Reklama

W prasie i na antenie

Ojcu Świętemu, czyli Panu Bogu i bliźniemu

Ostatnie dni października były dniami przygotowań do obchodów i samymi uroczystościami III już Dnia Papieskiego, wyjątkowego w tym roku, bo przypadającego w 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Obchodzenie takiego Dnia jest również wyrażeniem naszej dumy z powodu tego, że tak wiele łączy Ojca Świętego z naszym miastem. Wielokrotnie Częstochowa wraz z Jasną Górą pojawiała się w jego wypowiedziach, w których podkreślał, jaki sens ma dla niego i jak sobie ceni to miasto.
Częstochowa jest duchową stolicą Polski. W 1991 r. Jan Paweł II przyjął honorowe obywatelstwo miasta. Było to pierwsze nadanie obywatelstwa Papieżowi, dziś mamy już dziesiątki miast w Polsce, które to uczyniły. Należy pogratulować ówczesnemu i obecnemu Prezydentowi Częstochowy tej inicjatywy. W znacznej mierze dzięki temu, co za jego rządów czyni się w Częstochowie, miasto jest cenione i znane na całym świecie, a my, jego mieszkańcy, mamy piękny bodziec, by jeszcze lepiej pracować na rzecz naszej małej ojczyzny. Także I Kongres Częstochowian z całego świata, który odbywał się pod koniec września w Częstochowie, był bardzo ważnym wydarzeniem i znakomitym pomysłem naszego Prezydenta. Sądzę, że i inne miasta uczynią podobnie, bo - jak się okazuje - tego typu spotkania warto organizować. Podczas naszej redakcyjnej pielgrzymki do Rzymu przekazałem Ojcu Świętemu specjalny list od członków komitetu honorowego i organizatorów Kongresu.
Niestety, nie udało się utrzymać statusu województwa dla tego miasta, jednego z większych w Polsce. Sprawa jest o tyle przykra, że działo się to za czasów rządów prawicowych. Tym bardziej więc dzisiaj należy dbać, by Częstochowa nie upadała ekonomicznie, gospodarczo, i by była doceniana. Wymaga to większej pracy i myślenia szczególnie ze strony samorządu częstochowskiego, ale również nas wszystkich - mieszkańców.
Ojciec Święty stale przypomina o ważności Częstochowy. Musimy być świadomi, że nasze miasto jest znane i dowartościowywane dzięki Jasnej Górze. To tutaj bowiem obrała sobie swój tron Matka Boża w cudownej Ikonie, stąd króluje naszemu narodowi i udziela łask wszystkim, którzy Ją o to proszą.
Dzień Papieski, który bardzo uroczyście przeżywaliśmy w Częstochowie, był bardzo bogaty. Na sympozjum w Wyższym Seminarium Duchownym swój referat miał wygłosić ks. prof. Stanisław Nagy, wieloletni przyjaciel Ojca Świętego. Nominacja Księdza Profesora na kardynała oraz przygotowania do konsystorza uniemożliwiły mu przybycie, wykład jednak został przedstawiony. Był w Częstochowie cały szereg imprez kulturalnych nie tylko w świątyniach czy instytucjach kościelnych. 11 października, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, w centrum miasta, na pl. Biegańskiego modliliśmy się w intencjach Ojca Świętego, a 12 października w archikatedrze miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Metropolity częstochowskiego, również w tej intencji.
Jednak Dzień Papieski to nie tylko imprezy kulturalne, to nie tylko Jasna Góra, łącząca się poprzez tzw. telemost z Watykanem i innymi miastami Polski, ale to prywatne, rodzinne życie miasta, wszystkich jego mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że poza uczestnictwem w zbiorowych uroczystościach tak wielu ludzi modliło się w tym czasie prywatnie, dziękując Bogu za Ojca Świętego, tak wielu ofiarowywało Janowi Pawłowi II swe najlepsze życzenia, myśli i czyny, rozmawiało o nim, było z niego dumnych.
Czynimy to dalej. Lecz pamiętając o naszym wielkim Rodaku, pamiętajmy też o tym, na czym jemu najbardziej zależy, i z czego on ucieszyłby się najbardziej: ukonkretniajmy naszą wiarę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi

2021-07-27 20:10

[ TEMATY ]

pedofilia

pixabay.com

Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro - mówiła wiceprzewodnicząca komisji ds. pedofilii Hanna Elżanowska, omawiając wyniki pierwszego raportu tego organu.

Jak wskazała Elżanowska, z przeanalizowanych przez komisję akt wynika, że przeciętną ofiarą pedofila jest pochodząca z małego miasta lub wsi dziewczynka w wieku 13-15 lat. "W połowie badanych przypadków nikt nie zauważył objawów wykorzystania seksualnego" - poinformowała.

CZYTAJ DALEJ

Bośnia i Hercegowina: 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medjugorie

2021-07-28 11:02

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

W niedzielę 1 sierpnia rozpoczyna się w Medjugorie kolejny Międzynarodowy Festiwal Młodych. Uroczystej Mszy św. dla uczestników będzie przewodniczył były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, a wraz z nim nuncjusz apostolski abp Luigi Pezzuto, abp Tadeusz Wojda z Gdańska, włoski biskup Guido Gallese oraz prowincjał bośniackich franciszkanów o. Miljenko Steko - poinformowała parafia tego miejsca pielgrzymkowego w Bośni i Hercegowinie.

Hasłem tegorocznego, 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych (po chorwacku „Mladifest”), które potrwa do 6 sierpnia, są słowa: „Co dobrego mam czynić?” z Ewangelii wg św. Mateusza (19,16). Jak informują organizatorzy, do 2019 r. przybywało na spotkania nawet 50 000 uczestników z ponad 100 krajów świata. Liczba ta znacznie zmalała w ub. roku ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczyła się głównie do okolicznej młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję