę w parafiach. Podejmują posługę, jako katechetki, zakrystianki, organistki, kucharki.

Na terenie diecezji pełni posługę 6 zgromadzeń męskich. Księża, ojcowie i bracia zakonni zajmują się przede wszystkim prowadzeniem parafii i pracują w duszpasterstwie parafialnym, uczą katechezy, pełnią też funkcję kapelanów szpitalnych. Ojcowie Franciszkanie Konwentualni prowadzą gimnazjum i liceum ogólnokształcące w Legnicy, Salezjanie - liceum ogólnokształcące i bursę dla chłopców w Lubinie. Ojcowie Bonifratrzy w Legnicy prowadzą aptekę.

2016-02-03 17:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drzwi Święte w diecezji legnickiej otwarte

[ TEMATY ]

Legnica

Rok Miłosierdzia

Ks. Waldemar Wesołowski

„Pozwólmy, aby otworzyły się bramy naszych serc. Niech wejdzie do nich Chrystus Król i niech działa w nas, i przez nas” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas uroczystości otwarcia Drzwi Świętych w Katedrze legnickiej.

Tym samym bp Zbigniew Kiernikowski zainaugurował Rok Miłosierdzia w diecezji legnickiej. Uroczystość rozpoczęła się w kościele św. Jana Chrzciciela, u Ojców Franciszkanów o g 12,30. Odczytany tam został fragment Pisma św. oraz fragment bulli papieża Franciszka Misericordiae Vultus. Następnie wyruszyła procesja do legnickiej Katedry.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Wielki pożar we wsi Nowa Biała opanowany

2021-06-19 22:04

[ TEMATY ]

pożar

PAP

W wielkim pożarze we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim płonie 21 budynków mieszkalnych i 20 budynków gospodarczych. Pożar został opanowany. Cztery osoby, które doznały oparzeń trafiły do szpitala – powiedział PAP Bogusław Szydło z małopolskiej straży pożarnej.

Na miejscu badane są kolejne dwie poszkodowane osoby. Łącznie w działaniach bierze udział 99 zastępów straży pożarnej z PSP i OSP; łącznie na miejscu jest 400 strażaków. W działania zostali zaangażowani strażacy z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję