Reklama

Niedziela Wrocławska

Konstytucja 3 Maja wczoraj i dziś

Pod takim tytułem we wrocławskiej siedzibie Civitas Christiana odbyła się konferencja, zorganizowana przez Fundację Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego, Związek Sybiraków III RP oraz gospodarzy spotkania.

[ TEMATY ]

Legnica

konstytucja

3 Maja

Liliana Sicińska

Z wykładem na temat nowatorskiego ujęcia praw i obowiązków obywateli w pierwszej w Europie konstytucji z 1791 roku wystąpił dr Piotr Gaglik – prawnik i historyk. – Już w pierwszym zdaniu preambuły zawarte były aż trzy prowokacje antyrosyjskie – mówił prelegent. – W żadnej innej konstytucji, za wyjątkiem amerykańskiej, nie pojawiło się zdanie o tym, że król jest władcą wybranym z woli narodu. Uszanowanie polskich obywateli w tym niezwykle nowatorskim akcie prawnym oraz fakt, że konstytucja obejmowała swoją troską wszystkich obywateli stanu, także chłopów czyniło z niej jeden z najdoskonalszych zapisów prawnych.

Reklama

Drugim głosem w konferencji, nawiązującym do znaczenia Konstytucji 3 maja do współczesności było wystąpienie dr. Stanisława Gebhardta z Fundacji Odbudowy Demokracji. – Na ziemiach polskich i litewskich w świadomości szlachty i mieszczan panowało przekonanie, iż król jest jedynie marionetką w rękach magnaterii. Konstytucja 3 maja zrodziła się zatem z potrzeby serc, z pragnienia wolności. Ludzie czuli, że polska władza bez wpływów zagranicznych może zaistnieć tylko poprzez ustanowienie prawa najwyższego, jakim jest Konstytucja – tłumaczył Stanisław Gebhardt. – Idee, jakie nosła ze sobą konstytucja zapoczątkowały powstańcze zrywy wolnościowe: powstanie listopadowe i styczniowe.

W ciekawą dyskusję wokół Konstytucji 3 maja włączali się także słuchacze. Całość prowadzona przez dyrektora Civitas Christiana dr. Piotra Sutowicz: - To było ukoronowanie dziejów Polski – podsumował spotkanie dr Sutowicz.

2016-05-03 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktualność Konstytucji 3 Maja

Polska może pochwalić się jedną z najdłuższych na świecie tradycji konstytucyjnych. W czasach, gdy w pozostałej części Europy panowały monarchie absolutne (lub jak we Francji – trwały już rewolucyjne niepokoje), nad Wisłą uchwalono nowoczesną konstytucję, będącą twórczym połączeniem tendencji wolnościowych z dziedzictwem chrześcijańskim. Choć Konstytucja 3 Maja ostatecznie nie zapobiegła upadkowi polskiej państwowości, pozostała ważnym punktem odniesienia dla refleksji politycznej tak w czasach zaborów, jak i po odzyskaniu niepodległości. Może być źródłem inspiracji również dziś.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję