Reklama

Polska

Jasna Góra: wizytacja miejsc przed papieską pielgrzymką

Przed papieską pielgrzymką na Jasną Górę, która zaplanowana jest na 28 lipca, do Sanktuarium przybyli przedstawiciele Stolicy Apostolskiej i członkowie komitetu organizacyjnego w Polsce. Celem objazdu jest wizytacja miejsc, w których przebywać będzie Ojciec Święty i wyznaczenie dokładnej trasy przejazdu papieża, co stanowić będzie podstawę opracowania szczegółowego programu, który wkrótce ogłosić ma Watykan. W kilkudziesięciu osobowej grupie są również przedstawiciele Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek w Polsce

Julia A. Lewandowska

Jasna Góra znalazła się w programie papieskiej pielgrzymki do Polski na osobistą prośbę papieża Franciszka. - Oczywiście jest to dla nas wielka radość, ale i zobowiązanie, by w jak najlepszy sposób do tej wizyty się przygotować – powiedział o. Robert Jasiulewicz, rzecznik sanktuarium.

- Tego typu spotkanie, jak to dzisiejsze, jest potrzebne, by uzgodnić oczekiwania Ojca Świętego, przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, którzy mają swoją wizję tej pielgrzymki, liturgii, spotkań papieża, trasy dojazdu, dojścia. To są szczegóły, które trzeba uzgodnić, by dzień 28 lipca był spokojnym czasem naszej wspólnej modlitwy – powiedział o. Jasiulewicz.

Głównym punktem pielgrzymki Ojca Świętego na Jasnej Górze ma być Msza św. celebrowana na szczycie, która stanowić będzie uwieńczenie narodowego dziękczynienia za chrzest Polski w jego 1050. rocznicę.

- To będzie wyjątkowe spotkanie dla Polaków – twierdzi rzecznik sanktuarium i wyjaśnia, że „o ile w Krakowie będzie to spotkanie młodzieży świata, międzynarodowe, to na Jasnej Górze będzie naszym narodowym świętem, dziękczynienia przez Maryję za dar chrztu”.

Paulin zauważa, że będzie to również dokonała okazja do pokazania Jasnej Góry światu. - Chcemy ją po prostu pokazać, jej codzienne życie, jej modlitwę, chcemy pokazać to święte miejsce obecności Boga, gdzie działa łaska – powiedział rzecznik.

Dodał, że celem przygotowań w Sanktuarium jest to, „by pielgrzymi mogli nie tylko zobaczyć papieża, ale by to spotkanie przeżyli, by doświadczyli obecności Bożej Matki, by był to swoisty zasiew, który będzie owocował także w wymiarze narodowym rozwijaniem łaski chrztu, który przyjął Mieszko I”.

Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, która wraz z Polską Agencją Prasową koordynuje posługę dziennikarzy w czasie papieskiej pielgrzymki powiedział, że w grupie wizytującej jest przedstawiciel Sala Stampa - Matteo Bruni, organizator tzw. volo papale, czyli grupy dziennikarzy podróżujących samolotem z papieżem. - W tym roku będzie to 85 osób z najważniejszych światowych agencji zarówno świeckich, jak i katolickich, ta grupa towarzyszyć będzie Ojcu Świętemu najbliżej, a więc będzie w tych miejscach, gdzie papież – powiedział prezes KAI.

Reklama

Marcin Przeciszewski podkreśla, że jest ogromne zainteresowanie papieską pielgrzymką do Polski i dlatego powinniśmy ten czas dobrze wykorzystać. – To jest wydarzenie o skali globalnej. Zarówno Światowe Dni Młodzieży, jak i pielgrzymka apostolska Ojca Świętego w Polsce to moment w historii naszego kraju wyjątkowy, bo nigdy wcześniej nie przyjechało tylu pielgrzymów i nigdy nie było tylu dziennikarzy – zauważył prezes KAI.

Podkreślił, że jest to „szczególna chwila”. - Jako Kościół, jako kraj mamy takie swoje pięć minut, by być na czołówkach wszystkich mediów światowych – stwierdził Marcin Przeciszewski.

2016-04-25 18:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie obchody 25-lecia Human Life International w Polsce

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Human Life International

Piotr Drzewiecki

Human Life International w Polsce – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – obchodzi 25-lecie swojej działalności. Główna celebracja tego jubileuszu odbędzie się na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Mszy św. w dniu 27 października (sobota) o godz. 11. W uroczystości uczestniczyć będą przewodniczący ruchów obrony życia, należący do rodziny Human Life International z 15 krajów z Europy, Kazachstanu i USA.

Podczas tej uroczystej Mszy św. zostanie poświęcona kolejna ikonograficzna kopia Wizerunku Jasnogórskiego – siostrzana do peregrynującej przez świat „Od Oceanu do Oceanu”. Jest przeznaczona dla katolickiej archidiecezji w Astanie. Od stycznia ma ona rozpocząć peregrynację w intencji ochrony ludzkiego życia po parafiach w Kazachstanie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję