Reklama

Franciszek

Ks. Lombardi: Franciszek wygłosi w Krakowie wielkie orędzie zaufania i nadziei

To będzie wielkie orędzie zaufania i nadziei – tak papieskie przesłanie podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zapowiedział dziś w Warszawie ks. Federico Lombardi. Podczas konferencji prasowej rzecznik Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że papież spotka się z młodymi w sytuacji, gdy na świecie przeżywamy "III wojnę światową w kawałkach".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas konferencji prasowej zatytułowanej "Kim jest Franciszek, ks. Lombardi wyraził przekonanie, że w obecnej, trudnej sytuacji jaką przeżywa świat, papież przywiezie do Krakowa "wielkie orędzie zaufania i nadziei".

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli także udział nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński, rzeczniczka ŚDM Dorota Ambdelmoula i rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gość z Watykanu zaznaczył, że w porównaniu z poprzednimi, organizowanymi w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży w 1991, obecne wydarzenie przeżywane będzie w sytuacji bardzo odmiennej. "Tak, jak Jan Paweł II odnajdywał młodych Europejczyków po upadku muru berlińskiego, tak Franciszek spotka się z młodymi w sytuacji, kiedy przeżywamy na świecie III wojnę światowa w kawałkach" – powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Wskazał też na inne problemy współczesnego świata jak wielkie procesy migracyjne czy kryzys ekologiczny, o którym wspomniał papież w swojej encyklice "Laudato si`". "Franciszek będzie zachęcał młodych, żeby nie lękali się skonfrontować z tymi wyzwaniami" – zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

- Papież Franciszek dostrzega w podróży do Polski wiele inspirujących elementów – podkreślił ks. Lombardi. Jest to bowiem ojczyzna jego wielkiego poprzednika, Jana Pawła II, dziś świętego a także ojczyzna sanktuarium Miłosierdzia Bożego zaś obecnie przeżywamy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Światowy Dzień Młodzieży będzie obchodzony także jako jubileusz młodych obchodzony w roku tego jubileuszu – zaznaczył gość z Watykanu.

Charakteryzując główne wymiary nauczania Franciszka, gość z Watykanu stwierdził, że motywem kluczowym jest miłosierdzie. To słowo obecne jest w jego nauczaniu dosłownie od pierwszych dni pontyfikatu.

"Papież patrzy na świat z punktu widzenia człowieka, który cierpi i to jest bardzo głęboko ewangeliczne" – mówił ks. Lombardi. Dodał, że papież bardzo często cytuje 25. rozdział ewangelii św. Łukasza, który mówi o tym, w jaki sposób, na jakiej podstawie będziemy sądzeni.

Reklama

Styl posługi papieża Franciszka charakteryzuje bliskość i bezpośredniość, a także bardzo konkretny język homilii, czego przykładem są zwłaszcza homilie wygłaszane w domu św. Marty – zaznaczył ks. Lombardi. Mówiąc o kulturze spotkania papież nie ma na myśli abstrakcyjnych, akademickich dysput lecz spotkanie z konkretnym człowiekiem i jego problemami – wskazywał rzecznik.

Franciszek widzi Kościół jako wspólnotę będącą w drodze. "Reforma Kościoła nie oznacza na pierwszym miejscy reformy instytucji ale raczej to, że Kościół ma przemierzać drogę wraz innymi ludźmi naszych czasów – bez wykluczania kogokolwiek i w poszukiwaniu tego, czego Bóg od nas oczekuje" – tłumaczył ks. Lombardi.

Troska o młodzież stanowi stały motyw papieskich wystąpień, a ich istotą jest wezwanie kierowane do młodego pokolenia: "Nie dajcie sobie odebrać nadziei" – przypomniał watykański rzecznik.

Wskazał też na szereg podobieństw pomiędzy Janem Pawłem II, który ustanowił obchody Światowych Dni Młodzieży a Franciszkiem. Wymienił m.in. zdolność do bezpośredniego dialogu z młodzieżą, szczególna troskę o rodzinę, pobożność maryjna, zaangażowanie na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Zaznaczył, że także obecny papież bardzo chciałby odwiedzić Rosję i Chiny.

Ks. Lombardi przypomniał, że problemy ludzi młodych są stałym elementem papieskich wystąpień. Często mówi o bezrobociu, braku perspektyw, ryzyku uzależnienia od narkotyków. Stale też wzywa młode pokolenie: "Nie dajcie sobie odebrać nadziei".

Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zauważył, że najczęściej używanym słowem przez Franciszka jest miłosierdzie. Jak wskazał nuncjusz, papież używa go na tyle często, że poświęcił mu cały obecny rok a przez kolejne wypowiedzi i gesty, odkrywa treść tego słowa.

Reklama

Hierarcha wskazał, że miłosierdzie ma znaczenie nie tylko religijne, ale także ma swój walor społeczny, kulturowy, polityczny i międzynarodowy, może ono także zmieniać treść i kierunek procesów dziejowych.

"Papież manifestuje to swoje przekonanie w przeróżny sposób - przez swoje podróże do nieoczekiwanych miejsc, takich jak Kuba czy Sarajewo, przez odważne przesłanie do prezydentów Rosji i Chin, przez osobiste świadectwo i zdecydowane gesty widoczne w jego stylu życia i kierowaniu Kościołem, także prze bliskość wobec ludzi" – podkreślił.

Abp Migliore wskazał na kluczowe punkty miłosierdzia zawarte w myśli Franciszka. Jak podkreślił, "miłosierdzie nie jest receptą na rozwiązanie problemów, ale pomaga w rozsupłaniu zagmatwanych historii i ukierunkowaniu osób i narodów ku pojednaniu". Watykański dyplomata dodał, że miłosierdzie nigdy nie stawia nikogo i niczego na straconej pozycji.

Wskazał także, że miłosierdzie pomaga stawiać czoła kryzysom międzynarodowym, nie według wcześniej obmyślonych sztywnych schematów, uwzględniających interesy narodowe czy partykularne, ale zgodnie z polityką otwartych drzwi. "Tak czynił papież Franciszek w stosunku do Rosji, Chin czy Korei Północnej, Kuby, a wszystko po to, by budować mosty między oddalonymi stronami dialogu" - powiedział.

Nuncjusz apostolski dodał, że dialog faworyzowany przez miłosierdzie nie polega na wspólnym dyskutowaniu, ale na byciu razem i na wspólnym działaniu, także na modlitwie a polityczny wymiar miłosierdzia to pokój społeczny i społeczna integracja ubogich.

Rok Miłosierdzia jest zatem wg abp. Migliore szansą na przemianę społeczną, polityczną i międzynarodową.

Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM, powiedziała, że "ŚDM nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale cała drogą Kościoła, która w pełnym wymiarze dzieje się w Polsce na naszych oczach".

Reklama

Abdelmoula wskazała, że młodzi Polacy po powrocie z Rio de Janeiro najczęściej przywoływali słowa Franciszka „zróbcie raban”. To – jak podkreśliła – pierwsze świadectwo tego, jak młodzi odbierają nauczanie Franciszka i jak przekładają je na praktykę, angażując się m.in. w 40 diecezjalnych centrów ŚDM. "To hasło pojawia się teraz bardzo często jako zachęta do tego, by wychodzić na ulice i dawać świadectwo. To pokazuje, że młodzi z nauczania Franciszka czerpią zachętę do działania" – stwierdziła Abdelmoula.

W ramach przygotowań do ŚDM młodzi, inspirując się nauką Franciszka, podejmują także działania na rzecz potrzebujących. "W kontekście roku miłosierdzia to zachęta do czynienia dzieł miłosierdzia, które młodzi ludzie w przeróżny sposób wcielają w życie. Mamy różnego rodzaju projekty charytatywne, które są praktyczną odpowiedzią na to, do czego zachęca Franciszek" – powiedziała Abdelmoula.

Z kolei po Światowych Dniach Młodzieży młodzi mają wcielać w życie katolicką naukę społeczną. "Franciszek będzie mówił o tym podczas ŚDM. Wiemy, że chce mieć grono miliona ekspertów od katolickiej nauki społecznej, którzy będą pokazywać, jak wcielać w życie to, o czym mówi Ojciec Święty. Ma to być jednym z owoców Światowych Dni Młodzieży" - zapowiedziała rzeczniczka tego wydarzenia.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że Franciszek stał się papieżem szóstego kontynentu – kontynentu cyfrowego. "Widać to przez obecność papieża np. na Instagramie czy Twitterze. Papież też będzie obecny w taki sposób w trakcie ŚDM" – podkreślił rzecznik KEP.

Jak dodał, Jan Paweł II był papieżem-pielgrzymem, Benedykt XVI papieżem-profesorem a Franciszek jest papieżem-proboszczem, który jest blisko ludzi. "Podczas wizyty ad limina Franciszek powiedział polskim biskupom, że bardzo czeka na ŚDM w Krakowie, także musimy się przygotować na najlepsze" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Reklama

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że jest to pierwsze spotkanie z całego cyklu konferencji przygotowujących polskie społeczeństwo na lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Prezes KAI Marcin Przeciszewski zapowiedział, że następne spotkanie odbędzie się w maju oraz, że głównym gościem czerwcowej konferencji będzie redaktor naczelny L'Osservatore Romano, prof. Giovanni Maria Vian.

2016-04-04 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek przestrzega przed instrumentalnym używaniem Boga

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed wykorzystywaniem Boga dla obrony własnej w chwilach trudnych przestrzegł dziś Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. W swojej homilii papież skomentował się na opisanej w pierwszym dzisiejszym czytaniu (2 Sm 15,13-14.30;16,5-13a) postawie króla Dawida w obliczu zdrady syna, Absaloma i zachęcił, by zawsze iść drogą powierzenia siebie Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

[ TEMATY ]

media

Katolik

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Gospodarzem tegorocznego, wiosennego spotkania jest Katolickie Radio Podlasie – rozgłośnia diecezji siedleckiej. W zjeździe forum uczestniczy także ks. Paweł Rytel-Andrianik – szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Przed Mszą św. goście forum poznali historię Unitów Podlaskich i ich męczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Rozważanie 21

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję