Reklama

Wiadomości

Bezpieczna Polska, bezpieczna Gmina - Czy mamy na to wpływ?

[ TEMATY ]

Polska

policja

Archiwum autora

Akcja "Znicz"

Akcja

Wszyscy chcielibyśmy czuć się bezpiecznie w swoim kraju i miejscu zamieszkania. Jednak najbardziej ofiarne działania policji nie przyniosą efektów bez pomocy społeczeństwa i odnowy duchowej Narodu. Niestety w wielu środowiskach pokutuje wizerunek dawnego „stróża prawa”, nazywanego „karzącą ręką władzy ludowej”, powodując brak zaufania i chęci współpracy z policją. W realiach współczesnych zagrożeń, w ramach działań prewencyjnych, niezbędne stają się rozwiązania organizacyjne i prawne stosowane przez organa państwowe i samorządowe, a nade wszystko inicjatywy społeczne samych obywateli.

Statystyki wskazują, że w większości przyczyną zdarzeń była ludzka bezmyślność, łatwowierność, brak wyobraźni, alkohol, nie reagowanie na zło. Wielu można by uniknąć, gdyby ktoś zareagował w porę na podejrzane sytuacje, nie wpuścił do mieszkania osoby nieznajomej, udaremnił prowadzenie pojazdu osobie w stanie nietrzeźwym, gdyby rodzice zainteresowali się w porę, gdzie i z kim przebywa ich dziecko poza domem, władze samorządowe zadbały o poprawę infrastruktury, gdyby przekazywanie policji wiadomości o nieprawidłowościach zaczęło traktować jako obowiązek wobec współobywateli i środowiska.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na spotkanie jakie odbyło się w lutym w Urzędzie Gminy Olsztyn, z udziałem przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie na temat bezpieczeństwa i eliminacji zagrożeń na terenie Gminy. Gospodarzami byli wójt Tomasz Kucharski i komendant komisariatu st. asp. Grzegorz Szatan. Samorządowcy, sołtysi, mieszkańcy, przedstawiciele instytucji społecznych zastanawiali się co zrobić, aby ich Gmina stała się i pozostała bezpieczną. Z dyskusji wynika, że niebywałe znaczenie w likwidacji lokalnych zagrożeń ma poprawa infrastruktury drogowej, szeroko pojęta edukacja, kultura i rozsądek samych obywateli, wspólne działania wszystkich organizacji, a także działania prewencyjne policji.

Jak zauważono, już samo pojawienie się oznakowanego radiowozu, czy policjanta w mundurze poprawia bezpieczeństwo w terenie, a szybka interwencja może zapobiec wielu nieszczęściom. Z uwagi na charakter gminy położonej w pobliżu dużej aglomeracji miejskiej, liczne imprezy plenerowe, unikalny krajobraz, rosnącą liczbę turystów i pojawiające się nowe zagrożenia, mieszkańcy postulują o pilne dosprzętowienie miejscowego komisariatu oraz zwiększenie stanu osobowego Jednostki. Tego rodzaju społeczne konsultacje, odbywające się w całym kraju, prowadzone w ramach tworzenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” pozwolą lepiej dostrzec przyczyny i miejsca niepożądanych zdarzeń i w porę je eliminować.

2016-02-19 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KGP: w piątek na polskich drogach policjanci będą prowadzić akcję "Prędkość"

[ TEMATY ]

policja

Episkopat.news

W piątek policjanci ruchu drogowego będą prowadzić akcję "Prędkość", podczas której skupią się głównie na kierowcach nieprzestrzegających ograniczeń prędkości - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz w rozmowie z PAP podkreślił, że piątkowe działania "Prędkość" wynikają z kalendarza działań ROADPOL-u, czyli sieci europejskich sił policji drogowej. "ROADPOL jest przede wszystkim zaangażowany w zmniejszenie liczby zgonów i poważnych obrażeń na europejskich drogach" - zaznaczył policjant.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję