Reklama

Odpust w Dąbrowicy - jak na Jasnej Górze

Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia koło kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze uformowała się kolumna pielgrzymkowa, udająca się do Dąbrowicy na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej. W tę samą stronę podążały też grupki pieszych pątników z innych parafii, a także liczne samochody z różnych miejscowości, nawet z odległych Mroczkowic koło Mirska, skąd przyjechał zespół folklorystyczny „Podgórzanie”. Jak zwykle wszystkich pielgrzymów powitał proboszcz parafii ks. Stanisław Pagieła. Po czym nastąpił, jak na Jasnej Górze, uroczysty moment odsłonięcia wizerunku Czarnej Madonny. Wśród wiernych na uroczystości odpustowej była też pani Emilia z Trzcińska, która złożyła na ołtarzu kwiaty jako znak podzięki za uzdrowienie z ciężkiej choroby. Niejedna osoba wznosiła w tym kościółku modlitwy do Pośredniczki Łask, a potem wracała, by za nie dziękować. Nie wszyscy zmieścili się w kościele, toteż sporo uczestników liturgii pozostało na wolnym powietrzu. U boku gospodarza liturgię sprawowali zaproszeni kapłani: kolega z Seminarium Duchownego ks. prał. Tadeusz Dańko, ks. prał. Józef Stec, ks. kan. Józef Fronc (wszyscy trzej z Jeleniej Góry) i ks. kan. Eugeniusz Jacyszyn z Dąbrowicy. Homilię wygłosił ks. Józef Fronc, przypominając historię Obrazu Jasnogórskiego i podkreślając znaczenie kultu Bożej Rodzicielki, do której wierni zwracają się o orędownictwo jak do najczulszej Matki. Po Mszy św., zgodnie z wieloletnią tradycją, ruszyła procesja do kaplic wokół kościoła. Pod baldachimem Najświętszy Sakrament niósł ks. Józef Stec. Najpierw orszak nawiedził kaplicę Miłosierdzia Bożego, potem Grotę Fatimską, Grotę Lourdzką, kaplicę Matki Bożej Wędrownej, po czym procesja wróciła do kościoła. Procesji towarzyszyła orkiestra dęta złożona z jeleniogórskich filharmoników. Na koniec Ksiądz Proboszcz skierował do braci kapłanów wyrazy gorącej wdzięczności za udział w parafialnym święcie, podziękował także wszystkim pielgrzymom. Podniosła uroczystość jak zwykle trwała kilka godzin, aż do zapadnięcia zmroku. Potem wierni rozeszli się i rozjechali, zabierając owoce wspólnej modlitwy do swoich rodzin i środowisk. Warto wspomnieć, że znajduje się tutaj również kaplica Zwiastowania i kaplica Ojca Maksymiliana Kolbego, która wznosi się nad grobowcem, w którym spoczywają szczątki rodziny Deckerów. Właśnie mijają 103 lata, jak na wzgórzu w Dąbrowicy zbudowana została świątynia ze strzelistą wieżą. Powstała ona dzięki fundacji rodziny Deckerów. Deckerowie byli właścicielami miejscowej fabryki papieru i tutejszego majątku, potem historia rozproszyła ich po Europie. W stulecie budowy kościoła zjawiły się jednak tutaj dzieci i wnuki tamtego pokolenia, żeby przekonać się, że dzieło ich przodków trwa w całej okazałości, otoczone troską tutejszego duszpasterza, ks. Stanisława Pagieły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję