Reklama

Golina

Ku czci mikołaja kopernika

Choć wiedzę posiedli większą niż Kopernik,
I widzą kwarki mniejsze od bakterii,
Na każdą chorobę leki wynaleźli,
Na księżycu byli, kamienie przywieźli
Nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak miłość,
Co szanując innych - nie pozwala zginąć.
(Autor nieznany)

Aby szkoła właściwie spełniała swoje zadanie, powinna dawać wiedzę i wychowywać. Do tego potrzeba mądrych i dobrych nauczycieli i pedagogów, kochających młodzież i wskazujących jej uniwersalne wzorce osobowe, przy tym ludzi doceniających rangę istnienia tradycji i tworzenia zwyczajów, integrujących społeczność szkolną. W taki właśnie sposób misję szkoły urzeczywistnia dyrekcja i grono pedagogiczne Gimnazjum Publicznego w Golinie.
Wśród symboli służących rozwijaniu w uczniach poczucia przynależności do społeczności szkolnej na pierwszym miejscu znajduje się sztandar szkolny. Patronem Gimnazjum Publicznego w Golinie jest Mikołaj Kopernik. Jego imię szkoła otrzymała na podstawie Uchwały Rady Miasta z 23 kwietnia 2003 r. Uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru zaplanowano na 7 października br. Było zatem sporo czasu, by uczniowie dobrze poznali życiorys i dzieło Mikołaja Kopernika.
7 października szkolną uroczystość zainaugurowano Mszą św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii - ks. prał. Marian Górski. W trakcie Eucharystii Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia sztandaru szkoły.
Wśród wiernych zgromadzonych w kościele nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, gości z Kuratorium Oświaty i zaprzyjaźnionych szkół. W Liturgię włączyli się uczniowie, przygotowani przez księży wikariuszy i katechetki. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie Gimnazjum. Wydarzeniu towarzyszyła podniosła atmosfera.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne oazy

2021-08-04 09:02

Archiwum Ruchu Światło-Życie AL

Ruch Światło - Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował dla dzieci i młodzieży kilka wakacyjnych oaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję