Reklama

Katolickie Radio Rodzina

10 lat służby Bogu i ludziom

Niedziela legnicka 45/2003

Od 10 lat z najbardziej urokliwego zakątka Wrocławia na Ostrowiu Tumskim nadaje swój program Katolickie Radio Rodzina Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej (92 FM). Warto wiedzieć, że jest to jedyna na Dolnym Śląsku niekomercyjna stacja radiowa uznana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za nadawcę społecznego i utrzymująca się, podobnie jak Radio Maryja, z darów serca swoich przyjaciół. Liczba słuchaczy tego niezależnego od aktualnej polityki i modnych reklam radia oceniana jest obecnie na ok. 70 tys. Przeważającą grupę stanowią osoby w średnim wieku z wyższym wykształceniem. Trzeba zaznaczyć, że w gronie redakcyjnym, które składa się z blisko 60 osób, jest 16 profesorów szkół wyższych Wrocławia. Rozgłośnia współpracuje m.in. z Polskim Radiem, Radiem Watykańskim, licznymi rozgłośniami polonijnymi na świecie i katolickimi stacjami radiowymi w Polsce. Wydaje się, że najlepiej misję tego radia scharakteryzują słowa jego dyrektora ks. Cezarego Chwilczyńskiego „... jeśli komuś poprzez nasze audycje pokażemy sens bycia dobrym, pomożemy mu znaleźć nadzieję, sens życia, to znaczy, że najpełniej realizujemy naszą misję”. Audycje realizowane są przez redaktorów na co dzień stykających się z zagrożeniami i problemami występującymi w różnych, czasem bardzo trudnych środowiskach.
Szczególne miejsce na antenie radia zajmuje transmitowana codziennie z wrocławskiej katedry Msza św. przeznaczona dla osób chorych. Msze św. i bezpośrednie transmisje z licznych wydarzeń związanych z życiem Kościoła i miasta pozwalają osobom starszym i schorowanym uczestniczyć w życiu publicznym. Codziennie o godz. 21.00 słuchacze Radia mogą łączyć się z całą Polską w Apelu Jasnogórskim transmitowanym bezpośrednio z częstochowskiego sanktuarium. Osobny rozdział w działalności Radia Rodzina to propagowanie Wrocławia i Dolnego Śląska, a także promocja kultury narodowej. Do tradycji weszły organizowane koncerty patriotyczno-religijne w wykonaniu wybitnych wrocławskich artystów oraz tournée zagraniczne promujące polskie tradycje i kulturę. To coraz bardziej popularne w środowisku Wrocławia radio organizuje też szereg plenerowych imprez adresowanych do dzieci, zwłaszcza tych z najbiedniejszych rodzin. Z inicjatywy Radia i dzięki wsparciu takich firm, jak: MPEC, PKO BP, MPWiK, TP S. A., PKN ORLEN, Piekarnia MAMUT, Fundacja „Śląski Futbol”, czy Elektrociepłownia Wrocław, setki wrocławskich dzieci otrzymało liczne prezenty, a ich uśmiech był najlepszym podziękowaniem dla organizatorów i sponsorów. Osobny rozdział to blok programów publicystycznych z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, parlamentarzystów, twórców kultury czy ludzi biznesu. Na przestrzeni minionych 10 lat słuchacze przekonali się, że Radio Rodzina to nie tylko modlitwa i religijne pieśni, ale przyjaciel podejmujący ogrom spraw, nawet tych trudnych, którymi żyje społeczeństwo.
To tylko przedstawiony w telegraficznym skrócie zakres działalności Radia, które pomaga w codziennej modlitwie, uczy, zmusza do refleksji, często dodaje otuchy, a oprócz tego raczy swoich słuchaczy dobrą muzyką.
Uroczystości jubileuszowe zainaugurował 21 września br. metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, który wraz z bp. Edwardem Janiakiem poświęcił nowe pomieszczenia redakcyjne oraz dokonał uroczystego uruchomienia strony internetowej rozgłośni (www.radiorodzina.wroc.pl). Z okazji 10-lecia Radia przygotowywana jest również publikacja książkowa dokumentująca działalność Radia Rodzina wśród mieszkańców Wrocławia i całego Dolnego Śląska, a także uroczysty koncert z udziałem wybitnych artystów. Dokładnie w rocznicę powstania Radia Rodzina, 15 listopada Metropolita Wrocławski z udziałem biskupów pomocniczych odprawi w katedrze na Ostrowiu Tumskim uroczystą Eucharystię w intencji Radia i jego słuchaczy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Modlitewny Most

2021-08-04 08:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 roku, tuż przed rocznicą tragicznej w skutkach eksplozji, która miała miejsce w porcie w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś odprawił w łódzkiej katedrze mszę świętą w intencji Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję